Finallere Kaç Gün Önceden Çalışılır?

Final dönemlerinin rahat ve huzurlu geçirilebilmesi için ders çalışmaya 15 gün öncesinden başlanması gerekir. Öncesinde can sıkan ancak geçtikten sonra da rahat bir nefes aldıran finallere hazırlık, planlı bir şekilde yapılmalıdır.

Basit yöntemler ve bir koç eşliğinde bu büyük sorumluluğun altından başarıyla kalkılabilir. Dersler boyunca eksiksiz not tutma becerisi, finallerden başarılı sonuçlar elde etmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken konuların başında gelir.

Kendinize Başarılı Bir Rehber Seçin!

Detaylı tutulan notlar ve biraz sakinlik ile yapılacak plan, yoğun bir hafta öncesinde gereken sorumlulukları yerine getireceğiniz anlamına gelir. Yarı final ve final haftaları öncesinde kendinize biraz daha fazla zaman ayırarak belirlediğiniz kariyer hedefinize emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

Ders çalışmaya zamanında başlayan bir öğrencinin finallerinin kötü geçmesi söz konusu değildir. Finaller öncesinde motivasyon amaçlı kısa gezilere katılarak zamanınızı daha iyi değerlendirebilirsiniz.

Zihninizi dinlendirin; yoğun bir çalışma temposu içinde olmanız gerektiği günlerde de zihninizi dinlendirmeyi ihmal etmeyin. Belli saatlerde ders çalıştıktan sonra hafif ve kısa yürüyüşler yaparak beyninize daha fazla oksijen gitmesini sağlayabilirsiniz. Pek çok öğrencinin strese girmesine neden olan final döneminde, dersi ne kadar iyi öğrendiğinizi kanıtlamak istiyorsanız dönem içinde tekrar yapmaya gereken zamanı ayırmanız gerekir.

Sınavlar için Endişelenmeyin

Okul zamanında dersleri düzenli olarak takip ettiniz mi? Bu soruya vereceğiniz cevap evet ise, endişelenmenize gerek yok.

* Not almak

* Kitap okumak

* Akademik makaleleri incelemek ve

* Ders çalışmak aldığınız sorumluluğu yerine getirmeniz için size fazlasıyla yeterli olacaktır.

Final sınavlarına çalışmak için yeterli zamanı ayırmak, eksiklerin daha kolay tamamlanmasını sağlar. Öğrenilen konuların zihne tam olarak yerleşmesi pratik yaparak gerçekleşebilir. Yeterli uyku, spor aktiviteleri ve boş zaman yaratılması sınav döneminin stresinden kurtulmak isteyenler için son derece önemlidir. Her ders için farklı bir yöntem ve çalışma şekli belirlenerek en iyi verim alınabilir.

Ekstra Materyallerin Önemi Nedir?

Ekstra materyaller eşliğinde yapılacak bir plan, sürecin daha kolay geçmesini sağlar. Güvenilen arkadaşlarla yapılacak ders notu değiş-tokuşu gözden kaçan konuların bir kez daha tekrar edilmesi için idealdir. Geçmiş final sorularını temin edebilme şansı bu dönemde gözden kaçırılmaması gereken detaylar arasında ilk sıraya konabilir. Zorlanılan derslerle ilgili verilen ek saatler mutlaka takip edilmelidir.

* Finaller öncesindeki 15 gün, artan bir tempo eşliğinde yapılan hazırlıklar eksiklerin zamanında fark edilmesine yardımcıdır.

Odaklanmanın en önemli ihtiyacı, ders çalışacak sakin bir ortam yaratabilmektir. Bunun için çalışılan odada; TV, bilgisayar veya akıllı telefon bulundurulmamalıdır. Öğrencinin dikkatini dağıtacak her detayın dışarıya alındığı bir ortamda ful konsantre ile daha kısa zaman içinde kalıcı bir öğrenme gerçekleştirilebilir. Öğrenilen bilgilerin hafızaya yerleşmesi için 45 dakikada bir mola verilmelidir.

Kitaplarla Sınırlı Kalmayın

Yardımcı kaynaklar eşliğinde yapılan çalışma, yaratıcı bakış açısının geliştirilmesini sağlar. Elinden gelenin en iyisinin yapılacağı bir performans eşliğinde bir üst sınıfa geçmenin önünde herhangi bir engel duramaz.

* Sınav tarihleri

* Sınav yerleri ve

* Sürelerin görülecek bir yere asılması motivasyon kaynağı yaratabilir.

Sınav günü gelip çattığında sabah erken kalkabilmek için erken yatmaya özen gösterilmelidir. Sınav öncesinde ağır yemek yememek, yürüyüş yapmak ve sıvı tüketimini dengelemek sınav sürecinde bilinen her detayın hatırlanmasını sağlar.

Soruları gördükten sonra verilen sürenin yeniden değerlendirilmesi ve gerekli olması halinde bir acil eylem planı yapılması önemlidir. Finaller öncesinde diğer öğrencilerin yaptıkları hataların öğrenilmesi ve değerlendirilmesi sizin başarı elde etmeniz için farkındalık geliştirir. Öğrenme şeklini keşfederek ve güncelleyerek hedeflediğin başarıya sen de ulaşabilirsin…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı