Emekli Maaşları Ne Zaman Yatacak?

Dünyada günden güne artmakta olan nüfusu korumanın yollarından biriside devlet tarafından koordine edilen emeklilik sistemidir. Emeklilik maaşı sayesinde yaşlılar ekonomik özgürlüklerini eline alabilmektedir. Bunun yanında emeklilik maaşı ile yaşlı bireylerin yaşam standartları yükselmektedir. Emeklilik sistemi her bireyin geleceğini oluşturur. Türkiye’de yapılan araştırmalar yaşlı insanların genelinin geçim kaynağı olarak emeklilik maaşları ve çocuklarından aldığı kayıtlara geçmiştir. Burada yardım yapacak çocukları bulunmayan yaşlı insanları düşünürsek tek gelir kapısı emelilik maaşıdır. Hal böyle olunca emekli maaşları ayın kaçında yatıyor diye merak ediyoruz.

Bağkur Emekli Maaşları Ne Zaman Yatar?

Bağkur’dan Emekli olanlar için emekli maaşları size verilen tahsis numaralarına göre yatmaktadır. Tahsis numaranızın son hanesine göre yapılacak olan ödemeler bankamatik önündeki kuyrukları bir nebze de olsa engellemektedir. Aşağıdaki bağkur tahsis numaranızın son hanesine göre maaşınızın ne zaman yatacağı sıralanmıştır.

Emekli maaşları ayın kaçında yatıyor 2019

 

Tahsis numaranızın son hanesi “9,7,5” olan Bağkur emeklisi kişiler emekli maaşını her ayın 25’inde alır.

Tahsis numaranızın son hanesi “3,1” olan Bağkur emeklisi kişiler emekli maaşını her ayın 26’inde alır.

Tahsis numaranızın son hanesi “8,6,4” olan Bağkur emeklisi kişiler emekli maaşını her ayın 27’inde alır.

Tahsis numaranızın son hanesi “2,0” olan Bağkur emeklisi kişiler emekli maaşını her ayın 28’inde alır.

Uyarı: Ödeme tarihi cumartesiye denk gelen grubun ödemesi Cuma günü yapılacaktır. Ödeme tarihi pazara denk gelen gurubun ödemesi Pazartesi yapılacaktır. Cuma ve pazartesi yapılan ödeme günlerinde başka bir grubunda ödemesi varsa aynı günde iki bağkur emeklisi grup maaşlarını alacaktır.

SSK Emekli Maaşları Ne Zaman Yatar?

SSK sistemi ile emekli olan bireylerin maaşları tahsis numarasının son rakamına göre günlere ayrılarak yatırılmaktadır. Bu uygulama ile aynı günde milyonlarca emeklinin bankamatik kuyruğuna girmesi bir nebzede olsa engellenmiştir. Aşağıda belirtmiş olduğumuz günlerde ssk emeklileri ödemelerini hesaplarından çekebilirler.

Tahsis numarasının son hanesi “9” olan SSK emeklileri maaşlarını her ayın 17’sinde alırlar.

Tahsis numarasının son hanesi “7” olan SSK emeklileri maaşlarını her ayın 18’inde alırlar.

Tahsis numarasının son hanesi “5” olan SSK emeklileri maaşlarını her ayın 19’unda alırlar.

Tahsis numarasının son hanesi “3” olan SSK emeklileri maaşlarını her ayın 20’sinde alırlar.

Tahsis numarasının son hanesi “1” olan SSK emeklileri maaşlarını her ayın 21’inde alırlar.

Tahsis numarasının son hanesi “8” olan SSK emeklileri maaşlarını her ayın 22’sinde alırlar.

Tahsis numarasının son hanesi “6” olan SSK emeklileri maaşlarını her ayın 23’ünde alırlar.

Tahsis numarasının son hanesi “4” olan SSK emeklileri maaşlarını her ayın 24’ünde alırlar.

Tahsis numarasının son hanesi “2” olan SSK emeklileri maaşlarını her ayın 25’inde alırlar.

Tahsis numarasının son hanesi “0” olan SSK emeklileri maaşlarını her ayın 26’sında alırlar.

Burada Ssk emelileri için bir istisna vardır. O da şudur: Eğer ki maaş ödemeniz Cumartesiye denk gelirse Ziraat bankası maaşınızı Cuma günü öder. Cuma günü başka bir grubun ödemesi varsa o grupla beraber maaşlarınızı alırsınız. Eğer emekli maaşınızın yatma tarihi Pazara denk geliyorsa ödemeleri Pazartesi günü alırsınız. Eğer pazartesiye başka bir grup daha ödeme alıyorsa iki grup beraber maaşları çekersiniz. Bu konuya dikkat etmeyip mağdur olmamanız için uyarı yapıyoruz.

Bunun dışında emekli sandığı emekli maaşları ayın 1’i ile 5’i arasında doğum tarihlerine göre yatmaktadır.

Türkiye’de yaklaşık 9 milyon emekli bulunmaktadır. 9 milyon emekli her 6 ayda bir zam almaktadır. Enflasyon farkınEmekli maaşları ne zaman yatacak? Emekli maaşları ne zaman ödenecek? Emekli maaşları ne zaman yatar? Emekli maaşları ne zaman yatıyor? Emekli maaş farkı ne zaman ödenecek? İlk emekli maaşı ne zaman yatar? Emekli memur maaşları ne zaman ödenecek? Ssk emekli maaşları ne zaman ödenecek? Emekli maaş zamları ne zaman ödenecek? Bağkur emekli maaşı ne zaman yatıyor? Emekli maaşı ayın kaçında yatar?ın da maaş zammı hesabına katıldığı bir zam miktarı uygulanır. Bunun yanında emekli maaşının yatma günleri nadir durumlarda genellikle emeklinin lehine değişiklik gösterebilmektedir. Bu durumu genellikle bayramlarda yaşamaktayız. Kurban bayramı ve ramazan bayramında genellikle yaklaşık olarak denk geliyorsa emekli maaşları erken ödenir. 2016 yılında 9 Eylül’e denk gelen kurban bayramı arefesinde tüm emekli maaşları erken ödenmişti. Bayram için paraya ihtiyacı olan emeklilerimiz için lehine bir durumdur.

Ülkemizde bireysel emeklilik sistemide son zamanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemizde 2017 yılında girişi zorunlu çıkışı serbest olan BES başlayacaktır. Şili ve bazı ülkeler bireysel emeklilik sistemini zorunlu tutmaktadır. Çünkü son yüzyılda artan yaşlı nüfusuna bağlı olarak devletlerin emeklilik ödemelerinde zaman zaman sorunlar yaşadığı bu durumunda insanları radikal arayışlara ittiği bir gerçektir.

Emekli Bayram İkramiyeleri Ne Zaman Yatacak 2019 

2019 yılı Kurban bayramı biliyorsunuz ki 11 Ağustos 2019 – 14 Ağustos 2019 tarihleri arasında . Yani kurban bayramına yaklaşık olarak 1 ay kadar bir süre kaldı. Peki emeklilerin kurban bayramı ikramiyeleri ne zaman yatacak ?

Emeklilerin yolunu gözlediği bayram ikramiyeleri ne zaman verilecek, emekli ikramiyeleri ne zaman yatıyor ?

Kurban bayramının 11 – 15 Ağustos’a denk gelmesi nedeniyle emeklilere verilen 1.000,00 TL bayram ikramiyesinin 5 – 9 Ağustos 2019 tarihleri arasında ödenmesi bekleniyor.

Ayrıca kurban bayramının tarihi itibariyle emeklilerin maaş tarihlerinde bir değişiklik beklenmiyor. Olası bir değişiklik durumunda yazımızı sizler için güncelleyeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı