En İyi Yabancı Korku Filmleri Listesi

Film izlemeyi seven kişilerin izlediği filmler Komedi, Dram, Aksiyon, Macera, Korku filmi olarak çeşit göstermekte korku filmleri, korkuyu seven kişiler tarafından ilgi ile izlenmekte. Korku: Komedi, Gençlik, Canavar, Seri katil, Doğaüstü, Zombi olarak kendi içinde ayrılmaktadır.

Korku filmleri; filmi seyredenlerin korku, panik, yaşamasını ve korku ile uyarılarak irkilmesini sağlamak ve korku dolu anlar yaşamaları için yapılmaktadır. En iyi Korku Filmi seyircinin aklından hiç çıkmayan korku filmidir. Genel korku filmleri hayalet, vampir, zombi gibi gerçekte olmayan varlıklar üzerine kuruludur. Korku filmleri yapıları gereği sert sahnelerin yanı sıra şiddet de içerebilirler. Kendine has örnekleri de olmakla beraber, kimi korku filmleri fantastik filmler, bilim kurgu ya da gerilim türleriyle aynı yapımda yer alabilirler.

Korku filmleri izlemeye başladığınız andan itibaren her bir sahnesi ile müzikleri ve görselleri ile ekran karşısındakileri büyük bir korku duygusu ile etkisi altına almaktadır. Kimi zamanda komedi tarzında olan korku filmleri seyircisini hem korkuturken güldürmektedir. Tüm zamanların en iyi korku filmi şüphesiz ki izledikten sonra unutulmayandır. İzlediğinizde etkisi altında kaldığınız en iyi korku filmi hangisi diye sorsak bu sorunun cevabı herkes için farklı bir korku filmi olacaktır.

En İyi Korku Filmleri

1. Kuzuların Sessizliği (1991) İMDB:8.6

Tüm zamanların en iyi korku Filmi– gerilim türünde 1991 yılında çekilen Kuzuların Sessizliği filmi. Başrollerinde Anthony Hopkins, Jodie Foster, Scott Glenn ve Ted Levine gibi usta isimlerin yer aldığı film toplamda 7 dalda Oscar’a aday gösterilirken, en iyi film, en iyi senaryo, en iyi erkek oyuncu ve en iyi kadın oyuncu dallarında ödülü kazanmayı başardı. Korku filmleri dalında eşsiz bir yere sahip olan The Silence of The Lambs, IMBd: 8.6 puan ile ilk sırada yerini almış bir film.

Konusu ise, görevini yeni eline almış bir FBI ajanı Clarice Starling, insanların derisini yüzen ve son olarak genç bir kızı kaçıran sapık katlin peşine düşer. Bu azılı suçluyu yakalaması için bir başka psikopat olan ve kontrol altında tutulan ünlü Doctor Hannibal Lecter’dan yardım ister. Lecter’dan istediği bilgiyi alabilmesi için öncelikle onun güvenini kazanması gerekecektir.

2. Sapık (1960) İMDB:8.5

Yönetmen Alfred Hitchcock ’un başyapıtı olarak kabul edilen Sapık filmi 1960 yılında vizyona girmiş ve IMBd: 8.5 puan alarak efsaneleşmeyi başaran bir film olmuştur. Psikozlu bir katilin konu edildiği bu benzersiz filmin başrollerinde; Anthony Perkins, Janet Leigth, John Gavin ve Vera Miles gibi usta isimler paylaşıyor

Konusu: Marion Crane (Janet Leigh), Arizona’da bir emlak ofisinde çalışmaktadır. Sevgilisi Sam (John Gavin) ile evlenmek istemektedir ancak çiftin çok az parası vardır. Bir cuma günü, patronu Marion’a bankaya para yatırması için 40 bin dolar verir. Marion, bu parayla Sam’le hayal ettikleri hayatı kurabileceklerine karar verir ve parayı çalarak Sam’le buluşmaya gider. Yolda Bates Motel’de konaklamak zorunda kalır. Moteli işleten Norman Bates (Anthony Perkins), annesiyle saplantısı olan genç bir adamdır. Beraber akşam yemeği yerler ve Marion odasına çekilir ve yatmadan önce duş almaya karar verir. Sinema tarihinde adından ünlü “duş sahnesiyle” söz ettiren, en iyi korku filmi türünün en önemli örneklerinden Sapık, Alfred Hitchcock’un başyapıtlarından biri olarak kabul edilir. Robert Block’un Sapık Romanın dan uyarlanmıştır.

3) Yaratık (1979) İMDB:8.4

1979 yapımı Yaratık (Alien), bilim kurgu, korku filmleri türünde en başarılı örneklerinden bir tanesidir. Oscar ödüllü Yaratık en iyi korku filmlerinden birisidir. Yönetmenliğini Ridley Scott’ın yaptığı, Sigourney Weaver, John Hurt, Ian Holm ve Tom Skerritt gibi oyuncuların filmde rol aldığı Yaratık, IMDb de 8.4 puan almıştır.

Konusu: Yaratık, bilmedikleri bir gezegene iniş yapmak zorunda kalan mürettebatın yaşam mücadelesini anlatıyor. Tarihin en ünlü uzay gemisi Nostromo görevini tamamlamış bir şekilde Dünya’ya geri dönerken başka bir gezegenden bir yardım çağrısı alır. Çağrıyı karşılıksız bırakmayan gemi mürettebatı bu bilinmedik gezegene iniş yapar. Bu çağrının bir uyarı sinyali olduğunu geç fark eden ekip bilinmeyen bir yaşam formuyla karşılaştıklarında olağandışı bir tecrübeye, ürkütücü bir maceraya atılırlar.

4) Cinnet (1980) İMDB:8.4

1980 yılında vizyona giren Cinnet (The Shining), Stephen King’in bir eserinden sinemaya uyarlanmıştır. Yönetmen Stanley Kubrick. Oyuncular: Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Llody. En iyi korku filmi olarak görülen Cinnet IMDb de puanı 8.4 dür.

Konusu: Cinnet, yazar Jack Torrance’ın, kış sezonunda kapalı olan Overlook Oteli’nin bakımını üstlenerek, ailesiyle birlikte otele taşınması sonrasında gelişen metafiziksel olayları konu alır. Jack’in doğaüstü sezgilere sahip olan küçük oğlu, zamanla otelin içerisinde yalnız olmadıklarını, geçmiş ve gelecekten gelen hayaletlerle birlikte yaşadıklarını görür ve ailesini buna inandırmaya çalışır. Aile bir kar fırtınası sebebiyle dağda otelde mahsur kalır. Jack doğaüstü varlıklar tarafından ele geçirilir ve yavaş yavaş aklını kaybetmeye başlar.

5) Karanlık Armoniler (2000) İMDB:8.2

Dünya sinemasının usta yönetmeni Bela Tarr’ın 2000 yılında izleyiciler buluşturduğu Werckmeister Harmonies, Kitaptan uyarlanan bir film. Filmde sakin bir Macar kasabasına sirk gelir ve sessiz sakin hayat kıpırdamaya başlar. László Krasznahorkai imzalı The Melancholy of Resistance kitabından uyarlanmıştır. IMDb’de aldığı 8.2’lik puanla Karanlık Armoniler tüm zamanların en iyi korku filmi arasında yerini almıştır.

6) Şey (1982) İMDB:8.1

1982 yapımı Şey (The Thing), bilim kurgu türünün en başarılı örneklerinden bir tanesidir. 1982 Yılının kışında bir araştırma ekibi Antartika’da 100 yıldan beri karların altında kalmış bir ‘Şey’ keşfederler. IMDb: 8.1 puan alan filmde Kurt Russell başrolde. Film John Carpenter imzası taşıyor. Donmuş bir uzaylı canavarın yeniden canlandırılmasını ve sonrasında bilimsel araştırma yapılan istasyona sızarak buradaki herkesi öldürmesini konu alıyor.

