Evde Güneş Yanığı Tedavisi nasıl yapılır?

Güneş yanığı, yaz aylarında sık karşılaşılan olumsuz bir durumdur ve cildimize zarar verir. Ancak Evde Güneş Yanığı Tedavisi yöntemleri ile bu iş sanıldığından daha kolay şekilde çözülebilir. Güneşin ultraviyole ışınlarına maruz kalan cilt zarar görür. UV ışınları melanin üretimini arttırır. Melanin bilindiği gibi cilde renk veren bir pigmenttir. Güneşte kaldıkça cilt bronz hale gelir. İşte güneşin UV ışınlarına karşı cildi korumak için çeşitli ev tipi kürler vardır. Bu makalede bu kürlere değineceğiz. Böylece evde güneş yanığı tedavisi için masrafsız ve kolay çözümlerle siz de yazın ve denizin hatta güneşin tadını daha iyi çıkaracaksınız.

 Patates Cilt Kızarıklığını giderir

Uzun Yıllardır patates eski toplumlarda dahi kullanılan bir cilt yatıştırıcı ve ağrı kesici sebzedir. Küçük cilt tahrişlerini önlemede patates en iyi ağrı kesicidir. 2 adet patatesi rendeleyin ve yanık bölgeye yerleştirin. Üstüne buz dolabında serinlettiğiniz bezi koyun. 20 dakika içinde cilt yanığı ya da cilt tahrişinin verdiği acı yok olacaktır.

Soğuk Süt Güneş Yanığına iyi gelir

İkinci bir evde güneş yanıkları tedavi yöntemi Soğuk süt presidir. Hem çok düşük maliyetli bir çözüm olan Soğuk süt presi şöyle uygulanmaktadır. Buzdolabında soğutulmuş taze süte temiz bir gazlı bez batırarak güneş yanığı olan bölgeye yavaş yavaş yedirin. Sütün oda sıcaklığından çok daha düşük sıcaklıkta olması ağrının daha çabuk kesilmesine yardım edecektir. Üçüncü bir yol ise Mısır nişastasıdır. Güneş yanıklarını doğal yollarla tedavi etmenin en kolay yollarından birisi de Mısır nişastasıdır. Mısır nişastasına soğuk su ekleyin ve yanık bölgeye bu karışımı soğuk olarak sürün. Güneş yanığına bir çözüm olarak nane çayı demleyip iyice soğuttuktan sonra Güneş yanığını soğuk nane çayı ile serinletebilirsiniz. Son olarak dolapta donmaya yakın soğuttuğunuz taze yoğurdu merhem olarak güneş yanığını tedavi etmek için kullanabilirsiniz.

Bu çözümler evde güneş yanığı tedavisi için kullanılan yöntemlerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı