Emekli Olmak İçin Kaç Gün Gerekli ?

0
21
Emekli olmak için kaç gün gerekli

Emekli olmak için kaç gün gerekli Emeklilik çalışma hayatı boyunca verilen emek karşılığında yaşlılıkta düzenli gelir elde edilmesini sağlayan bir durum olup özellikle iş göremez hale gelindiğinde önem arz eder. Emekliliğin gerçekleşmesi için gerekli şartların yerine getirilmesi gerekir.

Emekli olmak için kaç gün gerekli

Kadınlarda hizmet yılı 25 olup sigorta başlangıcı 09.09.1999 ve 30.04.2008 olanlar için istenen pirim gün sayısı 7.000 dir. 58 yaşını doldurmuş, 25 yıllık hizmet sunmuş ve en az 4.500 prim gün sayısını tamamlamış olan kadınlar emekli olabilir. Emekli olmak için kaç gün gerekli şimdiye dek verilen hizmet yılı, ödenen pirim ve yaştan istenenler çıkartıldığında emekli olmak için kalan gün sayısı hesaplanmaktadır.

SGK Emeklilik Şartları

SGK kadın ve erkekler için farklı süre ve miktarlarda emeklilik şartı arar. Bunlar;

Hizmet yılı

Yaş

Pirim

 

Erkeklerde yaş sınırı 60 olup yine 25 yıllık bir hizmet ve 7.000 pirim gün sayısı şartı vardır. 3.600 pirim günü ile emekli olmak isteyen kadın ve erkeklerde 2011 yılı sonrası için yaş sınırı kadında 58 erkekte 60 olup 3.600 pirim günü ile emekli olanların maaşları daha düşüktür. Emekli olmak için kaç gün gerekli sorusun cevabı beklentiler doğrultusunda hizmet yılı ve yaşın tamamlanması şartı ile ödenen pirim gün sayısına göre hesaplanır.

Ne zaman emekli olurum?

Emekli olma tarihini dönem-dönem otomatik hesaplatıp kontrol etmek gerekir. Ödenen pirim gün sayısı, kalan hizmet yılı ve yaşı önemlidir. Ne zaman emekli olurum sorusu SSK ve BAĞ-KUR’un 4 A ve 4 B çalışanlarının her zaman merak ettiği bir soru olmuştur. 4 C grubundakiler emekli sandığı çalışanlarıdır. Emekli olacağınız tarihi hesaplamak için internet üzerinde otomatik hesaplama yapan bir adrese girin, hizmet başlangıç tarihini, cinsiyeti ve ödenen pirim sayısını girin ne zaman emekli olurum sorunuzun cevabını anında alın.

E-Devlet sistemi başta olmak üzere birçok adresten hesaplama yaptırabilir, emekli olma tarihinizi öğrenerek kalan yaş, pirim sayısı ve hizmet yılını öğrenebilirsiniz. Emeklilik tarihi hesaplamada en kritik nokta hizmet başlangıç tarihidir. Emeklilikle ilgili kanunlar değişse de her zaman hizmet başlangıç tarihi baz alınmaktadır.Bu Yazıda Emeklilikle İlgili Bilgileri Verdik.

Bir önceki yazımız olan 1 Yılda Kaç Gün Okul Var? Bir Yılda Kaç Gün Okula Gidiyoruz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here