Emekli Olmak İçin Kaç Gün Gerekli ?

Emekli olmak için kaç gün gerekli? Emeklilik çalışma hayatı boyunca verilen emek karşılığında yaşlılıkta düzenli gelir elde edilmesini sağlayan bir durum olup özellikle iş göremez hale gelindiğinde önem arz eder. Emekliliğin gerçekleşmesi için gerekli şartların yerine getirilmesi gerekir.

Emekli olmak için kaç gün gerekli

Kadınların emekli olması için kaç gün çalışması gerekir

Kadınlarda hizmet yılı 25 olup sigorta başlangıcı 09.09.1999 ve 30.04.2008 olanlar için istenen pirim gün sayısı 7.000 dir. 58 yaşını doldurmuş, 25 yıllık hizmet sunmuş ve en az 4.500 prim gün sayısını tamamlamış olan kadınlar emekli olabilir. Emekli olmak için kaç gün gerekli şimdiye dek verilen hizmet yılı, ödenen pirim ve yaştan istenenler çıkartıldığında emekli olmak için kalan gün sayısı hesaplanmaktadır. Ancak prim gün sayısını doldurup yaşı doldurmadıysanız da emekli olabilirsiniz. Ancak bu durumda emekli maaşı bağlanmıyor. Emekli maaşını almak için yine yaşı beklemek zorunda kalıyorsunuz.

SGK Emeklilik Şartları

SGK emeklilikte kadın ve erkekler için farklı süre ve miktarlarda emeklilik şartı arar. Yazımızın devamında erkeklerin emeklilik için kaç prim günü tamamlaması gerektiğini ve kaç yaşında emekli olabileceğini, kadınların emeklilik için kaç prim günü tamamlaması gerektiğini ve kaç yaşında emekli olabileceğin öğrenebilirsiniz.

SGK emeklilik koşulları ise;

Hizmet yılı

Yaş

Pirim

Ayrıca emeklilik hesaplaması ve SSK ne zaman emekli olurum sorusunun cevabı için videoyu izleyebilirsiniz.

Erkeklerde emekli olabilmek için yaş sınırı 60 olup yine 25 yıllık bir hizmet ve 7.000 pirim gün sayısı şartı vardır. 3.600 pirim günü ile emekli olmak isteyen kadın ve erkeklerde 2011 yılı sonrası için yaş sınırı kadında 58 erkekte 60 olup 3.600 pirim günü ile emekli olanların maaşları daha düşüktür. Emekli olmak için kaç gün gerekli sorusun cevabı beklentiler doğrultusunda hizmet yılı ve yaşın tamamlanması şartı ile ödenen pirim gün sayısına göre hesaplanır. Diğer taraftan devlet ve SGK tarafından bu hususta zaman zaman düzenlemeler yapılmakta olup, e devlet aracılığıyla ne zaman emekli olabileceğinizi de görmeniz mümkün.

Ne zaman emekli olurum?

Emekli olma tarihini dönem-dönem otomatik hesaplatıp kontrol etmek gerekir. Ödenen pirim gün sayısı, kalan hizmet yılı ve yaşı önemlidir. Ne zaman emekli olurum sorusu SSK ve BAĞ-KUR’un 4 A ve 4 B çalışanlarının her zaman merak ettiği bir soru olmuştur. 4 C grubundakiler emekli sandığı çalışanlarıdır. Emekli olacağınız tarihi hesaplamak için internet üzerinde otomatik hesaplama yapan bir adrese girin, hizmet başlangıç tarihini, cinsiyeti ve ödenen pirim sayısını girin ne zaman emekli olurum sorunuzun cevabını anında alın.

E-Devlet sistemi başta olmak üzere birçok adresten hesaplama yaptırabilir, emekli olma tarihinizi öğrenerek kalan yaş, pirim sayısı ve hizmet yılını öğrenebilirsiniz. Emeklilik tarihi hesaplamada en kritik nokta hizmet başlangıç tarihidir. Emeklilikle ilgili kanunlar değişse de her zaman hizmet başlangıç tarihi baz alınmaktadır.Bu Yazıda Emeklilikle İlgili Bilgileri Verdik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı