Emziren Anne Diyeti

Emziren anneler için zayıflama yöntemleri, emziren anne diyeti hızlı kilo verme, emziren anne detoksu, emziren anne diyeti, emziren anne ne yememeli, yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenleri inceleyerek nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini sizlerle paylaşmaktayız.

Hamilelik dönemi her anne adayı için oldukça zorlayıcı bir dönemdir. Bu süreçte beslenmenize dikkat etmeniz hem bebeğiniz açısından hem de kendi sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Uzman kontrolünde diyet uygulamasında bulunmak sağlıklı bir diyet başlangıcı ve kilo verme açısından oldukça önemlidir. İdeal kiloya ulaşmak için özellikle de emzirme döneminde uzmanlar kontrollü beslenmeyi öneriyor.

Anne Sütünü Azaltmayacak Besinler Tüketilmeli

Bir çoğumuz kilo verme uğruna kalori oranı düşük besinler tüketmekteyiz. Bu diyet uygulamaları kimi zaman tek tip beslenme ile de sonuçlanmaktadır. Buda sütün kalitesini düşürerek çocuğun beslenme alışkanlığını olumsuz etkilemektedir. Bunun için anne sütünü azaltmayacak protein içerikli besinlerin tüketilmesi önerilmektedir.

Emziren Anne Diyeti

Kilo Aldırmayan Besinler

Emziren anneler için zayıflama yöntemleri, emziren anne diyeti hızlı kilo verme için özellikle sebzeler, salata, süt, tahıl içerikli gıdalar ve et grubu ürünleri bolca tüketilmelidir. Böylelikle sütünüzün kalitesi bozulmaz ve emzirirken sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Bunun yanı sıra kuruyemiş grubundan ise ceviz, fındık ve badem tüketerek sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz. Ekmek yemek yerine sık sık sıvı besinler tüketmeniz gerekir. Bu çorba grubu olarak değerlendirilebilir. Bunun yanı sıra her öğünde muhakkak ki salata tüketmeniz gerekir.

Diyete Başlama Süresi

Gebelik sonrası diyet yapma işlemi doğrudan mı olmalı yoksa bir müddet beklemek mi gerekli olduğu merak konusudur. Öyle ki diyet yapmadan önce yaklaşık 4 ay kadar beklemeniz gerekir. Çünkü bu süreç içerisinde vücut toparlanmaya başlayacaktır. Bu süreç içerisinde vücudunuz zaten kilo kaybı oluşturacaktır. Lakin sizlerin hemen diyete başlaması hem sağlığınız açısından hem de metabolizma yapınız bakımından uygun değildir.

Doğum sonrası bol bol sıvı alımına dikkat etmelisiniz. gebelik öncesine göre doğum sonrası daha fazla sıvı tüketilmesi gerekir. Emzirme döneminde su metabolizma yapısında artış gözlemlenmektedir. Buna hitafen alınan suyun süt salgılamasının yanı sıra metabolik su ise sık besin tüketimi ile gerçekleşmektedir.

***Çay ve kahve gibi içecekleri tüketmek sütün verimini bozmaktadır.

Emziren Anne Diyeti

Emziren Anne Diyeti Yapılması Gerekenler

Emziren anne diyeti, emziren anne ne yememeli kapsamında önerilen diyet ip uçlarını ve neler yapılması gerektiğini sizler ile paylaşmaktayız.

 • Süt, yoğurt, peynir gibi kalsiyum içeren besinler tüketilmelidir.
 • Günlük olarak zengin vitamin içeren sebzeler ve meyveler her öğünde tüketilmelidir.
 • Günlük olarak anne 1 tane yumurta, 1 porsiyon etli sebze ve kuru baklagil grubundan bir yemek tüketmelidir.
 • Domates, portakal, mandalina, maydanoz, yeşil biber ve taze soğan gibi C vitamin ağırlıklı besinler tüketmelidir.
 • Hazır besin grubunda yer alan salam, sucuk ve benzeri katkı madde içerikli besinler tüketilmemelidir.
 • Yemeklerde iyotlu tuz kullanılması önerilir. Doğal besinlerden yeteri miktarda iyot alımı sağlanmamaktadır.
 • Kuru yemiş ve kuru meyve tüketilmesi gerekir. Böylelikle enerji alımı sağlanırken Kontrollü beslenme sağlanmış olur.
 • Yemekler ile çay birlikte tüketilmemelidir. Çünkü çay yemekle tüketildiğinde kansızlığa sebep olur.
 • Siyah çay tüketilecek ise de yemekten 2 saat sonra limon ile birlikte içilmelidir.
 • İçecek olarak daha doğal bitkiler papatya, kuşburnu ve ıhlamur gibi bitki çayları tercih edilmelidir.
 • Şeker yerine tatlandırıcı olarak pekmez kullanmak tercih edilmelidir.

Sorularınız ve yorumlarınız için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz kısa süre içerisinde cevaplamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. merhabalar 2aylik bir oğlum var hamileliğin boyunca hiç tatlı yiyemedim ama iki aydır tatlılar rüyalarıma giriyor cikolata yiyince vücudumda karıncalanma ve aşırı mutluluk hissediyorum sanirim biseyler ters gidiyo dayanamiyorum kuru kayisi hurma dut kurusu bal beni kesmiyor ne yapmaliyim tesekkur ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı