E Fatura Kaç Gün Geriye Dönük Kesilebilir?

E Fatura Kaç Gün Geriye Dönük Kesilebilir?

E fatura geriye dönük kesilebilir mi? E Fatura Kaç Gün Geriye Dönük Kesilebilir? soruları özellikle e ticaret ile uğraşanlar ve faturalarını elektronik ortamda oluşturarak müşterilerine gönderen firmalar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Öncelikle e fatura nedir? Kağıt faturalar ile aynı hukuki özelliklere sahip olan e fatura elektronik ortamda hazırlanan bir fatura şeklidir. Söz konusu fatura, malın teslimi ya da hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azamî yedi gün içinde düzenlenmelidir. Aksi takdirde hiç düzenlenmemiş sayılmaktadır. Bu durumda da özel usulsüzlük cezası uygulanmaktadır. Peki e fatura kaç gün geriye dönük kesilebilir diye sorarsanız; e-faturada geriye dönük fatura kesmenin mümkün olduğu söylenmektedir. Yalnız söz konusu olan o tarihle cari tarih arasında başka bir fatura kesilmemiş olması gerekmektedir. Kağıt fatura için geçerli olan süre, e-faturalar için de geçerli kabul edilmektedir. Mevzuatta belirtilen süre mal teslimatı ve hizmet ifası halinde 7 gün içerisinde fatura düzenlenmesi yönündedir. Faturaların düzenlenme tarihleri bellidir. Bu bilgiler yok edilemez. O yüzden düzenleme yapılan tarihe dikkat edilmesi son derece önemlidir. Kurallar ihlal edildiğinde ceza uygulaması olabilir.

E-Fatura Uygulaması

E-faturanın uygulamasındaki kriterler, kağıt faturalar ile aynıdır. Aynı hukuki anlamları taşımaktadır. Farklı olarak e-faturanın kağıt faturaya göre daha düşük maliyetli olduğunu söylemek mümkündür. Elektronik faturanın kağıt fatura gibi basma, arşivleme, postalama, noter ve onay maliyeti gibi ek masrafları yoktur. Bu bakımdan pek çok kullanıcı artık elektronik fatura uygulamasına geçmiş durumdadır. Elektronik fatura üzerinden belirtilen kurallar dahilinde 7 gün içerisinde düzenleme yapılabilmesi mümkündür.

E-Fatura Avantajları

Elektronik fatura, tıpkı kağıt faturalar gibi aynı hukuki anlE Fatura Kaç Gün Geriye Dönük Kesilebilir?

amları taşımaktadır. Buna rağmen kağıt faturalara göre çok daha avantajlıdır. En önemli avantajı, düşük maliyetli olmasıdır. Maliyetten tasarruf edildiği için, bu alanda yapılacak masraflar başka alanlara kaydırılabilmektedir. Elektronik fatura kağıt tüketmediğinden çevrecidir. Böylece fatura için ağaç kesilmesine gerek kalmaz. Çünkü tüm faturalar, dijital ortamlarda arşivlenir. Eski faturalarınıza dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. İşlemlerinizi kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Elektronik ortamda arşivlenen tüm faturalarınıza istediğiniz tarihte erişebilirsiniz. Geçmişteki faturalar, hiçbir şekilde kaybolmaz. Özel entegratör sistemi, bilgileri koruma altına alır. Siz başkasının fatura bilgilerine erişemezsiniz, başkaları da sizin fatura bilgilerinize erişemez. Geriye yönelik düzenlemeler kağıt faturadaki gibi 7 gün içinde yapılabilir. Bunun için kaç gün kaldığını hesaplayabilirsiniz.

F Klavye Kaç Günde Öğrenilir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı