Ev Temizliği Kaç Gün Arayla Yapılmalı?

Dönem dönem kadınların kabusu haline gelse de ev temizliği bir rutin olarak uygulanmalıdır. Bu işin zorunluluk halini alması, özellikle çalışan kadınlar için çok sıkıntılıdır. Gün içinde yapılacak ufak temizlikler işlerin kolaylaşmasını sağlar. Kalabalık ve bebekli ailelerde en büyük problem, temizlik bittikten sonra bile evin dağınık görünüyor olmasıdır. Evde dip köşe temizliğin 15 günde bir yapılması uygun olacaktır.

Rutin Temizlik Sıklığı Nasıl Belirlenir?

Evin düzenli olarak süpürülmesi halinde rutin temizlik süresi 3 haftaya kadar uzayabilir. İşe;

* Düzenli havalandırma

* Toz alma

* Süpürme ve

* Eşyaları toplama şeklinde devam edilen evlerde temizlik ihtiyacı genel görüntüden kendini belli eder.

Özellikle yoğun tempoda çalışan kadınların geç saatte eve geldikleri zaman temizlik yapma fırsatları olmuyorsa o zaman hafta sonu günlerin iyi değerlendirilmesi gerekir. Evde yaşayan herkes bir işin ucundan tutarsa temizlik süresi daha kısa zamanda tamamlanabilir. 15 günde bir yapılacak yüzeysel temizlikler bir işe yaramayacak ve en geç 3 haftada bir dip köşe temizlik gerekecektir. Sadece bir gün temizlik işine ayrılarak sağlık için gerekli hijyen korunabilir.

Ev Temizliği Nereden Başlar?

Ev temizliği genel olarak; yatak odaları, salon, mutfak ve banyo şeklinde sıralanmalıdır. Detaylı bir temizlik dendiği zaman ev tekstillerinin de yenileriyle değiştirilmesi planlanmalıdır. Fazla eşyaların havalandırılarak kaldırıldığı, tozların alındığı ve yerlerin süpürülerek silindiği odalarda temizlik aşaması tamamlanmış olur.

Evin en tozlu bölümünün salon ya da oturma odası olması halinde tek kullanımlık toz bezlerinden yardım alınabilir. Bu seçim bez yıkama işleminden kurtulma sağlar. Güç, enerji ve zamandan tasarruf sağlayan malzeme seçimi, doğru temizlik dendiğinde en önemli sır olarak düşünülebilir.

Temizliğin en fazla zaman alacağı yer mutfaktır. Çok fazla ürün, çekmece ve dolabın yer aldığı alanlarda tezgah ve masadan destek alınabilir. Yerlerinden indirilerek temizlenen parçalar ilgili bölüm temizlendikten sonra yerine yerleştirilebilir. Her gün bir odanın temizlenmesi de tüm yükün hafta sonuna bırakılmasının önüne geçer.

Mis Gibi Kokan Bir Ev

Yeni temizlenmiş ve mis gibi kokan bir ev, ne kadar yorucu gibi görünse de keyif verir. En az haftada bir kere yapılan genel düzenleme ve buna eşlik edecek temizlik ile yaşam kalitesi bir seviye yükseltilebilir.

* Temizlik ve düzen sadece hijyen açısından değil huzur için de en önemli ihtiyaçtır.

Evde ve özellikle mutfakta kullanılan küçük ev aletlerinin de detaylı temizlik esnasında iç ve dış kısımlarının temizlenmesi önerilir. Her toz alış sırasında buzdolabı gibi beyaz eşyaların da temizlenmesi, iç kısımların ise sezon geçişlerinde kontrol edilmesi önerilir.

Avizeler gözden kaçan ve sonunda başa büyük dertler açan dekoratif parçalar arasında sayılabilir. Genel temizlik esnasında gözden kaçan bu grup, tozu yoğun bir şekilde üstüne çeker. En geç 3 haftada bir yapılacak genel ev temizliğinde avizelerin de uygun aparatlar eşliğinde temizlenmesi gerekir.

Evin Bölümlerine Uygun Temizlik İhtiyacı

 

Ev temizliği genele yayıldığı zaman belli bölümlerin daha fazla zaman ayırmaya gereksinimi olabilir. Banyo ve cam temizliği bu grupta sayılabilir. Kirli ellerle tutulan musluk başları ve elektrik düğmeleri; temiz bezler ve uygun malzemeler eşliğinde hijyen açısından gereken seviyeye getirilebilir. Kimyasal malzemeler kullanmak istemeyenler özellikle banyoda sirkeden yardım alarak organik bir sonuç elde edebilirler.

Camlar, ev temizliğinin evin dışından da belli olmasını sağlar. Mevsim koşullarına bağlı olarak cam temizliği süresi değişebilir. Buna rağmen, camların en geç 2 ayda bir silinmesi ve perdelerin de en geç 6 ayda bir yıkanması tavsiye edilir. Pırıl pırıl camlar bahar ve yaz aylarının en önemli temizlik ihtiyacı olarak düşünülebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı