Elektrik Faturası Kaç Gün Ödenmezse Kesilir?

Elektrik faturası bir ayın sonunda son okuma devri ile birlikte belirlenen son ödeme tarihine kadar ödenmesi gerekiyor. Son ödeme tarihinde ödenmeyen faturalar her geciken gün için belirlenen faiz oranları ile toplam borç tutarında artış meydana geliyor. Elektrik faturalarının ödenmemesine bağlı olarak gerçekleşen enerji kesintisi ise ödenmemiş fatura iki aylık olduğunda gerçekleşiyor.

Son iki aya ait faturalandırılan tutarın ödenmemesi durumunda enerji kesimi işlemleri yapılıyor. Tüketiciler elektrik faturaları kendilerine bildirildiğinde fatura üzerinde yazan son ödeme tarihine kadar ödeme yapmakla mükellefler. Eğer ki ödeme son ödeme tarihi geçmesine rağmen yapılmamış ise elektrik kurumu tarafından tüketiciler uyarılır.

Uyarıdan sonra ikinci dönem fatura dönemi geldiğinde ikinci dönem faturanın üzerindeki son ödeme tarih de ihlal edildiğinde elektrik kurumu tüketicileri ikinci ve son kez uyararak son uyarıdan sonraki 5 iş günü içerisinde toplam her iki faturanın ödenmemesi durumunda enerjinin kesileceğini bildirir.

Enerji Nasıl Kesilir?

Ödeme prensiplerine uymayan ve her iki ihtar neticesinde toplam ödemelerini yapmayan tüketicilerin abone oldukları sayaç elektrik kurumundan gönderilen görevli tarafından kesilerek mühürlenir.

Mühürlenme işlemi yapılırken aynı zamanda enerjinin kesildiğine dair ihbarname de tüketicilere verilir. Ödemenin yapılmamasından dolayı enerjinin kesilmesi ile birlikte ödeme yapılıp enerjinin açılmasından sonraki yeni faturada elektrik enerji kurumu açma kapama ücretlendirmesini de yeni faturaya yansıtıyor.

Elektrik Faturasının Hiç Ödenmemesi Durumu

Elektrik enerjisinin kesilmesinden sonra tüketicilere 90 günlük süre verilir. Tüketiciler bu 90 günlük süre içerisinde biriken tüm borçlarını ödemek ile yükümlüdür. Eğer ki 90 günlük yasal süreye rağmen bu borçlar ödenmez ise elektrik kurumu tüketicinin bağlı olduğu sayacı sökerek götürür.

Alacakları için ise icra yoluna başvurur. Bu durum tüketici için oldukça olumsuz bir durumdur. İşin içine icra girdiğinde toplam borçlar faizi ile birlikte ödenirken aynı zamanda tüketiciler avukatlık masraflarını da ödemekle yükümlü hale geliyorlar.

Elektrik Faturası Ödendiğinde Enerji Ne Zaman Açılır?

Elektrik faturasını ödeyen tüketicilerin enerjileri genellikle elektrik kurumunun personellerinin yoğunluk durumuna göre ya aynı gün içeresinde ya da bir iş günü sonra açılıyor. Eğer ki ödeme işlemi hafta sonu mobil bankacılık ya da bankamatikler üzerinden yapılırsa enerjinin açılması haftanın ilk günü olan Pazartesi günü gerçekleşiyor.

Ancak evde hastası olan kişiler bu konuyu elektrik kurumuna bildirerek enerjinin en kısa süre içerisinde açılması gerektiğini beyan ederse nöbetçi personeller tarafından aynı gün içerisinde enerjileri açılıyor.

Elektrik Faturaları Hangi Yollar ile Ödenir?

Elektrik faturalarının en klasik ödeme şekli elektrik kurumunun bayilerinden yapılan ödemelerdir. Ancak internetin gelişmesi ile birlikte akıllı telefonlara yüklenen mobil bankacılık uygulamaları ile birlikte internet bankacılığı aracılığı ile elektrik faturaları ödenebiliyor. Aynı zamanda elektrik faturaları bankaların ATM’lerinden de ödenebiliyor.

Günümüzde birçok ödeme yolu olması nedeni ile ödemelerin aksatılması gibi bir durum tarihe karışmış durumda. Aynı zamanda tüketiciler elektrik faturaları için çalıştıkları bankalara ödeme talimatları vererek ödeme işlemleri ile hiç uğraşmadan bankaların son ödeme tarihlerinde tüketicinin hesabından elektrik borcunu ödeme işlemi ile de ödemeler sağlıklı bir şekilde yerine getiriliyor. Hayatımızda önemli bir yeri olan elektriğin olmaması durumunda hayatın tam anlamı ile duracağı, tüm özel ve kamusal işlemlerimizin aksayacağı düşünüldüğünde elektrik faturalarının düzenli bir şekilde ödenmesine dikkat etmek gerekiyor.

Ödeme işlemleri neticesinde bir iş günü geçmesine rağmen enerji açılmamış ise elektrik kurumunu arayarak durumun belirtilmesi gerekiyor. Çünkü maksimumum enerjinin açılması bir iş gününü geçmiyor. Elektrik faturasının ödenmesinden sonra enerjinin her an geleceği düşünüldüğünden elektronik cihazların fişlerden çıkarılması öneriliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı