Ehliyet Kaç Günde Çıkar?

Ehliyet kaç günde çıkar? Ehliyet nasıl alınır? Ehliyet kursuna sınavdan kaç gün önce yazılmalı?

Ehliyet adayları tarafından sıkça sorulan sorulardan biri de şüphesiz “Ehliyet kaç günde çıkar?” sorusudur. Gittikçe zorlaşan bir durum haline gelen ehliyet alma olayı ülkemizde her yıl değişiyor ve güncelleniyor. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2019 yılı da yeniliklerle dolu bir yıl olacak. 2017 yılı da stajyer ehliyetin de ilk defa uygulamaya koyulacağı bir yıl oldu. Artık ilk defa ehliyet alanlar stajyer sürücü oluyor. Peki ehliyet ne kadar sürede alınır ?

Ehliyet Ne Kadar Sürede Alınır ?

Bu yazımızda “Ehliyet kaç günde çıkar?” gibi sorulara yanıtlar arayacak ve sizlerle paylaşacağız. Ehliyet almak için uygulanması gereken adımlar Kurs-Yazılı Sınav- Direksiyon Sınavı- Resmi işlemler derken uzayarak devam etmektedir. Karışık ve uzun olan ehliyet sistemi ile ilgili detaylara bu yazımızda yer verdik. İşte ehliyet kaç günde çıkar? sorusunun cevabı ve daha fazlası… Ehliyet alabilmek için yazılı Sınava gireceğiniz tarihten en az 1,5 –  2 ay önce kursa kayıt olmalısınız. Yazılı sınav tarihleri ise MEB tarafından açıklanacak olan takvimde belirtilecek. Öncelikle kursta devamsızlık yapmayarak kursu tamamlıyoruz. Daha sonra yazılı sınav için gerekli ücreti yatırarak yazılı sınava katılmaya hak kazanıyoruz. 2019 yılında sınav 6 farklı tarihte uygulanmıştı. Yazılı sınavlar son yıllarda elektronik sınav şeklinde gerçekleştiriyor. Yani sınavdan çıkarken başarılı olup olmadığımızı öğrenebiliyoruz. Direksiyon sınavı Yazılı Sınavdan tam bir ay sonra belirlenmiş olan merkezlerde gerçekleştirilir. Kurslar yazılı sınavlardan sonra direksiyon eğitimi vermektedir. Yazılı Sınavdan yaklaşık olarak 10 gün sonra direksiyon sınavına giriyoruz. Sınavda başarısız olan adaylar için Direksiyon Ara Sınavı olarak adlandırılan telafi şansı verilir. Peki ehliyet kaç günde çıkar? Direksiyon Sınavının üzerinden yaklaşık bir hafta geçtikten sonra sınav belgeleri Emniyet’ten Ehliyet Kursuna ulaştırılır ve sonra ehliyet alınabilir. Yani ehliyet ne kadar sürede alınır sorumuzun cevabı kurs süreci de dahil olmak üzere yaklaşık 3 aylık bir süreç. Bu kursa yazıldığınız tarihe göre azalabilir veya artabilir. Sonrasında ehliyetinizi almak için yapacağınız işlemler ise şu şekilde gerçekleştirilir:

İşlem yaklaşık 4-5 saat süren bir işlemdir. Sabahtan Ehliyet Kursu‘na gidip belgeleri almalı, Herhangi bir sağlık kuruluşuna giderek Kan Grubu kağıdı almalısınız.( Eğer kimliğimizde yazmıyorsa.) Vergi Dairesi‘ne gidip Ehliyet Harcınızı yatırmalısınız. En son  olarak da Emniyet Müdürlüğü‘ne gidip ehliyet belgesi ücreti yatırarak öğleden sonra ehliyetin çıkmasını beklemelisiniz. Yazımızın yazıldığı tarihte her ne kadar ehliyetinizi Emniyet Müdürlüğünden alacağınızı belirttiysek de artık ehliyetler nüfus müdürlüğünden alınıyor. Öğleden sonra ehliyetinizi Müdürlükten almalı ve yıllar boyu kendi arabanızı alana kadar eskitilmek üzere cüzdanınızın en ücra köşesine koymalısınız. Sonrasında “ehliyet ıslatma” adı altında arkadaş çevrenize yemek ısmarlama vb masrafları da cabasıdır. Sürücü belgenizi sürücü kursundan aldıktan sonra istediğiniz zaman ( ister 1 yıl ister 10 yıl ) ehliyetinizi Emniyet’ten alabilirsiniz. Fakat tek dikkat etmeniz gereken geçerlilik süreleri 1 yıl olan sağlık raporu ve sabıka kaydı belgelerini yenilemektir. Keyifli ve güvenli sürüşler!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı