E-Devlet

E-Devletten İkametgah Belgesi Nasıl Alınır?

İkametgah Nereden Alınır?

İkametgah e devletten alınır mı ? Bilindiği gibi eskiden ikametgah belgelerini muhtarlıklardan alırdık. Ondan sonraki dönemlerde ise Nüfus Müdürlüklerinden ikametgah belgelerini temin etmeye başladık. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte artık ikametgah belgelerini kolaylıkla e devlet üzerinden alabiliyoruz. Yani ikametgah almak için muhtarlıklara veya nüfus müdürlüklerine gitmemize gerek kalmadı. Peki e devlet ikametgah alma nasıl oluyor?

E Devlet İkametgah Alma

Çok sayıda vatandaşlık hizmetine hızla ulaşmayı sağlayan E-Devlet üzerinden ikametgah belgesi almak bir kaç basit işlemden oluşuyor. Uygulamaya konulan ıslak imza uygulaması ile birlikte, kısa bir süre öncesine kadar sadece kendi ikametgah belgesini alabilen vatandaşlar artık eş ve çocukların ikametgah belgelerini de E-Devlet üzerinden alabiliyor. Bu sayede ikametgah hizmetinin kapsamı genişletilmiştir.

E-Devlet ikamet belgesi almak için mobil ya da elektronik imzanın olması gerekir. Telefon operatörleri tarafından verilen mobil imzalardan belli bir miktar para tahsil edilir. Elektronik imza için ise anlaşmalı şirketlere başvurulur. Bir defaya mahsus olmak üzere alınan mobil imza ve elektronik imzalar tüm E-Devlet işlemlerinde kullanılır ve zamandan tasarruf sağlanmış olur. İmzaların saklanması veya yedeklenmesi oluşabilecek aksiliklere karşı tedbir oluşturur.

E-Devletten İkametgah Belgesi Nasıl Alınır

E-Devletten İkametgah Belgesi Nasıl Alınır?

Öncelikle E-Devlette bulunan hizmetlerden yararlanabilmek için, kişinin T.C: kimlik numarası ve daha önce belirlemiş olduğu şifresiyle sisteme giriş yapması gerekiyor. E-devlet şifresi ilk defa alacak kişilerin şifreyi zarf içinde almak için, bir kereye mahsus olarak PTT’ye başvurması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Çocuk Parası Ne Kadar?

Şifre ve kimlik numarasını girdikten sonra sitede bulunan E-Hizmetler sekmesinden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri başlığı altında bulunan İkametgah ve Adres Belgesi Sorgulama başlığına tıklanır.

Ekrana çıkan bilgilendirme yazısı okunduktan sonra onaylanır. Devam et dedikten sonra belgeyi kimin için alacağınızı işaretlemeniz gereken bir panel çıkıyor. Kişi kendisi için ikametgah belgesi alacaksa, herhangi bir belge gerekmiyor. Eş ve çocuklar için alınan belgelerde, T.C. kimlik numaralarının doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Devam et botununa tıklayarak işlemi başarıyla tamamlamış oluyoruz.

E-Devletten İkametgah Belgesi Alma Şartları

E-devlet üzerinden yerleşim yeri belgesi almak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor.

Bir gün içinde en çok 1 adet belge hazırlanabilir. Hazırlanan belge istenilen miktarlarda çoğaltılarak farklı kurumlarda kullanılabilir. İkametgah belgesinin kullanılacağı yer önemlidir. Belgenin kullanım alanının doğru girildiğinden emin olmak gerekiyor. Hazırlanan belge, üzerinde barkod numarası ve kimlik numarası paylaşılan kurumlar tarafından, Adres Belgesi Doğrulama hizmeti olarak görüntülenir. Hazırlanan belgeyle ilgili, tereddüt yaşandığı takdirde vakit kaybetmeden ilgili Nüfus Müdürlüğü’ne başvurmak gerekir. Hazırladığınız ikametgah belgesinin bir geçerlilik süresi olacaktır. Kişisel hakları koruma amaçlı olarak, süresi dolan belgeler E-Devlet sisteminden silinir. Unutulmamalıdır ki alınan belge asıl belge değildir.

E-Devlet üzerinden ikametgah belgesi alınamadığı takdirde, ilgili Nüfus Müdürlüğü’ne başvurulabiliyor. İkametgah değişikliği gibi durumlarda şahsen başvurmak gerekiyor. Bunun için kişinin kendi üzerinde bulunan doğalgaz veya benzeri faturasını götürmesi gerekir. Nüfus Müdürlüklerinin ikametle ilgili gerçekleştirdiği işlemlerde kişinin bizzat başvurusu ile hizmet sağlanmaktadır. Güvenlik tedbiri olarak ve resmi evrak niteliği taşıyan belgeler söz konusu olduğundan dolayı, ikametgah ile ilgili her tür işlemin e-devlet üzerinden yapılamayacağını unutmamak gerekir. Özellikle ikametgah değişikliği için bizzat başvurma şartı aranmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün