Fenerbahçe Ne Zaman Kuruldu?

0
11
Fenerbahçe Ne Zaman Kuruldu?

Fenerbahçe ne zaman kuruldu? Sorusu özellikle Fenerbahçe hayranları tarafından sıklıkla sorulan önemli sorulardan bir tanesidir. Fenerbahçe’nin fanatik taraftarları veya çok da fanatik olmayan taraftarları tarafından merak edilen Fenerbahçe ne zaman kuruldu? Sorusuna bu yazımızda net bir şekilde, kesin tarihler kapsamında cevap vermeye çalıştık.

Fenerbahçe Ne Zaman Kuruldu?

Fenerbahçe spor kulübü renkleri sarı ve lacivertten oluşan, İstanbul’da kurulan Türkiye’nin profesyonel spor kulüpleri arasında yer almaktadır. Özellikle futbol branşı ile ülkemizin önemli takımlarından birisi olmayı başaran Fenerbahçe spor kulübünün ne zaman kurulduğu ise oldukça merak edilen konulardan bir tanesidir. Bu merakla birlikte sorulan soru ise: Fenerbahçe ne zaman kuruldu? Sorusu olmaktadır.

Basketbol, Voleybol, Atletizm, Boks, Kürek, Yelken, Eskrim, Yüzme, Masa Tenisi, Dağcılık, Kriket ve Atıcılık gibi farklı spor dallarında faaliyet gösteren Fenerbahçe spor kulübü, yukarıda da bahsettiğimiz gibi özellikle ülkemizde futbol ile öne çıkmakta ve herkes tarafından futbol takımı olarak bilinmektedir. Kendine ait bir sahası olan ve adı Şükrü Saracoğlu Stadyumu olan Fenerbahçe, 3 Mayıs 1907 tarihinde kurulmuştur.

Fenerbahçe Ne Zaman Kuruldu?

3 Mayıs 1907 tarihini bir bilgi olarak sizlere sunduktan sonra bu tarihin kesin bir tarih olduğunu belirtmekte fayda olacaktır. Fenerbahçe ne zaman kuruldu? Sorusunu soranlara ise cevabımız 3 Mayıs 1907 tarihi olacaktır.

Ekstra bir bilgi de vermek gerekirse; Fenerbahçe spor kulübü, aslında kurulduğu tarih olan 3 Mayıs 1907 tarihinde bir spor kulübü değildir. Bu tarihlerde futbol kulübü olarak faaliyet göstermektedir. Sonraki yıllarda, 1910 yılında ise olan bir olay Fenerbahçe futbol kulübünü, Fenerbahçe spor kulübü haline getirmiştir. İlk zamanlar sadece futbol kulübü olan Fenerbahçe kulübü, 1910 yılına kadar böylece kalmış, 1910’da Kuşdili Kulübü’nün kendisine katılımıyla spor kulübü haline gelmiştir.

Fenerbahçe ne zaman kuruldu? Sorusuna verdiğimiz 3 Mayıs 1907 tarihinden sonra belirtmek gerekir ki Fenerbahçe’nin resmi olmayan kuruluşu daha önceki yıllarda yatmaktadır. Dönemin gençlerinin bir mekânda toplanarak kulüp kurma çalışmaları içerisinde olması ve bu kulübün Fenerbahçe spor kulübünün kurulmasına zemin oluşturulduğu ise birçok kaynak tarafından belirtilmektedir. Kadıköyle gençlerin kurmayı planladıkları ve kurdukları Kadıköy Futbol Kulübü, 1902 yılında kapatılınca, Fenerbahçe Spor kulübü olarak 1907 yılında Kadıköylü gençlerin, sporcuların ve yeteneklerin yeri olarak doğmuştur.

Ayrıca Beşiktaş Ne Zaman Kuruldu Yazımıza da Göz Atabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 2019 TYT Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here