E –Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Giriş Nasıl Yapılır?

Eskiden çocuklarımızın ders notlarından ve devamsızlıklarından veliler toplantısına kadar haberimiz olmazdı. Hatta haylazlar bir de veliler toplantısı olduğunu söylemezlerse karneyi görene kadar hiçbir şeyden haberimiz olmazdı. Ancak gelişen teknoloji ve bu alanda MEB’in yapmış olduğu çalışmalar ile karneler artık eski anlamını yitirmiş durumda. Çünkü veliler öğrencilerin notlarını karne gününden çok daha önce e-okul veli bilgilendirme sistemi üzerinden öğrenebiliyor.  Üstelik bu sistem sadece ders notlarıyla da sınırlı değil. Bu sistem sayesinde veliler öğrencilerin notları dışında devamsızlık bilgilerini de güncel olarak öğrenebiliyor. Hatta hatta sözlüler, dönem ödevleri bilgisi, proje çalışmaları gibi ek performansların sonuçlarını da kolayca görebilmek artık mümkün. İnternetten uzak kalan bazı veliler bu yönteme başta yabancı kalsalar da sistemi kolayca öğrenebiliyorlar. Çünkü sistem herkesin kolay girebileceği biçimde tasarlanmış. Şimdi E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’ne nasıl giriş yapıldığına bir bakalım.

E –Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Giriş Nasıl Yapılır?

E –Okul Girişi Nasıl Yapılır?

E-Okul MEB bünyesinde oluşturulmuş bir sayfadır. Meb resmi sayfası üzerinden ya da doğrudan arama motoru üzerinden E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’ne kolayca giriş yapabilirsiniz. Sistem size önce öğrencinin TC Kimlik numarasını, ardından da okul numarasını soracaktır. Sistem sayfası açıldıktan sonra çok sayıda alt menü ve sekmeyle karşılaşabilirsiniz. Bu menülerin en önemlisi sol kısımda yer alan Not Bilgisi bölümüdür. Öğretmenlerin bu bilgileri sisteme giriş zamanları birbirinden farklı olabilir. Bu yüzden örneğin Matematik sınav sonuçları açıklanmışken, Türkçe dersinin not sonuçları henüz açıklanmamış olabilir. Bu durumda sistemi günlük olarak kontrol etmekte fayda vardır.  Bütün sonuçlar açıklandıktan sonra öğrencilerin takdir ya da teşekkür alma durumunu da kontrol etmek mümkün. 70 ve 85 arasında ortalama sağlayan öğrenciler teşekkür, yukarısındaki öğrenciler ise takdir belgesi almaya hak kazanırlar.

E-Okul Devamsızlık Öğrenme

Velilerin ilgisini en çok çeken ikinci menü de öğrencilerin devamsızlık durumlarıdır. Bu konuda özellikle hastalık veya benzer durumların devamsızlığa nasıl yansıtıldığı çok önemlidir. Devamsızlık bilgilerinde bir yanlışlık tespit edilirse itirazı okullar kapanmadan yapmak önemlidir. Okula gitmek için evden çıkan öğrencinizin eskisi gibi peşine düşmek yerine bir tıkla durumunu öğrenmek birçok veliyi oldukça rahatlatmıştır. Bu şeffaf bilgi paylaşımı dışında  nakil işlemleri okul tarafından yapılan duyurular ve ders programı gibi bilgilere de ulaşılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı