Eurovision Yarışması Ne Zaman Yapılacak?

2018 Eurovision Yarışması Ne Zaman Yapılacak?

2018 Eurovision yarışması 08-12 Mayıs 2018’de yapılacak. 2016 Eurovision yarışması Avusturya’nın Viyana şehrinde yapılmıştı. Viyana’da Ukraynalı Jamala tarafından seslendirilen 1944 adlı şarkı birinci seçilmişti.

2018 Eurovision yarışması nerede olacak?

Eurovision yarışmasını kim kazandıysa, bir sonraki yarışma o sanatçının ülkesinde yapılır. Avusturya Viyana’da gerçekleşen yarışma, Ukrayna temsilcisi Jamala tarafından kazanılmıştı. Bu nedenle 2018 Eurovision şarkı yarışması Portekiz’in başkenti Lizbon’da yapılacak.

2018 Eurovision şarkı yarışmasında Türkiye var mı?

Kesin bir dille ifade etmiyoruz ancak 2018’de yarışmasında Türkiye yer almayacak. Biliyorsunuz, 2016’da Viyana’da gerçekleşen yarışmada da Türkiye yer almadı. TRT tarafından yapılan açıklamada sebep olarak, terör olaylarının artmasına bağlı şehirlerin gelmesi şeklinde basın açıklaması yapılmıştı. Ülkemiz 2018’de de farklı terör örgütleri tehdidi altında ve dışarıda yürütülen operasyonlar var. Bu nedenle 2018’de yer almama ihtimali de yüksek.

Her ne kadar TRT’nin Eurovision yarışmasında yer alınmamasına sebep olarak, terör olayları gösterilse de, 2012 senesinden beri Türkiye Eurovision yarışmasına katılmıyor. En sonra 2012 senesinde Can Bonomo ile katılım sağlandı ve 7.olunmuştu. Bundan sonraki senelerde de TRT tarafından alınan kararla Türkiye yarışmadan çekildi.

Türkiye neden çekildi?

Türkiye’nin Eurovision çekilmesi eleştiriye sebep oldu ama kimse arkasında yatan sebepleri araştırmadı. Bunun sebeplerini yazarak, Türkiye’nin çekilmesinde haklılık payı olup olmadığı yorumunu yapabilirsiniz.

  1. Eurovision yapısında bir değişikliğe gidildi. Bu değişiklik üye ülkelere danışılmadan yapıldı. Değişiklik sonucunda halk oylaması etkisi azaldı. Jüri etkisi arttı.
  2. BM daimi 5’li üyesi için direk final yolunun açılması sağlandı. Bu hak diğer ülkeleri kapsamadı. Zaten her ülkenin direk finale kalması mümkün değil. Yarışma mantığına aykırı. Ancak 5 daimi üyenin direk finale çıkarılması da yarışma adaletine sığmaz.
  3. Eurovision konseyi diğer ülkelere danışmadan değişiklerinde ısrar etmesi.

İşte bu 3 nedenden dolayı TRT tarafından muhalefet şerhi konuldu. Yapılanların yeniden düzenlenmesi yönünde bildiri yapıldı. Ancak Eurovision konseyi tarafından bir değişiklik yerine getirilmedi, aksine yeni düzenlemelerle adaletsiz uygulama daha da kuvvetli bir hale getirildi. Tüm bu olaylar sonucunda 2012’den beri gerçekleşen Eurovision yarışmalarına Türkiye katılmıyor. Türkiye bu konuda haklı olduğu yolda ilerlemektedir.

2018 için resmi açıklama geldi mi?

Henüz TRT tarafından bir açıklama yapılmadı. Katılmaya yönelik açılmanın Aralık gibi gelmesi gerekiyor. Eğer gelmezse Türkiye’nin Eurovision 2018’de de yer almayacağını söylemek mümkündür.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir