GenelSınavlar Ne Zaman Kaç Gün Kaldı

Elektronik Ehliyet Sınavı Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda birçok başvuruyu online olarak gerçekleştiriyoruz. Alışverişlerimizden fatura ödemelerine, seçim yeri öğrenmeden sigorta primlerine kadar bütün işlemleri online ortamda takip etmemiz mümkündür. Gelişen teknoloji ile beraber artık bazı sınavlar da internet ortamında gerçekleştirilmektedir. Elektronik Ehliyet Sınavı bu tip sınavlara örnektir. Elektronik ehliyet sınavına e-sınav dendiğini de bilmekteyiz. Peki elektronik sınav nasıl yapılıyor?

E-Sınav Ne Demektir?

Elektronik sınavın kısaltması olarak bilinen e-sınav, belli periyotlarla gerçekleşir. Bu periyotları sınava olan ilgi belirler. 20 günde bir gerçekleşmesi ya da 2 ayda bir gerçekleşmesi, tamamen ilgiyle alakalı bir durumdur. Standart ehliyet sınavları bilindiği üzere 3 ayda bir gerçekleşmektedir. Sınav sonuçları bakımından da iki sınav tipi arasında net farklar vardır. Merkezi sınavların açıklanma süresi yaklaşık olarak 10 gündür. Oysa e-sınavlarda hemen sıcağı sıcağına notunuzu öğrenme şansınız söz konusudur. Bu da bu sınavın ne kadar şeffaf ve pratik olduğunu gösterir. Bir kişi standart ehliyet sınavında başarılı olamamışsa bile, bu sınava katılım gösterme hakkın sahiptir. Fakat şu bilinmelidir ki e-sınava girdiği andan itibaren yeniden merkezi sınav sistemine dönüş yapamaz. Toplamda 4 defa hak tanınır, bu hak sonunda başarısız olunursa eğitimler yeniden alınmak durumundadır.

Elektronik Ehliyet Sınavı Nasıl Yapılır?

Elektronik Ehliyet Sınavı Başvuru

Şu anda e-sınav uygulaması deneme amaçlı olarak belirli illerde yapılmaktadır. Yakın zaman sonra bütün şehirlerde resmen uygulanmaya başlanacaktır. Bu sınava girmeden önce eğitim gördükleri kurstan gerekli teorik dersleri bitirmeleri gerekir. Elektronik ehliyet sınavının başvuru miktarı 70 TL olarak belirtilmiştir.

İlginizi Çekebilir:  2019 Dünya Mizah (Şaka) Günü Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı?

Elektronik Sınav Nasıl Yapılıyor?

Elektronik Ehliyet Sınavı Nasıl Yapılır?

E-sınav ya da başka bir ifadeyle elektronik ehliyet sınavı yine bir salon ortamında gerçekleştirilir. Bilgisayar sisteminde adayların karşısına çıkan sorular dokunmatik olarak işaretlenir. Burada kalan süre veya kalan soru sayısı dijital olarak ekranda yer alır. Sınavı bitirmek istediğinizde bitir butonuna basmalısınız; fakat bu düğmeye yanlışlıkla basılması ihtimaline karşılık ikinci bir onaylama sorusu söz konusudur. Sınavınızı bitirmeye karar verdiğinizde bunun bir daha geri dönüşü olmayacaktır, bu yüzden cevaplarınızı kontrol edip kendinizden emin olmadan elektronik ehliyet sınavınızı sona erdirmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün