Ehliyetimi Kaybettim Ne Yapmalıyım

Zayi edilen, yıpranan ve kaybolan sürücü belgeleri, sürücü belgelerinin sahipleri tarafından talep edilmesi durumunda yenileniyor. Bu durum 2918 sayılı Trafik Kanunun’da yer alıyor. Sürücü belgesini, kaybeden kişilerin yeni bir sürücü belgesi çıkarması için bir takım belgeleri ihtiyacı vardır. Bu belgeleri temin edilmesi durumunda sürücü belgeleri en kısa zamanda yenileniyor. Ancak bu belgelerden bir tane dahi eksik olma durumu söz konusu olduğunda sürücü belgelerinin yenilenmesi işlemleri gerçekleşmiyor.

Sürücü Belgesini Yenilemek İçin Gerekli Olan Evraklar

Sürücü belgesini kaybeden ve bunun için yeniden sürücü belgesi çıkarmak isteyen kişilerin bir takım evrakları tamamlamaları gerekiyor. Bu evrakların başında Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne yazacakları dilekçe geliyor. Yenileme işlemleri ehliyet sahiplerinin dilekçe ile talepleri olmadan olmadığı için öncelikle böyle bir dilekçeli talepleri gerekiyor. Dilekçenin haricinde nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi gerekiyor. 2 Adet vesikalık fotoğraf da temin edilmesi gereken evraklar arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra sürücü belgesi kartı ödemesinin de belirtilen bankaya yatırılması durumunda eksik evraklar tamamlanmış oluyor.

Ehliyetin Kaybedilmesi Durumunda Yapılacaklar

Birçok kişi ehliyetinin kaybedildiğinin farkına varmasından sonra ne yapması gerektiğini bilmiyor. Bu nedenle ehliyetimi kaybettim ne yapmalıyım sorusuna yanıt arıyorlar. Öncelikle kayıp ya da çalınan bir ehliyet durumu söz konusu olduğunda hiç vakit harcanmadan yetkili makamlara haber verilmesi gerekiyor. Haber verilmesindeki ana amaç kaybedilen ya da çaldırılan sürücü belgesinin aktifliğinin son bulmasını sağlamaktır. Ya da çalan kişinin suç işlemesi durumunda suç mahalinde ehliyetin bulunmasına bağlı olarak ehliyetini çaldıran kişinin zan altında kalmamasıdır.

Ehliyetimi Kaybettim Ne Yapmalıyım

Eski Tip Ehliyetin Kaybedilmesi Durumunda Ne Yapılmalı?

Eski tip ehliyetlerini kaybedenler ya da çaldıranlar yeni yasanın çıkması ile birlikte yeni ehliyet alma işlemlerine başlıyorlar. Yeni bir ehliyet çıkartılması işlemi başlamasına rağmen ilk defa ehliyet alanlar sınıfında değerlendirilmiyor. Mevcut bir eski ehliyeti de olsa kaybetme ya da çaldırma durumunda ehliyet değişikliği durumlarından yararlanılıyor. Bunun için 15 TL bir ödeme yapılması gerekiyor. Bunun haricinde sürücü olur sağlık raporu da belirtilen tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınması gerekiyor. Eski ehliyetlerini kaybedenler ya da çaldıran kişiler yeni ehliyet için biometrik fotoğraf çektirmeleri gerekiyor.

Artık yeni ehliyetlerde bu tür fotoğraflar kullanıldığında klasik fotoğraflar bu işlemlerde geçerli olmuyor. Yeni ehliyet başvurusu yapanlar kart ücretini ödemeleri gerekiyor. Önceden ödemeler emniyete yapılıyordu. Ancak şimdi banka ve vergi dairelerine ödemeler yapılabiliyor. Ödemeler yapıldıktan sonra ödeme yapıldığında dair makbuzun yetkili makama ibraz edilmesi gerekiyor. Tüm bu evrakların yanı sıra önemli bir başka konu da kan grubu kartının çıkarılmasıdır. Kan grubu kartı tam teşekküllü devlet hastanesi ya da sağlık ocaklarından temin edilerek yetkili makamlara sunulması gerekiyor. Tüm bu evrak ve belgeler temin edilince başvuru yapılıyor ve ehliyet yenilme işlemleri en kısa süre içerisinde tamamlanıyor.

Ehliyet Çalındı Ne Yapmalıyım?

Eğer cüzdanınızı kayıp ettiyseniz veya çaldırdıysanız, içerisinde ehliyette gittiyse yukarıdaki işlemleri takip ederek ehliyeti yenilemek üzere başvuruda bulunabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı