Fındığın Faydaları

Fındığın Faydaları saymakla bitmez, vücudunuza güç ve enerji verir. Ülkemizin en önemli zenginliklerimizden birisidir.Fındık yiyerek sağlık için var olan faydalarından yararlanabileceğiniz gibi yağını da cilt ve saç bakımında kullanabilirsiniz.

Fındığın birçok faydası bulunmaktadır. Bunlardan bahsetmemiz gerekirse içerisinde birçok vitamin bulunmaktadır. Sindirim sisteminizin güçlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca fındık kanserle mücadelede de oldukça etkili olmaktadır.

Fındık ülkemizde çoğunlukla Karadeniz bölgesinde yetişmektedir. Çok yağış alan ılıman bölgeleri sevmektedir. Fındık üretiminde ülkemiz dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Fındık bir yıl çok verimli olurken bir yıl daha az ürün vermektedir.

Fındık vücudumuz için oldukça faydalı olan bir besindir. Fındığın enerji değeri oldukça yüksektir. İçerisinde sağlık açısından faydalı olan birçok vitamin ve minerallerle doludur.

100 g fındıkta yaklaşık 628 kalori bulunur. Fındığın içerisinde LDL kötü kolestrolü düşürmeye fayda sağlayan doymamış yağ asitleri bulunur. Ayrıca iyi kolestrol olan HDL yi yükselten linoleik asit bulunmaktadır.

Fındık birçok hastalıktan ve kanserlerden korunmaya yardımcı olmaktadır.

Fındık folat bakımından oldukça zengindir. Folat, anemiyi önlemeye yardımcı olan önemli bir B kompleks vitamindir.

Fındık manganez, potasyum, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, çinko ve selenyum gibi zengin mineral kaynağıdır. Bakır ve manganez, antioksidan enzimi için gerekli olan eş faktörlerdir. Demir, anemiyi önlemeye yardımcı olur. Magnezyum ve fosfor, kemik metabolizmasının vazgeçilmez unsurlarıdır.

Fındığın besin değerleri 100 gr için;

Fındığın Kalorisi: 100 gr fındık 628 kalori içermektedir.

Karbonhidrat:16.7(gr)

Protein:14.9(gr)

Yağ: 60.71 (gr)

Lif:9.70(mg)

Kolesterol:0 (mg),

Sodyum:0(mg),

Potasyum:680(mg),

Kalsiyum:114(mg),

Vitamin A: 20(mg),

Vitamin C: 6.2(mg),

Demir: 4.71(mg),

Fındığın Faydaları

Fındığın kalp ve damar sağlığına oldukça fayda sağlamaktadır. İçerisinde birçok doymamış yağ asitleri içerdiği için kalp ve damar sağlığını korumaktadır.

Ayrıca içerisinde omega 3 yağ asitleri sayesinde kan dolaşımının düzenlenmesini sağlar. Kalp krizi riskini azaltmada fayda sağlamaktadır.

Kolestrolü dengede tutmaya yardımcı olmaktadır.

Fındığın içerisinde bulunan E,A ve C vitamini sayesinde göz sağlığının korunmasına fayda sağlar. Beyin gelişimine olumlu katkı sağlamaktadır.

Ayrıca fındığın antioksidan özelliği de bulunmaktadır. Fındık tüketmek vücudunuzda bulunan toksit maddelerin arındırılmasını hızlandırmaktadır.

Cilt sağlığının korunmasına fayda sağlar. Hücre yenilenmesine hızlandırarak erken yaşlanmayı engellemeye yardımcı olmaktadır.

Fındık tüketmek diyetiniz için de oldukça faydalıdır. Yemeklerden önce bir avuç kadar fındık tüketerek içerisinde bulunan lif oranı sayesinde sizi daha tok tutmaya yardımcı olarak çok fazla yemek yemenize engel olmaktadır.

Fındık iyi bir magnezyum kaynağıdır. Kasların korunmasını sağlar. Kas kayıplarının engellenmesine yardımcı olur. Kas gelişimini arttırır.

Fındığın içerisinde kemik sağlığını koruma yardımcı olan kalsiyum bulunur.

Fındık tüketmek sindirim sisteminizin iyi bir şekilde çalışmasına da fayda sağlamaktadır. İçerisinde bulunan lif sayesinde bağırsak hareketliliğini de arttırmakta ve kabızlığı önlemeye yardımcı olmaktadır.

İçerisinde bulunan B6 vitamini sayesinde sinir sisteminizin korunmasına fayda sağlamaktadır.

Fındık bağışıklık sisteminizin korunmasına fayda sağlayarak hastalıklara karşıda koruyucudur.

Fındık Yağının Faydaları

Kuru ciltlerin yumuşamasına fayda sağlamaktadır.

Kuru ciltlerde oluşan döküntüleri ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

Fındık yağını saçınıza uygulayarak renginin daha koyu olmasını sağlayabilirsiniz. Saçınızı besler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı