Kaç Yılda BirSınavlar Ne Zaman Kaç Gün Kaldı

2018 EKPSS Ne Zaman? Kaç Yılda Bir Yapılır?

Ekpss kaç yılda bir yapılır

EKPSS Kaç yılda bir yapılır işte cevabı.Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı ( E-KPSS) orta öğretim, lise ve ön lisans mezunu engellilerin eğitim durumları göz önünde bulundurularak yaptıkları bir sınav olup sınav sonucuna ve engel durumuna göre bireylerin kamu kurumlarında memur yada işçi kadrolarında istihdam edilmesini sağlamaktadır.   EKPSS sınavına girmek isteyen bireylerin mutlaka engelli olmaları ve bu engelli durumlarını bir belge ile veya kurul kararı ile sınav başvurusu sürecinde sunmaları gereklidir. Bu sınava doğuştan veya sonradan kazanılan beden, fiziki, zihin ve ruhi anlamda sorunları olan veya duygusal ve sosyal yetenekleri gelişmemiş olan bireyler girebilmektedir. EKPSS sınavına girmek isteyen bir engellinin en az % 40 engelli durumu olmalıdır.  Mevzuat ve yasalar gereği bu oranı sağlamayan engelliler bu sınava giremeyecektir. Görme özürlüler için ayrı, zihinsel özürlüler için ayrı ve genel özürlüler için ayrı bir kitapçık hazırlanmaktadır.

EKPSS sınavı 81 ilde saat 10.00 da Pazar günü yapılmaktadır. Bu sınavda Genel kültür ve genel yetenek olmak üzere toplamda 60 soru bulunmaktadır. Bu 60 sorunun 15 âdeti Türkçe, 15 âdeti matematik, 10 âdeti Atatürk ilke ve inkılapları, 6 âdeti Temel yurttaşlık bilgisi, 3 âdeti Türk kültür ve medeniyetleri, 5 âdeti Türkiye coğrafyası ve 6 âdeti de hem Türkiye hem de dünya dinleri ile sosyo ekonomik güncel sorular olacaktır. EKPSS sınavı 2 yılda bir yapılan sınav olup her sınavın geçerlilik süresi 2 yıldır. EKPSS sınavında sınava girecek adayların en son mezun olduğu okul ve öğretim durumuna göre başvuruları yapması gereklidir.

İlginizi Çekebilir:  KPSS Nitelik Kodları (Ortaöğretim-Önlisans-Lisans)

EKPSS Kura

EKPSS sınavı sonrasında adayların aldıkları puanlar ve engel durumlarına göre bir tercih ve bir kura akabinde istihdam edilebilmektedir. En son sonuçlar Temmuzda yapılmış ve kura ise 24 Ağustos da gerçekleşmiştir. Bu açıdan ihtiyaca göre açılan ilanlar ile ÖSYM tarafından yönetilen bu süreçte 3 ayda bir tercih ve kura gerçekleşmekte olup bu dönem ÖSYM web sayfasından açıklanmaktadır.  Kura çekiminde en önemli parametre başvurulan kadroya göre adayın özür durumudur. Bu açıdan kura çekiminde özür durumu mutlaka gözden geçirilmelidir. Bir sıralama sınavı olması sebebi ile de mutlaka daha fazla sorunun çözülmesi ve daha fazla puan alınarak iyi bir sıralama elde edilmesi tüm adaylar için oldukça önemlidir. Aksi durumda başarı oranı ve kura çekimine göre bir kadroya girmek zor olacaktır.

 EKPSS Sonuçları Ne Zaman Açıklanır

EKPSS sonuçları hakkında henüz bir bilgi bulunmamaktadır. Aralık ortasında açıklanması beklenen sınav sonuçları için adaylar oldukça heyecanlı bir bekleyişini sürdürmektedir. Tercih işlemlerinin 7. Ayda yapıldığı EKPSS sınavında en son Kura 24.08.2016 tarihinde gerçekleşmiştir. Açıklanacak sınav ve kura sonuçlarını anında öğrenmek için ÖSYM web sayfasını takip etmeniz gerekecektir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün