Eurovision Kaç Yılda Bir Yapılır ?

Eurovision Nedir?

Euovision Avrupa Yayın Birliği üyelerinin katılabildiği bir şarkı yarışmasıdır. Eurovision sadece bir yarışma değil ülkeler arası etkileşim, birlik, beraberlik demektir. Neden mi? Hatırlarsınız ki 2011 yılında Azerbeycan Finale yükselmiş ve puanlama sonunda şampiyon olmuştu. Nigar Jamal şampiyon oldukları anda elinde Türkiye‘nin yani ülkemizin bayrağı vardı. O anda spikerimiz bile gururlandı. Aynı şekilde bizde ülke olarak bu jestten gurur duyduk. Bu gibi olaylar uluslararası arenada küçük olaylar gibi görünse de anlamı büyük olaylardır.

Eurovision şarkı yarışması spor müsabakalarından sonra dünyada en çok izlenen etkinliklerden biridir. Büyük bir izleyici kitlesine sahip olan şarkı yarışması Avrupa Yayın Birliğine üye olmayıp aynı zamanda yarışmaya katılmayan birçok ülke tarafından televizyonlarda yayınlanmaktadır.

Türkiye’nin Eurovision Geçmişi

Türkiye’nin eurovision serüveninde zaman zaman çok büyük heyecanlar yaşadık. Ama bize en büyük heyecanı 2003 yılında Eurovision yarışmasında birinci olan Sertap Erener yaşatmıştı. O günden sonra ülkemizde Eurovisiona olan ilgi kat kat artmıştı. Çünkü Eurovis

Eurovision Kaç Yılda Bir Yapılır ?

ion şarkı yarışmasının düzenleneceği ülkeler seçilmiyordu. Birinci olan ülke diğer sene yarışmanın ev sahibi oluyordu. Türkiye 2004 yılında büyük bir organizasyona imza atarak Eurovision şarkı yarışmasına ev sahipliği yaptı. Ev sahipliğini yapan Türkiye 2004 yılında Athena ile dördüncü oldu. Artık Eurovisiona isteği artan Türkiye bu tarihten sonra başarılarını arttırmış, birinci olamasa da güzel dereceler elde etmiştir.2007 de Kenan Doğulu ile dördüncü, 2009’da Hadise ile dördüncü, 2010’da Manga ile ikinci olmuştur. Manga’nın süper performansı ile birinciliğine kesin olarak bakılıyordu ama sürpriz bir şekilde o sene Almanya birinci olmuştu.

Eurovision Kaç Yılda Bir Yapılır?

Eurovision (Eurovizyon) her sene düzenlenen bir şarkı yarışmasıdır. Her sene müthiş bir şarkı şöleni yaşanır. Bu yarışma sayesinde yeni şarkıcılar yeni sanatçılar kendisini gösterme imkanı bulurlar. Eurovision şarkısında ki söylenen şarkılar kamuoyuna ve halka göstererek seçilirler.

Yani Eurovision her yıl düzenlenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı