Evlilik İzni Kaç Gün? (Memur-İşçi)

Eğer yakın zamanda düğün yapmayı planlıyorsanız ve düğün tarihi ile balayı tatilinizi planlamaya başladıysanız ilk karşınıza çıkacak sorulardan bir tanesi de evlilik izni yani düğün izni kaç gün sorusudur. Biz de bu yazımızda düğün izni kaç gün sorusuna cevap vermek istedik.

Memurların Evlilik İzni Kaç Gün?

Memurun kendisinin ya da oğlunun evlenmesi durumunda izin hakkı 7 gündür. 7 gün evlilik iznin 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre kullanır. Burada memurun talebi şarttır. Memur evlilik iznini kullanmak için başvurmaz ise izin hakkını kullanamaz.

Memurların evlilik izni 7 gündür.

Evlilik izninizi Nikah ya da Düğün tarihinde kullanmanız memurun isteğine bağlıdır. Devlet Personel Başkanlığı’nın görüşüne göre bu şekilde uygulanması doğrudur.

Evlilik iznini nikah ya da düğün tarihinde kullanmak memurun tercihine bağlıdır.

İşçilerin Evlilik İzni Kaç Gün?

İşçilerin evlenme durumunda kullanacağı izin 3 gündür. 4857 Sayılı İş Kanunu ile belirlenen bu süre işçi için ücretli bir izin türüdür. Bu izin süresinde çalışmış gibi maaşını almayı hak etmiştir.

Tabiki de iş sözleşmesi yaparak bu evlilik izni süresini uzatabilirsiniz. Bu işveren ve işçi arasındaki sözleşmeyle alakalıdır. İş sözleşmesi ile bu süre uzatılabilir ama kısaltılamaz. 3 gün hak edilmiş bir süredir. İşveren ile yaptığınız sözleşme bu süreye düşüremez. Sadece işçinin lehine bu süre uzatılabilir.

Bir evlilikte 3 gün izin hakkı diye bir durum söz konusu değildir. İşçi her evlendiğinde bu 3 günlük evlilik iznini hak eder.

Yani işçinin evlilik izni 3 gündür.Evlilik İzni Kaç Gün?

Öğretmenlerin Evlilik İzni Kaç Gün?

Öğretmenlerin evlilik izin süreleri 7 gündür. Öğretmenlerde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa bağlı oldukları için memurlar için geçerli olan 7 günlük evlilik izni öğretmenler içinde uygulanır.

Milli Eğitim Bakanlığı (Meb) evlilik izninin nikah tarihinde mi evlilik tarihinde mi kullanılacağını öğretmenlerin isteğine bırakmıştır. Yani  evlilik izninin başlangıcını isteyen öğretmenler resmi nikah durumunda isteyen öğretmenler düğün tarihinde kullanabilecektir.

Öğretmenlerin evlilik izni 7 gündür.

Resmi Nikah Olmadan Evlilik İzni Kullanılabilir mi?

Hayır resmi nikah olmadan evlilik izni kullanılması mümkün değildir. Kanunumuza göre evlilik izninin verilebilmesi için evliliğin resmi olarak gerçekleşmesi gerekir.

Yeniden Evlenirsem Tekrar Evlilik İzni Kullanabilir miyim?

Evet kanunlarımız evlilik iznini bir defalık ile kısıtlamamıştır. Evlilik izni her evlilik için kullanılabilir. Yani yeniden evlenmenin bu izin hakkınızı düşürme gibi bir durumu söz konusu değildir.

Eğer Kanunla düzenlenen düğün izni yeterli gelmeyecekse, devamında yıllık izniniz varsa kullanmak üzere amirinizden yıllık izin talep edebilirsiniz.

Babalık İzni Kaç Gün? 

22 Yorum

 1. NE TAZDIĞINIZDAN HABERİNİZ YOK :)

  …Bir evlilikte 3 gün izin hakkı diye bir durum söz konusu değildir…
  Yani işçinin evlilik izni 3 gündür…

  :) Çok komiksiniz

 2. Polisim 2. Evliliğimi yapacağım ilkinde mazeret izni kullandım. İkincisinde de kullanma hakkım var mı?

 3. merhaba özel sektörde bir yılım dolmadan evleneceğim. evlilik iznine hak kazanmış oluyor muyum

  1. merhaba özel sektörde bir yılım dolmadan evleneceğim. evlilik iznine hak kazanmış oluyor muyum

 4. merhaba özel sektörde bir yılım dolmadan evleneceğim. evlilik izni ne hak kazanmış oluyor muyum

 5. Evlilik izninin ardından yıllık izin kullanılırmı?evlilik iznine denk gelen cts ve pazar buna dahilmi?

 6. Merhaba, 657’ye tabi devlet memuruyum. 2017 yılının haziran ayında düğünüm olacak. Ancak nikah ve düğün tarihim aynı gün. Bu haliyle evlilik iznim olan 7 günü kullanabilir miyim?

 7. Merhaba, 2017 haziran ayında düğünüm olacak. Nikah düğünle aynı gün olacak, evlilik iznim olan 7 günü bu haliyle de kullanabilir miyim?

 8. iyi günler diyelim ki ben nikahta 4 gün düğünümde 3 gün izin hakkımı kullanmak istiyorum bu mümkün mü?

 9. Merhaba ben düğün yapmayacağım o yüzden sadece resmi nikah yapacağım bu durumda evlilik izni hakkım olmayacak mı ??? YAda izin şayet verilecekse nikahtan sonra vermelerinin ne anlamı olur ??? TEŞEKKÜRLER…

    1. Merhaba Sayın Ziyaretçimiz,

     Devlet Personel Başkanlığı’nın görüşüne göre düğün ya da nikah tarihinde izninizi kullanabilirsiniz.

     Saygılarımızla

     KacGun.com Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı