Kapat

Evlilik İzni Kaç Gün?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (YILDIZLARA TIKLAYARAK BU YAZIYA OY VEREBİLİRSİNİZ
Loading...
Anasayfa
İzinler Kaç Gün Evlilik İzni Kaç Gün?
Evlilik İzni Kaç Gün?

Memurların Evlilik İzni Kaç Gün?


Memurun kendisinin ya da oğlunun evlenmesi durumunda izin hakkı 7 gündür. 7 gün evlilik iznin 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre kullanır. Burada memurun talebi şarttır. Memur evlilik iznini kullanmak için başvurmaz ise izin hakkını kullanamaz.

Memurların evlilik izni 7 gündür.

Evlilik izninizi Nikah ya da Düğün tarihinde kullanmanız memurun isteğine bağlıdır. Devlet Personel Başkanlığı’nın görüşüne göre bu şekilde uygulanması doğrudur.

Evlilik iznini nikah ya da düğün tarihinde kullanmak memurun tercihine bağlıdır.

İşçilerin Evlilik İzni Kaç Gün?

İşçilerin evlenme durumunda kullanacağı izin 3 gündür. 4857 Sayılı İş Kanunu ile belirlenen bu süre işçi için ücretli bir izin türüdür. Bu izin süresinde çalışmış gibi maaşını almayı hak etmiştir.Evlilik İzni Kaç Gün?

Tabiki de iş sözleşmesi yaparak bu evlilik izni süresini uzatabilirsiniz. Bu işveren ve işçi arasındaki sözleşmeyle alakalıdır. İş sözleşmesi ile bu süre uzatılabilir ama kısaltılamaz. 3 gün hak edilmiş bir süredir. İşveren ile yaptığınız sözleşme bu süreye düşüremez. Sadece işçinin lehine bu süre uzatılabilir.

Bir evlilikte 3 gün izin hakkı diye bir durum söz konusu değildir. İşçi her evlendiğinde bu 3 günlük evlilik iznini hak eder.

Yani işçinin evlilik izni 3 gündür.

Öğretmenlerin Evlilik İzni Kaç Gün?

Öğretmenlerin evlilik izin süreleri 7 gündür. Öğretmenlerde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa bağlı oldukları için memurlar için geçerli olan 7 günlük evlilik izni öğretmenler içinde uygulanır.

Milli Eğitim Bakanlığı (Meb) evlilik izninin nikah tarihinde mi evlilik tarihinde mi kullanılacağını öğretmenlerin isteğine bırakmıştır. Yani  evlilik izninin başlangıcını isteyen öğretmenler resmi nikah durumunda isteyen öğretmenler düğün tarihinde kullanabilecektir.

Öğretmenlerin evlilik izni 7 gündür.

Resmi Nikah Olmadan Evlilik İzni Kullanılabilir mi?

Hayır resmi nikah olmadan evlilik izni kullanılması mümkün değildir. Kanunumuza göre evlilik izninin verilebilmesi için evliliğin resmi olarak gerçekleşmesi gerekir.

Yeniden Evlenirsem Tekrar Evlilik İzni Kullanabilir miyim?

Evet kanunlarımız evlilik iznini bir defalık ile kısıtlamamıştır. Evlilik izni her evlilik için kullanılabilir. Yani yeniden evlenmenin bu izin hakkınızı düşürme gibi bir durumu söz konusu değildir.

Babalık İzni Kaç Gün? 

“Evlilik İzni Kaç Gün?” üzerine 20 yorum

 1. Karaboğa says:
 2. gamze says:
 3. gamze says:
 4. Harun says:
 5. Anonim says:
 6. aaa says:
 7. anonim says:
 8. Aşkın says:
 9. özge says:
 10. Anonim says:
 11. Anonim says:
 12. Anonim says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.