Elektronik Ehliyet Sınavı Nasıl Yapılır?


Son zamanlarda birçok başvuruyu online olarak gerçekleştiriyoruz. Alışverişlerimizden fatura ödemelerine, seçim yeri öğrenmeden sigorta primlerine kadar bütün işlemleri online ortamda takip etmemiz mümkündür. Gelişen teknoloji ile beraber artık bazı sınavlar da internet ortamında gerçekleştirilmektedir. Elektronik Ehliyet Sınavı bu tip sınavlara örnektir. Elektronik ehliyet sınavına e-sınav dendiğini de bilmekteyiz.

E-Sınav Ne Demektir?

Elektronik sınavın kısaltması olarak bilinen e-sınav, belli periyotlarla gerçekleşir. Bu periyotları sınava olan ilgi belirler. 20 günde bir gerçekleşmesi ya da 2 ayda bir gerçekleşmesi, tamamen ilgiyle alakalı bir durumdur. Standart ehliyet sınavları bilindiği üzere 3 ayda bir gerçekleşmektedir. Sınav sonuçları bakımından da iki sınav tipi arasında net farklar vardır. Merkezi sınavların açıklanma süresi yaklaşık olarak 10 gündür. Oysa e-sınavlarda hemen sıcağı sıcağına notunuzu öğrenme şansınız söz konusudur. Bu da bu sınavın ne kadar şeffaf ve pratik olduğunu gösterir. Bir kişi standart ehliyet sınavında başarılı olamamışsa bile, bu sınava katılım gösterme hakkın sahiptir. Fakat şu bilinmelidir ki e-sınava girdiği andan itibaren yeniden merkezi sınav sistemine dönüş yapamaz. Toplamda 4 defa hak tanınır, bu hak sonunda başarısız olunursa eğitimler yeniden alınmak durumundadır.

Elektronik Ehliyet Sınavı Nasıl Yapılır?

Elektronik Ehliyet Sınavı Başvuru

Şu anda e-sınav uygulaması deneme amaçlı olarak belirli illerde yapılmaktadır. Yakın zaman sonra bütün şehirlerde resmen uygulanmaya başlanacaktır. Bu sınava girmeden önce eğitim gördükleri kurstan gerekli teorik dersleri bitirmeleri gerekir. Elektronik ehliyet sınavının başvuru miktarı 70 TL olarak belirtilmiştir.

Elektronik Ehliyet Sınavı Nasıl Yapılır?

E-sınav ya da başka bir ifadeyle elektronik ehliyet sınavı yine bir salon ortamında gerçekleştirilir. Bilgisayar sisteminde adayların karşısına çıkan sorular dokunmatik olarak işaretlenir. Burada kalan süre veya kalan soru sayısı dijital olarak ekranda yer alır. Sınavı bitirmek istediğinizde bitir butonuna basmalısınız; fakat bu düğmeye yanlışlıkla basılması ihtimaline karşılık ikinci bir onaylama sorusu söz konusudur. Sınavınızı bitirmeye karar verdiğinizde bunun bir daha geri dönüşü olmayacaktır, bu yüzden cevaplarınızı kontrol edip kendinizden emin olmadan elektronik ehliyet sınavınızı sona erdirmeyin.


UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 5,00. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
BİR YORUM YAZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.