7) Altıncı His (1999) İMDB:8.1

Bruce Willis ve Haley Joel Osment in rol aldığı Altıncı His (The Sixth Sense) Filmin konusu; 8 yaşındaki bir çocuğun karanlık güçler tarafından etkisi altına alınmasını anlatmaktadır. Başroldeki çocuk kendisinde normal ötesi bir takım güçlerin var olduğunun farkına varmıştır ve bunların sebebini anlayamadığı gibi çektiği acıları da çocuk psikoloğu Malcolm Crowe’un dışında hiç kimseye anlatamamaktadır. 1999 yılı yapılan filmde; ölülerle konuşabildiğini ve onları görebildiğini iddia eden bir çocuk ile aynı durumda olan bir psikoloğun hikayesi anlatılmaktadır. IMDb de: 8.1 puan almıştır.

8) Şeytan (1960) İMDB:8.0

1973 yapımı Şeytan (The Exorcist) filmi, etkileyici sahneleri ile dikkat çekerken dizinin Türk versiyonu da yıllar sonra çekilmiştir. Filmin ilk çekildiği yıllarda sette yaşanan tuhaf olaylar Şeytan filminin çekimlerinde dikkat çekicidir. İki kez set yanmış, ışık ve görüntü asistanı ölmüş, figüranlar kalp krizi geçirmiş, başrol oyuncusu Linda Blair ise kolunu kırmıştır. Konusu: Regan adında küçük bir kızı şeytan ele geçirir ve şeytan çıkarmak için evine bir Katolik rahip gelir. IMDb de; 8 puan almıştır.

9) Rosemary’nin Bebeği (1960) İMDB:8.0

1968 yılında vizyona giren Rosemary’nin Bebeği (Rosemary’s Baby) konusu; Sıradan bir ev hanımı olan Rosemary ve aktörlükle kafayı bozan eşi Guy, New York’a taşınırlar. Bu çift taşındıkları apartmandaki komşularıyla tanıştıktan sonra olanlar konu alır.  IMDb de: 8 puan almıştır.

10) Gir Kanıma (1960) İMDB:7.9

IMDb de; 7.9 puan alan 2008 yılı İsveç yapımı vampir filmi kitap dan uyarlamadır.   Konusu: Kendini aşağılayan okul arkadaşlarından intikam almak isteyen bir çocuğun, Eli isimli bir vampirin yardımıyla almış olduğu kanlı intikamının yanı sıra Hakan adında bir diğer vampirin ise mahallelileri öldürmesini konu alıyor.

11) Yaşayan Ölülerin Gecesi (1960) İMDB:7.9

Yaşayan Ölülerin Gecesi (Night of the Living Dead), 1999 yılından itibaren ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmiş ve zombi filmlerin de ilk örneklerinden biridir. Konusu: Dünya ilk kez bir zombi istilası altına girmek üzeredir. Uzaydan geldiği düşünülen korkunç virüs salgını insanları etkisi altına almıştır. İnsanların içinde etkilenmeyen bir grup zombilerden kaçarak bir çiftlik evine sığınırlar. Zombiler bu etkilenmeyen grubun peşine düşerler. IMDb de puanı 7.9 dur.

12) Cadılar Bayramı (1960) İMDB:7.8

IMDb de puanı 7.8 olan Cadılar Bayramının bir diğer adı Yabancı (Halloween) dir. 1978 yılında vizyona giren bu John Carpenter filmin konusu; 1978 yılı Cadılar Bayramı’nda dört masum genci öldüren Michael Myers ile ilgili araştırma yapan bir grup araştırmacı Myers’ı hapishanede ziyaret ederler. Bu sırada herkes yaklaşmakta olan Cadılar Bayramı hazırlıkları içerisindedir. Cadılar Bayramı’nın gelmesini bekleyen biri daha vardır; Laurie Strode. Laurie, 40 yıl önce bir Cadılar Bayramı gecesi kendisini öldürmeye çalışan maskeli katil Michael Myers ile yüzleşmek istemektedir. Laurie, Myers’la yüzleşebilmek ve intikamını alabilmek için onun hapishaneden kaçmasını beklemektedir ve hayali gerçekleşir. Myers’ın da içinde bulunduğu hapishane nakil aracı kaza yapar ve Michael Myers kaçmayı başarır. Maskeli katilin kendisinin peşine düşeceğini bilen Laurie büyük karşılaşma için tüm hazırlıklarını yapmıştır.

David Gordon Green’in yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Jamie Lee Curtis ikonik rolü Laurie Strode’u bir kez daha canlandırıyor. Nick Castle, Judy Greer, Will Patton, Andi Matichak, Haluk Bilginer, Virginia Gardner, Andi Matichak gibi isimlerin oyuncu kadrosunda yer aldığı filmin senaryosunu ise David Gordon Green ve Danny McBride kaleme alıyor.

13) Şeytan’ı Gördüm (1960) İMDB:7.8

Güney Kore yapımı 2010 yılında gösterime giren filmde kendisini tatmin etmek için insanları öldüren psikopat seri katil için yeni kurban, eski bir emekli polisin kızı ve başarılı bir gizli ajanın nişanlısıdır. Dae-Hoon, nişanlısının kafasının kesilmiş bir şekilde nehirde bulunmasından sonra intikam ateşiyle yanıp tutuşur. Adaletin vereceği cezanın hafif kalacağına inanan ajan, katili kendi bulup cezalandırmaya karar verir. Bunun için bir canavara dönüşmesi gerekse bile, öcünü almak için elinden gelen her şeyi yapacağına yemin eder. Zevk için öldüren bir psikopatla bir gizli ajan arasındaki kedi-fare oyununu izleyen bir intikam filmi olan Şeytanı Gördüm IMDb de 7.8 puan almıştır.

14) Kapan (1960) İMDB:7.7

Genç bir siyah olan Chris (Daniel Kaluuya), beyaz kız arkadaşı Rose’la (Allison Williams) birlikte, kızın ailesinin yanına, onlarla tanışmaya gider. Ancak bu kasabada tuhaf bir şeyler vardır, burada yaşayan siyahlar, gizemli bir şekilde ortadan kaybolmaktadır. Burada yaşayan bir başka siyah, Chris’ten bir an önce oradan kaçmasını ister, ancak bu basit bir iş olmayacaktır.

Senaristliğini ve yönetmenliğini Jordan Peele’in üstlendiği filmdeDaniel Kaluuya ve Allison Williams rol alıyor. IMDb de puanı 7.7

15) Kuşlar (1960) İMDB:7.7

Yönetmen Alfred Hitchcock Kuzey Kalifoniya’da tatil yaparken gazetede gördüğü bir haberden oldukça etkilenir. Haberde kıyı evlerine doğru saldırıya geçen deniz kuşlarından bahsedilmektedir. Bu olay ile Daphne du Maurier’in kısa bir öyküsü yönetmenin kafasında birleşince, Kuşlar filminin temelleri de atılmış olur. Filmde Bodega sahiline saldıran farklı türlerden kuşların yol açtığı dehşet konu ediliyor. San Francisco’da bir evcil hayvan dükkanında başlayan ve bir aşk üçgeniyle ilerleyen film, bir doğum günü esnasında kuşların saldırıya geçmesiyle devam eder. 1963 yılı yapım olan film IMDb de puanı 7.7 dir.

16) Testere (1960) İMDB:7.6

2004 yapımı film gelmiş geçmiş en iyi korku filmi gerilim filmleri arasında yer alıyor. Psikolojik gerilim türünün en iyi örneklerinden biri olan Testere James Wan tarafından yönetilmiş, James Wan ve Leigh Whannell tarafından yazılmıştır. İlk olarak, Sundance Film Festivali’nde, Ocak 2004’te gösterildi, 29 Ekim 2004’te vizyona girdi. IMDb de puanı 7.6 dır.

Konusu: Whannell ve Elwes, birbirini tanımayan iki adamdır. Bir gün kendilerini pis bir banyonun duvarına zincirlenmiş olarak bulurlar. İkisi de bu berbat yere nasıl geldiklerini ve kendilerini nasıl bir bela beklediğini bilmemektedir.
Ancak yerde yatan ve kafasının bir kısmı kopmuş adam, onlara niçin burada oldukları hakkında bir ipucu olabilir. Sonunda manyak bir adamın son kurbanları olduklarını anlayacaklardır.

17) Diğerleri (1960) İMDB:7.6

İkinci Dünya Savaşından kalan yaraları sarmaya çalışan Amerika Birleşik Devletlerinde New Jersey’de yaşamakta olan Grave adındaki kadın savaş sırasında eşini kaybetmiştir. Evi sürekli karanlık olmak zorundadır çünkü çocuklarının güneşe karşı alerjisi vardır. Grace, evine çalışmaya gelen insanlara aynı zamanda yardım etmektedir ve kızı Anne yakın zaman içerisinde Victor adında hayali bir arkadaş edinir. Aniden oluşan bir sis öbeği evin dünya ile iletişimini tamamen keser ve Grace bir türlü güven inşa edemediği çalışanlarıyla baş başa kalır.

Nicole Kidman’ın başrollerinde oynadığı, Alejandro Amenabar yönetimindeki Diğerleri (Others) 2001 yılı yapılmış bir filmdir ve IMDb de puanı 7.6 dır.

 

18) Elm Sokağı Kabusu (1960) İMDB:7.5

İlk olarak 1984 yılında vizyona giren ve sonrasında en iyiler listesine girmeyi başaran Elm Sokağı Kabusu, Freddy Kruger karakteriyle özdeşleşmiştir. Filmin başrol oyuncuları arasında Rooney Mara, Katie Cassidy, Thomas Dekker ve Kellan Lutz da bulunuyor. Los Angeles’taki bir mahallede gençler esrarengiz bir şekilde katledilmeye başlarlar. Parmaklarında jilet keskinliğinde bıçakları olan korkunç bir adamın bulunduğu kabuslarda uyurken canlarını vermektedirler. Rüyalardaki bu “yanık tenli” katil, yıllar önce çocuklarını öldürdüğü aileler tarafından linç edilerek öldürülen sapık Fredy Krueger’dan başkası değildir. Freddy her nasılsa şimdi geri dönmüş, yeni yetmeleri bir bir rüyalarında öldürerek kendini rahatlatmaktadır.


19) Blair Cadısı (1960) İMDB:6.5

Blair Cadısı, Adam Wingard’ın yönettiği ve Simon Barret’in yazdığı 2016 Amerikan found footage doğaüstü korku filmidir. Bu yapım bazıları tarafından beğenilmese de eleştirmenler tarafından dönemin en iyi yapımlarından biri olarak gösteriliyor. 1999 yılında yapılan film IMDb de 6.5 puan.

Konusu: James’in kardeşi ve iki arkadaşının, Maryland’deki Karanlık Orman’da Blair Cadısı’nın efsanesinin peşinden gitmelerinin üzerinden 20 yıl geçmiştir. Grup arkalarında bir sürü teori ve şüphe bırakmıştır. James ve arkadaşları Peter, Ashley ve film öğrencisi Lisa da aynı yola girmek üzeredirler. Ekip kameraları ile birlikte, kayıpların gizemini çözmek için aynı ormana girme kararı alırlar. Başlarda grup gayet iyimserdir. Özellikle bölgenin yerlisi olan Lane ve Talia’nın karanlık ve dolambaçlı ormandaki rehberlikleri sayesinde kendilerini güvende hissetmektedirler. Ancak gecenin karanlığının çökmesiyle birlikte ormanın huzurlu ortamı da yerini korkunç ve doğaüstü yaratıklarla dolu bir kabusa bırakır.

20) Paranormal Activity (1960) İMDB:6.3

2007 yılında yapılan filmin konusu; evlerinde doğaüstü bir gücün gezindiğini düşünen genç çiftin her tarafı güvenlik kameralarıyla donatmasını ve sonrasında ise yaşanan nefes kesen anları konu ediniyor.

IMDb de 6.3 puan almıştır.

Şimdi herkese iyi seyirler diliyoruz..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı