Eski Kimlikler Ne Zamana Kadar Geçerli Olacak?


Makalemizde; eski kimliklerin ne zamana kadar geçerli olacağını, eski kimliklerin geçerlilik süresi, eski kimliklerin geçerlilik tarihi, yeni kimlik gelince eski kimliklerin ne olacağı ve yeni kimler için son başvuru tarihi hakkında genel bilgiler vereceğiz.

İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklama da, mevcut soğuk damgalı nüfus cüzdanlarının, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartlarını teslim alıncaya kadar geçerli olacağını duyurmuştur. Nüfus cüzdanlarının; kaybolmuş, tahribata uğramış ve kullanılmaz duruma gelmiş olması durumlarında mevcut soğuk damgalı nüfus cüzdanları, geçici kimlik belgeleri, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartlarını teslim alınıncaya kadar geçerli olacaktır.

Eski Kimlikler Ne Zamana Kadar Geçerli Olacak?

Yeni Kimlik Almak İçin Son Başvuru Tarihi Ne Zamandır?

Yeni kimlik kartlarının dağıtımı 2023 yılına kadar devam edecektir.

Yeni Kimlik Almak İçin Nereye Başvurmalısınız?

Nüfus cüzdanınızı yeni kimlik kartlarıyla değiştirmek için herhangi bir Nüfus Müdürlüğü’ne başvurmanız yeterli olacaktır.

Yeni Kimlik Başvurusu İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Başvuru işlemleri için sadece biyometrik fotoğraf ve resmi kimlik belgenizle yapılan son değişikliklerle kimlik için ödenecek ücretler bankalar aracılığıyla ödenerek makbuzuyla beraber başvuru yapabileceksiniz.

Yeni Kimlik Kartları İle Neler Yapılabilecek?

Yeni kimlik kartlarını,  kimlik kartı kullanma dışında e-imza amacıyla da kullanabilirsiniz. Seyahat belgesi olarak vize muafiyeti olan ülkelere giriş yapabilme ihtimaliniz bulunmaktadır. Kimlik kartı ile güvenli kimlik doğrulaması yapabileceksiniz. Sahtecilikten kaynaklanan vatandaş mağduriyetlerini önleme ihtimaliniz bulunmaktadır. Kimlik kartı, vize muafiyeti olan ülkelerde yapılacak seyahatlerde de pasaport yerine seyahat belgesi olarak kullanabileceksiniz. E-devlet kapsamında sunulmuş hizmetlere internetin bulunduğu yerden ( ev, iş yeri vb.) kimlik kartı ile erişebilme ihtimaliniz bulunmaktadır. Yeni kimlik kartları, elektronik imza olarak da kullanılabilecektir. Kimlik kartları, kamu kurumlarının vatandaşlara yönelik sunacakları hizmetlerde elektronik iş süreçlerini destekleyip bürokrasiyi azaltma ihtimali olacaktır. Yetersiz kişi doğrulamalarından kaynaklanmış usulsüzlüklerde, yolsuzluklarda ve mali kayıplarda asgari düzeye inecektir.

Eski Kimlikler Ne Zamana Kadar Geçerli Olacak?

Yeni Çipli Kimlik Kartları Şifresi Nasıl Alınacak?

Kişilere başvuru sonunda PIN zarfında bulunan 6 haneli şifre verilecektir. Bu şifreleri, banka kartlarında olduğu gibi bazı işlemlerde de kimlik doğrulama amacıyla kullanabileceksiniz. PIN kodu, kimlik kartı teslim edilinceye kadar aktif olmayacaktır. PIN kodlarını ilçe nüfus müdürlüklerinde bulunan kioskları kullanarak değiştirebileceksiniz.


UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 4,00. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
BİR YORUM YAZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.