Facebook Ne Zaman Kuruldu?

Facebook ne zaman kuruldu? Facebook ne zaman çıktı? Sorusu oldukça merak edilen sorular arasındadır ki bu sorunun merak edilmesi gerçekten çok doğaldır. Çünkü böyle bir sosyal medyanın ve Dünya’nın en büyük sosyal medya devinin ne zaman kurulduğu, kim tarafından kurulduğu, ne amaçla neden kurulduğu, herkes tarafından doğal olarak merak edilmektedir. Çünkü böylesine bir sosyal ağ, kurulduğu günde internette bir nevi devrim yapmıştır. İşte facebook’un kurulma hikayesi ve sonrasında yaşanan gelişmeler.

Facebook ne zaman kuruldu? Facebook’u Kim Kurdu?

Facebook, başlangıçtaki adıyla The Facebook’un kurulması Harvard’da başlamıştır. Site, 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi’nde bir öğrenci olan Mark Zuckerberg tarafından kuruldu. Sitenin amacı bugünkinden çok farklı olmasa da kapsamı oldukça dardı. Zuckerberg, sitesini sadece Harvard öğrencileri için kurulmuştu. Sonrasında bu sosyal ağ birçok farklı üniversiteye, şirkete yayılarak gelişimine devam etti. Yani facebook ne zaman kuruldu? Sorusuna cevap 4 Şubat 2004 tarihi iken, bildiğimiz anlamda herkesin, tüm e-postaların erişimine açılan facebook 11 Eylül 2006’da faaliyetlerine başladı.

Facebook’un ve şirketin kurucusu olan Mark Zuckerberg’in bu sosyal ağı tüm e-postaların erişimine açması, Facebook için bir kırılma noktası olmuştur. Milyonlarca hatta günümüzde milyarlarca insanın günlük olarak eriştiği ve giriş yaptığı site facebook, bu karar sayesinde büyük bir patlama yaşadı.

Facebook Kuruluş Tarihi

Geldiğimiz noktada Facebook, dünyanın en fazla ziyaret edilen sitelerinden biridir. Sosyal medya siteleri arasındaki öncü görevini sürdüren sosyal ağ, bu mecralar arasında “Amiral Gemisi” olarak kabul edilmektedir. Aradan geçen on yıldan fazla süreye rağmen hala internet sektöründe var olan ve daha da önemlisi her geçen gün biraz daha popüler hale gelen Facebook, kurucusu Mark Zukerberg’i zengin ederken binlerce kişiye de istihdam sağlamaya başladı.

Facebook ne zaman çıktı?

Yani facebook ne zaman kuruldu? Facebook ne zaman çıktı? Sorusuna verdiğimiz cevap olan 4 Şubat 2004 tarihi, birçok insan için yeni bir başlangıç yapma fırsatını oluştu ve Dünya’nın küreselleşmesine, gittikçe küçülerek iletişim ağlarının büyümesine ve insanların birbirine çok daha hızlı ulaşmasına zemin hazırladı. Bu hazırlanan zemin ise Dünya’nın farklı gelişmelere şahitlik etmesine ve tüm insanların hayatlarında farklılıkların oluşmasına zemin hazırlayarak değişimi ve gelişmeyi başlattı.

Ayrıca birçok kişiye ilham kaynağı da olan facebook kurulduktan ve bu kadar popülerleştikten sonra insanların bu alana merakı olan yazılım şirketleri ve bu hususta fikirleri olan kişiler yeni sosyal ağlar oluşturarak bu pazara giriş yaptı.

Günümüzde akıllı telefon kullanıcıları her ne kadar birçok sosyal medya sitesini ve uygulamasını sürekli takip etse de, gün içerisinde facebook’a uğramadan telefonumuzu elimizden bırakmıyoruz. Bu da Facebook’un hem ilk göz ağrımız olmasından hem de sürekli geliştirmeler ve eklemeler ile kullanıcıları tutmayı başarmasından kaynaklanıyor diyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı