F Klavye Kaç Günde Öğrenilir?

F Klavye Kaç Günde Öğrenilir?

F Klavye Kaç Günde Öğrenilir? Yazı yazmak, insanoğlu için vazgeçilmez bir ihtiyaç oldu. Dünyaya gönderildiği günden bu güne kadar, hep yazdı insanoğlu. Duvarlara, derileri ve kağıtlara… Günümüzde yazı yazmak, eskisi gibi önemini koruyor. Eline kalemi alıp yazı yazma devri bitti. İkinci Dünya savaşında icat edilen daktilo, hızlı yazı yazma tekniğinde yeni bir çığır açtı. Artık insanlar eline kağıt kalemi alıp saatlerce yazmak zorunda kalmayacak.

Türkçe F Klavye

Klavye türleri ülke dillerinin kullanım özelliklerine göre tasarlanmıştır. Qwerty diye tabir edilen Q klavye İngilizce klavye kategorisinin en yaygın örneğidir. Ancak daktiloların yaygınlaşması ile birlikte ülkemizde Q klavye ile Türkçe kelimeleri yazmanın zor olduğu kanaati doğdu ve sonrasında harf dizilimi Türkçe kelimeleri yazmaya daha uygun olan F klavye yapıldı. Türkçe F klavye, bu gün Ticaret lisesinde ve benzeri liselerde öğretilmektedir. Belli bir müfredatı ve tekniği vardır. Bu tekniğe göre herkes F klavye ile hızlı yazmaya başlayabilir. Bunun için yapmanız gereken sistematik olarak çalışmaktır. Gerisi ise çok kolay.

Türkçe F Klavye Nasıl Öğrenilir?

F klavye nasıl ayırt edilir. Klavyenin sol üst köşesindeki harf F ise, o klavye F, Q ise o klavye Q klavyedir. F klavye nasıl öğrenilir? Öncelikle klavyeye elinizi yerleştirmesini öğrenmelisiniz. Sol elinizin şehadet parmağı A harfine, sağ elinizin başparmağı da K harfine gelecek şekilde orta sıraya parmaklarınızı yerleştirin. Orta Ü ve T harfi kalsın. Başparmak ise ara çubuğuna çalışacak. Öncelikle şehadet parmaklarındaki harflere çalışacaksınız.F Klavye Kaç Günde Öğrenilir?

A, K, A, K şeklinde hem yazacaksınız hem tekrarlayacaksınız. Daha sonra diğer parmaklara geçeceksiniz. Her iki elin orta parmaklarını çalıştıracağız. E,M, E, M… şeklinde hem yazacağız hem ezberleyeceğiz. Bu şekilde diğer parmakları, elinizi klavyeden kaldırmadan çalışacağız. Orta sıradaki harfleri ezberledikten sonra, üstteki harflere geçeceğiz. Bu konuda unutulmaması gereken en önemli şey, ‘kesinlikle sıkılıp tek parmakla yazmaya kalkışmayacağız ve elimizi harflerin üzerinden kaldırmayacağız’. Üst sıradaki harfleri ve alt sıradaki harfleri, hem yazarak hem söyleyerek çalışmaya devam edeceğiz. Bu çalışmaları sıkılana kadar yapmalısınız ve günlük yapmalısınız.

Daha sonra metin yazma işlemine geçeceğiz. Önce basit metinleri klavyeye bakmadan yazmalısınız. Klavyeye bakarsanız harfleri ezberleyemezsiniz. Daha sonra hızlanmaya başlarsınız. F klavye kaç günde öğrenilir? derseniz, normal bir çalışma şekliyle bir kaç günde rahat öğrenilir. Hızlanma süreci size bağlıdır. Artık ne kadar yazı yazarsanız o kadar hızlanırsınız ve hata yapma olasılığınız düşer. Belli bir süre sonra bakmadan ‘tıkır tıkır’ yazmaya başlarsınız.

10 Parmak Klavye Kaç Günde Öğrenilir?

İster F klavye ister Q klavye kullanın, ilerleyen aşamalarda 2 parmak ile yazmak zor gelmeye başlayacak ve 10 parmak yazanları görünce hayranlıkla izleyeceksiniz. Durum böyle olunca da 10 parmak klavye kaç günde öğrenilir sorusu ortaya çıkacaktır. Eğer Q klavye kullanıyor ve yeterince hızlı yazmıyorsanız, doğrudan F klavyeye geçmenizi öneriyoruz. Bunun için çeşitli kurslar olduğu gibi basit çeşitli bilgisayar programları da bulunmaktadır. Elinizi ve parmaklarınızı klavye üzerinde doğru şekilde konumlandırdığınız takdirde F klavye ile elinizi hiç kaldırmadan rahatlıkla 10 parmak yazabilirsiniz. Harflerin yerini öğrenme süreci için birkaç gün yeterli olacaktır. Ancak hızlı yazmak için bol bol pratik yapmalısınız.

Kaç Gün Çalışırsam İşsizlik Maaşı Alabilirim?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı