Dünyanın En Yaşlı İnsanı Kaç Yaşında?

Dünyanın en yaşlı insanı kaç yaşında işte cevabı. Mahashta Murasi, O Hindistan’ ın Varanasi şehrinde yaşayan ve tamı tamına 179 yaşında olan bir efsane. Yaşını kanıtlayacak her türlü belgeye sahip olan Murasi, 6 Haziran 1835 tarihinde doğmuştur. 1957 yılına kadar ayakkabıcılık sektöründe çalışıp 122 yaşına bastığından emekli olan Murasi, ‘’ Azrail beni unutmuş torunumun torunlarının ölümlerine şahit oldum ve ailemde 150 yaşını geçen kimse yok, acaba ben ölümsüz müyüm ‘’ diyecek kadar da hem mizah hem de yaşam dolu birisidir. Bu uzun yaşına rağmen çok fazla hastane kaydı bulunmayan Murasi, en son 1971 yılında doktora gitmiş ve bu doktor bugün hayatta değildir. Guineness Rekorlar kitabında ki yerini de alan Murasi hala bu unvanı korumaktadır. Ancak bazı kaynaklar bu haberler ortaya çıktıktan sonra kapsamlı araştırmalar yapmış ve Mahashta Murasi’nin 179 yaşında olmadığını, bu durumun gerçeği yansıtmadığını ortaya çıkarmıştır.

Dünyada En Uzun Yaşayan Kişi Kimdir?

Dünya’da en uzun yaşayan kişi bugün hayatta olmayan tam 256 yaşında hayata veda eden Çinli dövüş sanatları ustası Li Ching Yuen’ dir. Dünyaca en prestijli dergi sayılan Time kapağında yer alan Li Ching Yuen 1677 yılında doğmuş ve 1933 yılında da hayata veda etmiştir. Szechuan köyünde hayata gözlerini açan Li, hayatının büyük Kısımında dağlarda bitkilerle yaşamış topraktan hiç uzak kalmamış ve doğanın içinde yaşamıştır.  Çin ordusunda dövüş hocası olarak asker yetiştiren Li,  ‘’ temiz bir kalbe sahip ol, kaplumbağa gibi otur, bir güvercin gibi hayat dolu ol ve köpek gibi uyu ‘’ sözleri ile hatırlanmaktadır.

Türkiyenin En Yaşlı İnsanı Kaç Yaşında?Dünyanın En Yaşlı İnsanı Kaç Yaşında?

1892 yılında doğan Hasan Gezer hala hayatta olup 124 yaşı ile Türkiye’de yaşayan en yaşlı insan olarak kitaplarda ki yerini almaktadır. Sağlığı iyi olan Gezer’in daha kaç yıl yaşayacağı ise önümüzde ki dönemde belli olacaktır. Hasan Gezer bu yaşı ile Dünyada ki en uzun yaşayan 6. Kişisidir.

Türkiye’ de En Uzun Yaşayan Kişi Kimdir?

Zaro ağa, 1774 yılında Bitlis’te Dünyaya gelmiş ve 1934 yılında İstanbul’da hayata veda etmiş tam 160 yıl yaşamı ile Türkiye’nin en uzun yaşayan kişisi olarak tarih kitaplarında yerini almıştır. Bu ayrıca onun Dünyanın en uzun yaşayan birkaç kişisinden birisi olarak ilk 5 içerisinde görmekteyizdir. 10 padişah, 28 veziri azam 2 cumhurbaşkanı ve 5 başbakan gören Zaro ağa farklı kaynaklara göre 7 ila 23 defa arasında evlilik yapmıştır. 13 çocuğu olan Zaro ağanın 29 da torunu olmuştur. Mezarı Eyüp Sultan Cami de bulunan Zaro ağa alevi olup mesleği ise kapıcılıktır. ‘’ Kim bu Zaro ağa gibi Türk üzümü ve fındığı yerse zeytinyağı ve İzmir inciri ile sindirim sistemini harekete geçirmiş onun gibi bu yaşta sağlıklı olur ‘’ gibi bir söz ile reklam kampanyalarında yer almıştır.

Makalemiz içerisindeki bilgileri toparlayacak olursak;

Resmi kaynaklara göre

En uzun yaşayan insan; Çinli dövüş sanatları ustası Li Ching Yuen’ dir. 256 yıl yaşamıştır. 1677 yılında doğmuş ve 1933 yılında hayata veda etmiştir.

Türkiye’de en uzun yaşayan insan; Kapıcılık yapan Zaro Ağa’dır. 160 yıl yaşamıştır. 1774 yılında doğmuş ve 1934 yılında vefat etmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı