E Okul Kayıt Sorgulama (2020)

2019-2020 eğitim ve öğretim yılının açılması ile birlikte yeni taşınan veliler çocuklarının hangi okulda okuyacağını öğrenmeye çalışıyor. MEB e-okul sistemi üzerinden açılan sistem sayesinde ilkokul 1.sınıf ve orta öğretim 5.sınıfa geçen çocukların adrese dayalı olarak hangi okulda kayıtlı olduğu öğrenilebilecek.

Okula başlama yaşı kaçtır? Çocuğumu istediğim okula kayıt ettirebilir miyim? Çocuğumun kayıtlı olduğu okulu nereden öğrenebilirim? Okullar ne zaman açılacak? Çocuğu okula başlayacak velilerin internet üzerinde en çok arama yaptığı sorular arasında gösterilen örneklere e-okul üzerinden en güncel cevaplar bulunabilir.

Çocuğum Hangi Okula Gidecek?

e-okul kayıt sorgulama işlemi sayesinde dileyen herkes çocuğunun hangi okulda kayıtlı göründüğünü öğrenebilir. 4+4+4 sistemi gereği okula yeni başlayacak çocuklarla 5.sınıfa geçmiş olan çocukların adres kaydına göre bağlı bulundukları en yakın okulda olan kayıtları online sorgulama eşliğinde kolay bir şekilde öğrenilebilir.

2019-2020 Öğretim Yılı Okul Öncesi-İlkokul-Ortaokul e kayıtlarına e-okul üzerinden giriş yapılabilir. Sorgulama ekranında açılan;

* Giriş kodu

* T.C. Kimlik numarası ve

* Öğrencinin doğum tarihinin girilmesinin ardından sistem üzerinden en doğru okul bilgisine saniyeler içerisinde ulaşılabilir.

Otomatik olarak sistem üzerinden yapılan kayıtlar adres bilgilerin baz alınarak gerçekleştirilir. Nüfus Genel Müdürlüğü üzerinden alınan bilgiler eşliğinde yapılan girişlere göre yapılan atamalar çocuğun hangi okulda okuyabileceği hakkında en doğru bilgiyi verecektir. Çocuğunun atandığı okulda değil de farklı bir okulda okumasını isteyenler ilgili okul yönetiminden nakil talep ederek kayıtlarını istedikleri okula alma hakkında sahiptir.

 

Evinize En Yakın Okulları Listeleyin

Çocuğunun belirlediği okulda okumasını isteyenler okul çağı gelmeden taşınma işlemini gerçekleştirmek zorundadır. Bu bilgi öncesinde dileyen veliler okul öncesi ve ilkokul için okula başlama yaşını öğrenebilir ve doğum tarihini sisteme girerek bu konu hakkında bilgi alabilirler. Adrese göre yapılan yerleştirmelerin ardından zaten belirlenmiş okulda kalmak isteyen veliler okulun açıklamış olduğu tarihler arasında ziyaretlerini yaparak kesin kayıt işlemlerini tamamlayabilirler. Sistem üzerinden yapılacak sorgulamalar sadece devlet okulları için geçerlidir. Kaydı evine en yakın devlet okulunda görülen velilerin okul değiştirmeyi istemesi halinde tercih yaptıkları okula giderek kayıt şartlarını eksiksiz olarak yerine getirmesi ve bu aşamada nakil talep etmesi gerekir.E Okul Kayıt Sorgulama

MERNİS Nedir?

Adres kayıt sistemi olarak da tanımlanabilecek olan sistem sayesinde online sorgulama eşliğinde her türlü bilgiye kolay bir şekilde ulaşılabilir. Aile hekimliği bilgisinden oy kullanılacak sandığa kadar her detay hakkında vatandaşın bilgilendirilmesini amaçlayan hizmetler kapsamında adrese dayalı olarak gerçekleşecek detaylar hakkında en güncel sonuçlara ulaşılabilir. Okul öncesi, 1.sınıf ve 5.sınıf için önemli olan adres bilgisi bu sene değişen liselere yerleştirme sınavında da önem kazanmıştır. 30 kişiden az mevcudu olan her okula nakil talep edilmesi halinde yatay geçiş yapılabilir. Otomatik olarak kayıt yaptırılamayan okullar arasında; özel okullar, yetenek sınavıyla öğrenci seçen liseler ve imama hatipler gösterilebilir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ablamın düğünü var. Mazeret izni var mı düğüne acaba bi yardımcı olabilirmisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı