Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Erken gebelik belirtileri nelerdir, hamileliğin ilk hafta belirtileri nelerdir, hamilelik belirtileri ne zaman başlar ve hamilelikte kasık ağrıları olur mu, hamileliğin ilk belirtilerinde kasık ağrısı olur mu? gibi sorulara makalemizde cevap bulmaya çalışacağız.

Hamilelik hormonları salgılanarak vücudumuzda bazı belirgin değişikliklere sebep olmaktadır. Bu değişiklikleri takip ederek mümkündür hamile olup olmadığınızı öğrenmek.Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir

Erken Gebelik Nedir?

Yumurtaların döllenmesinden sonra geçen ilk haftalara ‘’erken hamilelik’’ ya da ‘’erken gebelik dönemi olarak adlandırmaktayız. Yumurtaların döllenmesinden sonra başlayan hamilelik evresi süresince hormonlara birçok uyarı vererek hamilelik ile ilgili şüphelerin daha da kuvvetlenmesini sağlamaktadır. Bu dönem erken gebelik dönemi olarak bilinmektedir. Erken hamilelik dönemlerinde, yükselen hormonlar her hamilelikte kolay bir şekilde anlaşılmayabilir. Yine de bu hormonlar bir çok belirtiye ve işarete sebep olmaktadır.

 

Hamileliğin İlk Haftaları:

Hamileliğin ilk zamanları; farkında olunmasa da yumurtalıklarda ve rahimde çok hızlı değişimlerin yaşandığı dönemler olduğunu söyleyebiliriz. Kandaki hamilelik hormonları yeterince yükselmediğinde 3 ve 4. Haftalarda hamile olduğunuzu kesin olarak öğrenebilirsiniz. Erkeğin spermi ile kadının yumurtasının döllenmesi ile oluşan hamileliğin tam olarak ne zaman oluştuğunu bilmemiz zaten mümkün olmayacaktır. Bu nedenle hamilelik hesapları çoğu zaman kafa karıştırabilmektedir. Genel olarak kullanılan yöntemse, gebeliğin son adet tarihine göre hesaplanmasıdır.

Hamileliğin İlk Haftaları Yaşanan Belirtileri:

İlk haftalarda, bebeğin rahme yerleşmeye başladığından itibaren kanama ve lekelenme görülebilir. Ayrıca kendiniz yorgun hissediyorsanız, göğüsleriniz büyümeye başladıysa hamileliğin erken sinyallerini yaşıyorsunuz demektir. Hamilelikte yükselmeye başlayan östrojen ve progestoron hormonlarına bağlı olarak da ani ruh hali değişimleri yaşayabilirsiniz. Ayrıca hamileliğin ilk haftalarında vücut sıcaklığı artmakta, akıntı olmakta, karın ağrısı, halsizlik, yorgunluk ve bulantı görülmektedir. Tüm gebelik belirtileri gebeliğin ilk dönemlerinde aynı anda görülmeyebilir. Ancak hamileliğin ilerleyen zamanlarında gebelik belirtilerini muhtemeldir görmeniz ve hissetmeniz.

Peki, Genel Olarak Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin İlk Belirtilerinde Kasık Ağrıları Olur mu?

1-) Akıntı

2-) Göğüste değişim

3-) Kasık ağrısı

4-) Mide bulantısı

5-) Göğüste hassaslaşma

6-) Adet gecikmesi

7-) Kabızlık

8-) Hızlı kilo verme veya alma

9-) Sık olarak idrara çıkma

10-) Baş ağrısı

11-) Sırt ağrısı

12-) Baş dönmesi

13-) Bel ağrısı

14-) Halsizlik

15-) Aşırı duygusallık

16-) Bayılmak

Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir

Hamilelikte Kasık Ağrısı Olur Mu?

Bir hamilelik belirtisi olmakla birlikte, tıpkı adet sancısına benzemektedir. Dolayısıyla adet sancısıyla, kasık sancısı karıştırılmaktadır. Yerleşme kanamasında da görülen bu kasık ağrılarında da yine adet döneminde olduğu gibi bir miktar kanama görülebilmektedir. Bu nedenle bu kasık ağrıları adet kasılmaları ile karıştırılmasına neden olabilir. Bu konu hakkında yazmış olduğumuz ayrıntılı makalemiz için linki ziyaret edebilirsiniz: Yerleşme Kanaması Kaç Gün Sürer?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı