Emzirerek Kilo Verme

Emzirerek Kilo Verme, kilo alımı konusunda en sık problemlerin yaşandığı dönemlerden bir tanesi de emzirme dönemidir. Genellikle hamilelik döneminde alınan fazla kilolar emzirme süreci içerisinde zamanla verilmektedir.

Lakin kimi zaman gerek beslenme düzeni kimi zaman ise metabolizma yapımıza göre her ne kadar kilo veriyor olsak da aldığımız kiloların tamamını veremeyebiliriz.

Emzirerek Kilo Verme

Hamilelik sonrası düşük kalrili besinler tüketip kilo vermeye çalışmak başlı başında bir yanlıştır. Hamilelik sonrası düşük kalorili besinler tüketmek aksine kilo vermeyi zorlaştırmaktadır. Bunun yanı sıra bu süreç içerisinde bizleri tedirgin eden bir diğer detay da düşük kalorili besinlerin sütün miktarını azaltması ve aynı zamanda sütün kalitesini azaltması ile sonuçlandığı da bir gerçek. Bunun için Beslenme ve Diyet Uzman’ larının öneri ve uyarılarına uymalı bilinçsiz bir şekilde diyet yapmaktan kaçınmalıyız. Bebekler için dünyanın en verimli ve en değerli besinin anne sütü olduğunu unutmamalıyız. Bu konumuzda sizlere emzirerek kilo verme adlı yazımızı paylaşacağız. Nelere dikkat ederek kilo verebiliriz? Kilo verme işlemi kapsamında hangi besinleri tüketirsek sütümüzün kalitesini bozmadan etkili bir şekilde zayıflayıp aynı zamanda da bebeğimizi doğru beslemiş oluruz onu konuşacağız.

Emzirerek Kilo Verme

Emzirmenin Faydaları Nelerdir

 • Anne emzirmeye devam ettiğinde günlük olarak 800 ila 500 kalori arasında enerji harcamaktadır.
 • Bebeğinizi sık sık emzirmeniz kilo verme durumunu daha da kolaylaştırmaktadır.
 • Hamilelik sonrası annelerin yanlış yönlendirerek şekerli ve yoğun karbonhidratlı besinlere yönlendirilmesi annenin vücudunun kilo alımına müsait duruma erişmesini sağlamaktadır.
 • Sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermeliyiz.
 • Yağ içerikli ve karbonhidrat içerikli besinlerden uzak durmalıyız.
 • Ne kadar çok emzirir isek sütümüz de o kadar artış olur.

*** Bilinçsizce yapılan diyetler sonucunda anne hem kas yapısından kaybedip hem de aynı zamanda bebeğin sütünün kalitesini bozmuş olacaktır.

Emzirme dönemi sonrasında ne kadar süre sonra diyete başlanmalı?

Doğum sonunda 6 ile 8 hafta arası herhangi bir egzersiz vb. durumlarda bulunmayın. Çünkü her ne kadar iyi gözüksenizde sonuçta doğum kısa süre önce gerçekleşti ve vücudunuz bu süreç sonrası toparlanmaya başlamış olmaktadır. Bu süre zarfında yine de kendinizi iyi hissetmez iseniz doktorunuza danışarak kısa kısa yürüyüşlere çıkıp egzersizler yapabilirsiniz.

Hamilelik sonrası ortalama ne kadar kilo verilir?

Hamilelik sonrası ilk 8 hafta sonrasında ayda 2 kilo kadar kaybınız olmaya başlayacaktır. Çünkü bir çok anne adayı doğum sonrası dengeli beslenerek aldığı kiloları vermeye başlar.

Emzirerek Kilo Verme

Süt Arttıran ve Kilo Verdiren Tüyolar

Emzirirken kilo vermenin yolları

 • Emzirerek kilo verme konusunda bilinçli davranmalı ve kahvaltı öğününü muhakkak ki atlamamalısınız.
 • Protein içeren besinler tüketmeli ve günlük sabahları 1 adet yumurta tüketmeniz gerekir.
 • Günlük 3 ana öğün ve 3 ara öğün olacak şekilde beslenme düzeninizi oluşturmalısınız.
 • Et, tavuk süt ve süt ürünlerini bol bol tüketmelisiniz.
 • Et tüketiminin yanında muhakkak yeşillik tüketmelisiniz.
 • Komposto tüketebilirsiniz. Lakin şekersiz olması gereklidir.
 • Günde 3 litre su tüketmeye özen göstermelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı