E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Teknolojinin gelişmesi yaşamın her alanında gerçekleştirilen faaliyetlerin daha da hızlanmasını sağlamaktadır. Özellikle iletişim alanında büyük hız kazanılan içinde bulunduğumuz bu dönemde, aranılan bilgiye ulaşmak da bir o kadar kolay bir hale geldi. Aynı zamanda vatandaşların bürokratik işlemlerini gerçekleştirebilmesi de yine teknolojinin gelişmesi ve internet kullanım oranının artmasının olumlu sonuçları olarak karşımıza çıkıyor.

Günümüzde birçok kurum nüfus kayıt örneği, ikametgah belgesi, vukuatlı nüfus kayıt örneği, maaş bordrosu ve benzeri belgeler istemektedir. Önceki yıllarda bu belgeler ilgili devlet dairelerinden alınmaktaydı ve bu durum hem çok zaman almaktaydı hem de konforlu bir yaklaşım olmamaktaydı. Devlet sistemlerinin de interneti aktif olarak kullanması ile birlikte bu belgelerin tamamını internet ortamından almak mümkündür. Bu işlemler ise e-devlet üzerinden yapılabilmektedir.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır, Nereden Alınır

E-Devlet Sistemi Nedir?

E-devlet sistemi ‘Devlet kapısı’ olarak tanımlanmakta olan ve vatandaşların bürokratik işlemlerini kolayca yapabilecekleri bir sistemdir. Her T.C vatandaşının T.C kimlik numarası ve şifresi ile giriş yapabildiği sistemde tüm bürokratik bilgilerinin yanı sıra sağlık, belediye, eğitim, hukuk alanlarındaki bilgilere de ulaşabilmek mümkündür.

E-Devlet Şifresi Nereden Alınır?

E-devlet şifresi herhangi bir PTT şubesinden alınabilmektedir. E-devlet şifresinin alınabilmesi için gerekli tek belge kişinin kendi nüfus cüzdanıdır. E-devlet şifremi unuttum’ diye kaygılanan vatandaşlar çoğunluktadır.  Şifre unutulduğunda ya da kaybedildiğinde tekrar PTT şubelerinden herhangi birine başvurarak cüzi bir ücret karşılığında ikinci şifre almak mümkündür. Unutulmamalıdır ki e-devlet şifresi kişiye özeldir ve hiç kimse ile paylaşılmamalıdır.

E-Devlet’te Davalarımı Görebilir miyim?

E-devlet aynı zamanda vatandaşların tüm hukuk işlemlerini görebileceklerini ve dava takiplerini öğrenebilecekleri bir sistemdir. Vatandaşın davacı ya da davalı olduğu tüm sürece e-devlet üzerinden de ulaşabilmek mümkündür.

E-Devlet Şifresi Nereden Alınır

E-Devlet’ten Tapu Bilgi Sorgulama

E-devlet sistemi vatandaşın tapu bilgilerini de sorgulayabileceği, beyanda bulunabileceği bir mecradır. Vatandaşların birçoğu sahip olduğu ev ya da arazinin uzağında yaşamaktadır. Herhangi bir işlem gerçekleştirmek için tapunun kayıtlı olduğu bölgeye gitmek yerine internetten E-devlet aracılığı ile aynı işlem uygulanabilmektedir.

E-Devlet’ten Randevu Sorgulama

Vatandaşların çoğu doktor randevularını hatırlamak için ya da raporlarını ve test sonuçlarını öğrenebilmek için muayene olunan sağlık kurumunu aramaktadır. E-devlet sistemi ile birlikte E-nabız sistemine de giriş yapılarak tüm sağlık işlemlerini öğrenebilmek mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba. Ben birşey sormak istiyorum. Ölen kişiye e devlet şifresi almak mümkün mü ? Ölen kişi adına e devlet şifresi almak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı