Elektrik Ne Zaman Gelecek?

Modern insanın hayati kaynaklarından biri haline gelen elektriğin insanların günlük yaşamları içerisinde vazgeçilmez bir yeri bulunmaktadır. Aydınlatma, iletişim kurma, üretim yapma, ısınma gibi yaşamsal birçok işlem elektriğin insanlara sunduğu olanaklar doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Yerleşik yaşama geçilmesi, yöntemin halka sunduğu olanakların ve hizmetlerin her geçen dönemde yaşamı kolaylaştırıcı etkisinin bulunması zorunluluğu her hanede elektrik kullanımını açığa çıkarmaktadır.

Elektrik enerjisi; rüzgar ya da su enerjisinden elde edilen akımın devreler aracılığı ve doğru akım mantığı ile insanlara sunulmasıdır. Öyle ki tüm dünyada insanların tamamı yaşamlarının her alanında elektrik enerjisini kullanmaktadır. Çağımızın teknoloji ve bilişim çağı olması ise elektriği insan yaşamında vazgeçilmez bir noktaya getirmiştir.

Elektrik Ne Zaman Gelecek

Elektrik Kullanımının Tarihçesi

Nikola Tesla fizik alanında birçok icat geliştiren bir bilim adamıdır. Alternatif akımın (kablosuz elektrik, günümüzde wireless) geliştiricisi Nikola Tesla son yıllarda kullanılamaya başlanan kablosuz bağlantı teknolojisini 1900’lü yılların başında bulmuştu ancak bu icadın kullanılmaya başlanmasından önce Edison ampulü icat ederek dolayısı ile doğru akım üzerinden elektriğin kullanılmaya başlanmasını sağlamıştır. Böylece yıllarca elektrik kullanımı kablo ile sağlanmıştır. Gerek Tesla’nın icatlarından faydalanılarak gerekse yeni icatlar geliştirilerek günümüz elektrik kullanım biçimi ortaya çıkmıştır.

Elektrik Neden Kesilir

Elektrik kesintisinin birçok farklı nedeni olabilmektedir. Bu nedenlerden bazıları; dağıtıcı firmanın bakım çalışması yapması, kablo ve trafo bakımlarının gerçekleşmesi, arıza oluşması halinde arıza giderme amacı ile gerçekleştirilen kesintilerdir. Bunların yanı sıra elektrik kullanıcıların faturaya yansıtılan kullanım bedellerini ödememeleri de elektrik kesintilerine neden olabilmektedir.

Elektrik Aboneliğini Üzerine Alma

Elektrik aboneliğini üzerine alma gerekliliği son yıllarda zorunlu kılınmaktadır. Ev sahibi ya da kiracıların kullandıkları elektrik sayaçlarını kendi isimlerine almaları gerekmektedir. Bu işlem için eski abonenin kaydını sildirmesi gerekmektedir. 2018 yılında elektrik üzerine alma depozito bedeli yaklaşık 191 TL’dir. Kullanıcılar elektrik üzerine alırken ödedikleri depozite bedelini kayıt sildirme işlemi sırasında ise iade almaktadır.

Elektrik Ne Zaman Gelecek

Elektrik dağıtım şirketleri her şehirde farklıdır. İstanbul’da BEDAŞ (Boğaziçi Elektrik Dağıtım A. Ş.), Ankara’da BEDAŞ (Başkent Elektrik Dağıtım A. Ş.), İzmir’de ise Gediz Elektrik Dağıtım A. Ş.’dir. Elektrik arıza kaydı ya da planlı elektrik kesintileri hakkında bilgi almak için;

İstanbul ve çevresi: 186

Ankara ve çevresi: 186

İzmir ve çevresi: 0 850 800 01 86 / 186 numaraları aranabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı