Ehliyetler Kaç Yılda Bir Değişecek?

Ehliyetler kaç yılda bir değişecek? Sorusu, neredeyse tüm ehliyet sahiplerinin ve ehliyet alacak kişilerin merakla sorduğu ve kesin bir cevap aradığı sorulardan bir tanesidir. Ehliyetler kaç yılda bir değişecek? Sorusunun sorulma sebebi ise; ehliyetlerin alınmasına ve yenilenmesine yönelik yönetmeliklerin 2015 yılı itibariyle değişmesinden dolayıdır.

Yeni yönetmelikle birlikte ehliyetler kaç yılda bir değişecek? Sorusu, önemli bir konuma yerleşmektedir. Çünkü ehliyetini yenilenmeyenlere cezai işlemler uygulanırken, yenileme işlemini yapmayanlara karşı “ehliyeti alma” gibi tedbir amaçlı yaptırımlar uygulanabilmektedir.

Bu yazımızda, ehliyetler kaç yılda bir değişecek? Sorusuna net bir cevap verip Karayolları Trafik Yönetmeliğinin son haline göre konuyu açıklamaya çalışacağız. Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle birlikte artık ehliyet sahiplerinin ehliyetleri ömür boyu yenilenmeden onlarda durmayacak. Yeni yönetmelikle birlikte yapılan değişiklik, ehliyetlerin sınıfına göre 5-10 yıl aralıklarla yenilenmesinin gerektiği belirtmiş.

Ehliyetler Kaç Yılda Bir Değişecek?

Ehliyetler Ne Zaman Yenilenecek?

Ehliyetler ne zaman yenilenecek? Sorusu da keza ehliyetler kaç yılda bir değişecek? Veya ehliyetler kaç yılda bir yenilenecek? Sorularıyla aynı kapıya çıkmaktadır. Bu soruyu soran herkese de yine aynı şekilde aynı cevapları vermek durumundayız. Sınıflarına göre ehliyetler 2015 yılında yapılan Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle birlikte 5-10 yıllık periyotlarla yenilenmiş olacak.

Sürücülerin merakla beklediği “Karayolları Trafik Yönetmeliği” hususunda İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı düzenleme, yukarıda da belirttiğimiz yıl içerisinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. AB uyumlu yeni sürücü belgesi koşulları temel alınarak yapılan düzenlemede M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl; C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl geçerli olacak.

Ehliyet Yenileme Tarihi

Bu yazımızda ehliyetler kaç yılda bir değişecek? Ehliyetler kaç yılda bir yenilenecek? Ehliyetler ne zaman yenilenecek? Gibi sorulara Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan son düzenlemelerle birlikte cevap verdik. Ehliyet yenileme tarihini soranlara ise cevabımız, ‘ehliyeti aldığınız günden itibaren ehliyet aldığınız sınıfa göre 5 veya 10 yıllık periyotlardır’ şeklinde olacaktır. Ehliyet yenileme tarihini merak edenler için devletin sahip olduğu ilgili internet sitelerinden de sorgulama açıktır.


One Reply to “Ehliyetler Kaç Yılda Bir Değişecek?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir