Eurovision Yarışması Ne Zaman Yapılacak?

2020 Eurovision Yarışması Ne Zaman Yapılacak?

2020 Eurovision yarışması her yıl Mayıs ayında düzenlenmektedir. Henüz net tarih açıklanmasa da, büyük bir ihtimalle Eurovision 2020 2 Mayıs tarihinde düzenlenmesi beklenmektedir. 2019 Eurovision yarışması İsrail’in Tel Aviv şehrinde düzenlenmiş ve Hollanda birinci olmuştu. 

2020 Eurovision yarışması nerede olacak?

Eurovision yarışmasını kim kazandıysa, bir sonraki yarışma o sanatçının ülkesinde yapılır. İsrail Tel Aviv’de gerçekleşen yarışma, Hollanda temsilcisi Duncan Laurance tarafından kazanılmıştı. Bu nedenle 2020 Eurovision şarkı yarışması Hollanda’da yapılacak.

2020 Eurovision şarkı yarışmasında Türkiye var mı?

Kesin bir dille ifade etmiyoruz ancak henüz Türkiye’nin katılıp katılmayacağı belli değil. 2018 ve 2019 yıllarında Türkiye Eurovision’da yer almadı. Biliyorsunuz, 2016’da Viyana’da gerçekleşen yarışmada da Türkiye yer almadı. TRT tarafından yapılan açıklamada sebep olarak, terör olaylarının artmasına bağlı şehirlerin gelmesi şeklinde basın açıklaması yapılmıştı.

Her ne kadar TRT’nin Eurovision yarışmasında yer alınmamasına sebep olarak, terör olayları gösterilse de, 2012 senesinden beri Türkiye Eurovision yarışmasına katılmıyor. En sonra 2012 senesinde Can Bonomo ile katılım sağlandı ve 7.olunmuştu. Bundan sonraki senelerde de TRT tarafından alınan kararla Türkiye yarışmadan çekildi.

Türkiye neden çekildi?

Türkiye’nin Eurovision çekilmesi eleştiriye sebep oldu ama kimse arkasında yatan sebepleri araştırmadı. Bunun sebeplerini yazarak, Türkiye’nin çekilmesinde haklılık payı olup olmadığı yorumunu yapabilirsiniz.

  1. Eurovision yapısında bir değişikliğe gidildi. Bu değişiklik üye ülkelere danışılmadan yapıldı. Değişiklik sonucunda halk oylaması etkisi azaldı. Jüri etkisi arttı.
  2. BM daimi 5’li üyesi için direk final yolunun açılması sağlandı. Bu hak diğer ülkeleri kapsamadı. Zaten her ülkenin direk finale kalması mümkün değil. Yarışma mantığına aykırı. Ancak 5 daimi üyenin direk finale çıkarılması da yarışma adaletine sığmaz.
  3. Eurovision konseyi diğer ülkelere danışmadan değişiklerinde ısrar etmesi.

İşte bu 3 nedenden dolayı TRT tarafından muhalefet şerhi konuldu. Yapılanların yeniden düzenlenmesi yönünde bildiri yapıldı. Ancak Eurovision konseyi tarafından bir değişiklik yerine getirilmedi, aksine yeni düzenlemelerle adaletsiz uygulama daha da kuvvetli bir hale getirildi. Tüm bu olaylar sonucunda 2012’den beri gerçekleşen Eurovision yarışmalarına Türkiye katılmıyor. Türkiye bu konuda haklı olduğu yolda ilerlemektedir.

2020 için resmi açıklama geldi mi?

Henüz TRT tarafından bir açıklama yapılmadı. Katılmaya yönelik açılmanın Aralık gibi gelmesi gerekiyor. Eğer gelmezse Türkiye’nin Eurovision 2020’de de yer almayacağını söylemek mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı