Duş Almak Banyo Yapmak Kaç Kalori Yakar

Duş Almak Banyo Yapmak Kaç Kalori Yakar, günlük aktivitelerimiz arasında olan duş almak kaç kalori yakar konusunda editörlerimize birkaç kez soru sorulmuştu.

Bugün bizlerde duş almak ile alakalı olarak hangi tür duş daha fazla kalori yaktırıyor. Duş alırken daha fazla kalori harcamak için neler yapabiliriz bunları ele alacağız. Fakat konumuza başlamadan önce Banyo yapmak kaç kalori yakar öncelikle bunu öğrenelim.

Aşağıdaki listede banyo yaparak kaç kalori harcanır gösteren tablo mevcuttur. Bu tablodaki veriler standart veriler olup cinsiyet, yaş grubu ve mevcut kilo gibi birçok etkene göre değişiklik gösterebilir. Genel itibari ile duş alarak kaç kalori harcanır aşağıda görebilirsiniz.

Duş Almak Banyo Yapmak Kaç Kalori Yakar?

Kalori Miktarı Tablosu

 • 15 Dakika Duş almak : 85 Kalori
 • 30 Dakika Duş Almak : 170 Kalori
 • 1 Saat Banyo Yapmak : 340 Kalori

Normal sıcaklıktaki bir su ile aldığınız duş için harcanan kalori tablosu bu şekildedir. Banyoda daha fazla kalori yakmak istiyorsanız aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 

Soğuk Suyla Duş almak Kaç Kalori

Soğuk Suda duş yapmak kalori yakımını hızlandırır. Bunun ana sebebi derimizin altındaki ince yağ katmanları vücut ısımızı korumak için soğuk suyun etkisi sebebi ile normalden fazla enerji yakarak vücut ısısını stabil tutmaya çalışırlar. Bu sebeple de normalde olduğundan daha fazla kalori harcarsınız. Zayıflamak isteyenlerin daha hızlı zayıflama veya kalori yakmak için duşu tercih etmelerinin sebepleri ve duşun zararlarını aşağıda listeledik

Neden Duş Önemlidir;

 • Zayıflamak isteyenler spor veya yürüyüşten sonra duş almaları kas ve eklem ağrıları ile yorgunluğu önler, metabolizmayı canlandırır.
 • Sabahları Duş almak sabah sersemliğini atmanızda ve metabolizmayı hızlandırarak daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur
 • Soğuk suyla duş almak vücut ısısı ile bağlantılı olarak normal duş ve metabolizma hızlandırması etkilerine ilave olarak ayrıca ısıyı dengelemeye çalışmasından ötürü daha fazla kalori harcatır.

Fazla Duş Önerilmez

 • Sık duş almak deri ve vücut için sorumlara yol açabilir.
 • Çok sık duş almak uzmanlar tarafından önerilmez.
 • Herhangi bir sağlık sorununuz var ise özellikle soğuk su kullanımında dikkatli olunmalıdır.
 • Gerekir ise soğuk suyu sıcaktan başlayarak yavaş yavaş soğutulması bir anda soğuk suyu vücuda temas ettirilmemesi önerilir.
 • Daha detaylı ve karmaşık sağlık sorunları olanlar için doktor onayı olmadan hareket etmeleri önerilir.

 

Duş almak veya soğuk suyun etkileri ile alakalı sormak istediklerinizi editörümüze aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorabilirsiniz. Zayıflama diyet ile alakalı tüm sorularınız aynı gün içinde cevaplandırılacaktır.

Yazımızı Faydalı bulduysanız beğenebilir veya arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Ben rejim yapiyorum ve akşam yemek yememek gerekirken yedim banyo yaparak bu kilo alma sorununu ortadan kaldifabilirmiyim

  1. yediğiniz yemeğin kalorisi ile banyo yaparken yaktıgınız kalori aynı olmayacaktır. Bu kadar basit bir durum olsa idi sadece banyo yaparak kilo verme diye söylentiler dolaşırdı. bu yazıdaki amacımız günlük aktivitelerin enerji gereksinimlerini sizlere iletmektir. Sadece duş alarak zayıflamak mümkün olmadıgı gibi çok sık ve uzun düş sağlık problemlerine de yol açabilir. Dikkatli olmanızda fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı