Evde Zayıflama Hareketleri (Tavsiye)

Evde yapılabilecek çok sayıda egzersiz vardır. Evde yapılabilecek bu egzersiz hareketleri düzenli bir şekilde yapılarak kilo verme ve incelme sağlanabilir.

Evde yapılabilecek en basit zayıflama hareketleri nelerdir?

1-Squat: Çömelme olarak tanımlanabilecek olan squat hareketi evde yapılabilecek zayıflama hareketlerinin başında gelir. Az sayıda yapılarak başlanabilecek olan squat egzersizinin sayısı gün geçtikçe artırılsa kalça ve basen bölgesinde gözle görülür bir değişime neden olur.

Bütün Vücudu Çalıştıran Hareket Plank

2-Plank: Dirsekler ve parmak uçları üzerinde yatay bir şekilde yükselme olan plank hareketi bütün vücudu çalıştırdığı için çok tercih edilir. Gün geçtikçe plank süresi uzatılarak vücudun direncinin arttırılması sağlanır. Yüz üstü yere yatıp dirsekleri doksan derecelik açıyla vücudun yanlarında tutarak dirsek ve ayaklardan güç alarak vücudu yukarı kaldırma hareketidir. Bu hareketi yaparken 20 saniyelik iki set yaparak başlanabilir.

3-Mekik: Mekik çekmek evde yapılabilecek en basit egzersizlerden birisidir. Karın bölgesinde fazla yağlanmanın yok edilmesi için tercih edilebilecek olan mekik hareketi gün içerisinde sık sık tekrarlanarak yapılmalıdır.

4-Şınav: Şınav çekmek bütün vücudu çalıştırır ve vücuttaki genel yağlanmanın düşmanı olan hareketlerden biridir. Şınav çekmek vücudun direncini arttırırken kol bölgesindeki yağlanmayı önleyerek kas oluşmasına yardımcı olur. Günde 20 kere yapılarak başlanabilir.

Uzmanların En Çok Tavsiye Ettiği Egzersiz Hareketi

5-Duvara yaslanarak oturma: Vücut için en faydalı hareketlerden biri olduğu uzmanlar tarafından söylenen bu hareket bütün vücudu hareket ettirmektedir. Duvara altında sandalye varmış gibi yaslanarak oturup dengede durmaya dayanan bu hareket bir dakika boyunca yapılmalıdır. Gün içerisinde istenildiği kadar yapılabilecek bu hareket bütün vücut için çok faydalıdır.

6-İp atlama: En faydalı egzersizlerden biri olduğu bilinen ip atlama da evde yapılabilecek zayıflama hareketlerindendir. Evde atlamaya uygun bir ip temin edilerek ip atlamaya başlanabilir. Her gün düzenli olarak ve sayısı arttırılarak yapılan ip atlama egzersizi bütün vücudun dengeli bir şekilde zayıflamasına yardımcı olur.

7- Sandalyede oturup kalkma: Basit bir hareket gibi görünen bu hareket kalça ve uyluk kemikleri için oldukça faydalıdır. 10 tekrar ile başlanabilecek olan sandalyeden oturup kalkma hareketinin sayısı giderek arttırılmalıdır.

8-Köprü Kurma Hareketi: Yere uzanarak yapılacak köprü kurma hareketi sırt, kol, bel ve karın bölgesi için önemli bir zayıflama hareketidir. Günde 10 defa ile başlanabilecek olan köprü hareketinin sayısı her geçen gün arttırılarak devam ettirilmelidir.

9-Bafiks: Evde yapılabilecek zayıflama hareketlerinin en zorlarından biri barfikstir. Bütün vücudu çalıştıran ve direnç kazandıran bu hareket günde üç kere yapılsa dahi yağlardan kurtulmayı sağlar.

10-Tek ayak üzerinde oturma hareketi: Her iki ayakla dönüşümlü olarak yapılması gereken bu hareket iç bacak ve kalça bölgesindeki yağlanmalar için tercih edilir. Tek bacak üzerine öne doğru oturup 30 saniye beklenmeli ve tekrar ayağa kalkarak diğer ayağa geçilmelidir. Aralarda on saniyelik dinlenme süreleri olmalıdır.

Karın Bölgesi İçin Hangi Hareketler Yapılmalıdır?

11-Bacak ile Çember Çizme: Yere sırt üstü uzanarak ayaklar düz bir şekilde öne uzatılmalıdır. Daha sonra tek bir bacak havaya kaldırılarak havada daireler çizerek hareket ettirilmelidir. Bu hareket hem alt karın hem de kalça bölgesindeki yağlardan kurtulmak için yapılmalıdır.

12-İki bacağı aynı anda kaldırıp indirme: Yine sırtüstü yere uzanarak ayaklar dümdüz uzatılmalıdır. Daha sonra her iki bacak aynı anda birbirine birleşik bir şekilde yere paralel bir olarak indirilip kaldırılmalıdır. Bu hareket karın bölgesindeki yağlanma için en önemli egzersizler arasında yer alır. Günde on kere yapılarak başlanabilir.

13- Dağa tırmanış hareketi: Bu hareket tüm vücudu harekete geçirerek fazla kilolardan kısa sürede kurtulmaya yarımcı olur. Dağa tırmanış hareketi yerde şınav pozisyonundayken bacakları göğse doğru çekme şeklinde uygulanır. Önce tek bir bacak tırmanır gibi karına doğru çekilir daha sonra diğer bacağa aynı hareket uygulanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı