2018 EKPSS Ne Zaman?

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı yani EKPSS ne zaman? Başvuru EKPSS ne zaman? Sınav EKPSS ne zaman? Bu yazımızda önemli bir güncel konu olan EKPSS ne zaman? Sorusuna yanıtlar aradık. EKPSS ne zaman? İşte cevabı…

Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik” uyarınca EKPSS sınavı ÖSYM tarafından Nisan 2018 tarihinde saat: 10.00’da 81 il merkezinde gerçekleştirilecektir. Peki başvurular için EKPSS ne zaman? EKPSS sınavına girecek sınav adayları için başvuru sürecinin Şubat 2018 tarihinde başlayacağı ve Mart 2018 tarihinde sona ereceği ÖSYM tarafından açıklandı. Sadece kuraya katılma amacıyla başvuru yapacak adaylar için başvuru süresi Mayıs 2018 tarihinde başlayıp, Mayıs 2018 tarihinde sona erecek.

E-KPSS Ne Zaman? EKPSS Başvuruları Ne Zaman Başkayacak?

EKPSS 2018’e ortaöğretim kurumlarından, yükseköğretim ön lisans/lisans programlarından mezun olan veya EKPSS’nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adayların başvurma hakkı vardır. Birden fazla öğrenim düzeyinden mezun olan adaylar mezun oldukları en üst dereceyle EKPSS’ye başvurmak zorundadır. Kuraya ise; ilkokul/ortaokul/ilköğretim ile özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu olan veya EKPSS’nin geçerlik süreci boyunca mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvurma hakkına sahiptir. Bu adaylar sınava girmeyecek, sadece kuraya katılma amacıyla başvuru yapabilecekler.

Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi mezuniyet belgesi sahibi olanlar, Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Eğitim Programı ile İş Okulu Eğitim Programı belgesine sahip olanlar, ortaöğretim yani lise düzeyinde 2018-EKPSS’ye başvurabileceklerdir.“Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Öğrenim Belgesi ”ne sahip olanlar, 2018- Kura ’ya başvurma hakkına sahiptirler. Kısaca EKPSS ne zaman sorusunun yanıtı: 2018 Şubat-Mayıs ayları arasındadır.

Adaylar, başvuru işlemi için ÖSYM Başvuru Merkezine gitmeden önce, aday ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü tarafından imzalanmış Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesini edinmek zorundadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğünden Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesi almayan EKPSS adaylarının ÖSYM Başvuru Merkezlerince başvuruları kesinlikle alınmayacaktır. Ortaöğretim Kurumu (Okulu) Müdürlükleri ve ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri EKPSS’de ÖSYM Başvuru Merkezi olarak görev yapacaklardır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir