Evde Kepek Tedavisi nasıl yapılır?

Bilindiği gibi kepek birçok insan için estetik kaygılara neden oluyor. Kadınlar ve erkeklerin korkulu rüyası olan kepekten tamamen kurtulmak için üretilmiş  şampuan yok diyebiliriz. Onlar kepeğe neden olan bakteriyi öldürmüyorlar. Yani kepek tedavisi sadece şampuanlarla olmuyor. Sadece etkisiz hale getiriyorlar ve bu da kısa süreli oluyor. Çünkü kepeklerin tamamen yok olması şampuanların satılmaması demektir. Bu yüzden evde kepek tedavisi için kürler hazırlamak, kepeğe neden olan bakterinin yok olmasını sağlamak için en iyi yoldur. Bir çorba kaşığı kabartma tozu + bir bardak su + 3 damla biberiye yağı karışımı kepeğe neden olan bakteriyi öldürmek için yeterlidir. Ayrıca ölü deriyi de saç derisinden ayırır ve gözeneklerin rahat bir nefes almasını sağlar. İsterseniz bu karışımı, kullandığınız şampuana da katabilirsiniz.

Evde Kepek Tedavisi

İkinci yol ise çemen otu kullanmaktır. Çemen çekirdeklerinin protein ve amino asitler bakımından zengin bir bileşimi vardır, bu yüzden çemen otu sağlıklı saç / saç büyümesini teşvik ediyor ve süreçte bu kötü etkilerden saç derisini koruyor. Çemen otu suya atılır ve 3 gün bekletilir. Daha sonra süzülüp macun hale getirilir ve saç derisine uygulanırsa ve bu uygulama haftada 2 kez yapılırsa kepek ortadan kalkacaktır. Aspirin kullanarak dahi kepek tedavisi yapılabilir. Bilindiği gibi Salisilik Asit, mantarın sebep olduğu ekstra pullarla mücadele etmek için mantar öldürücü ve anti-mikrobik özelliklere sahiptir, Aspirin, yoğun kepekli durumlarda sıklıkla iltihaplı deriyi iyileştirmede kullanılabilir.  2 aspirin tableti ezin ve toz haline getirin. Sonra bu tozu şampuana ekleyin. Saçlarınızı yıkayın. Şampuan saç deriniz üzerinde 10 dakika kalsın sonra da saç derinizi iyice durulayın. Limon suyu da kepek tedavisi konusunda son derece yararlı bir doğal kürdür. Taze limonları sıkın ve saç derinize sürün. Gözeneklerin açıldığını göreceksiniz. Lavanta bitkisinden de demlediğiniz çayı saç derinize sürerseniz kepeğe neden olan bakteriler yavaş yavaş barınacak yer bulamaz.

Kepek Tedavisi ve Beslenme

Yağlı beslenmek kepeği arttırır. Bu yöntemler uygulansa da kepek tedavisi ayrıca doğru beslenme ile de ilişkilidir.

Sebzeler: Yeşil yapraklı sebzeler, özellikle cildimizin davranış biçimini etkiler. Sağlıklı beslenmek;  saç, cilt ve tırnak büyümesini teşvik eder, bu nedenle diyetinize eklemek için brokoli, lahana ve marul gibi sebzeleri tüketin.

Balık Yağları: Balık yağı cildinizin genel sağlığında ​​fark yaratabilir. Balık yağı takviyeleri almak kepeklenmeyi önlemez ancak hızını azaltır.

Saf Proteinler: Kepeği en aza indirgemek için daha yağsız besinler tüketin ve proteinleri azaltmayın. Proteinler Saç ve cildin bakımında önemli yer tutar. Yumurta, fındık ve fasulye bol miktarda protein barındırır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı