Flagyl Kaç Gün Kullanılır?

Vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkan bakteri ve enfeksiyonlara karşı flagyl en etkili ilaçlardan biridir. Mutlaka doktor kontrolünde ve talimatında alınması gerekir. İlaç solüsyon, şurup ya da tablet şeklinde temin edilip kullanılabilmektedir.

Doktorlar belli başlı kriterleri ele alarak bu ilacı hastalara önerilir. Öncelikle enfeksiyonun veya bakterinin türüne bağlı olarak doktorlar tarafından ilaç hastaya verilir. Bu durum ayrıca hastanın yaşı baz almak suretiyle tavsiye edilmektedir.

İlacı bir nevi antibiyotik olarak tabir etmek mümkün. İlacın etken maddesi ise metronidazol’dur. Belirli bir doz ve süre içerisinde kullanıldığı zaman, vücudun değişik noktalarındaki bakteriyle enfeksiyonlara karşıya mücadeleyle yok edilmesine olanak tanımaktadır.

Flagyl Kullanımı Kaç Gündür?

İlaç hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ortak olarak kullanılabilmektedir. Günde 3 defa belirli saatlerde alınması gerekir. Mutlaka doktorun belirlediği dozda ve kontrolü altında alınması büyük önem taşımaktadır.

Özellikle bakteri ve enfeksiyonlara karşı savaş açtığından dolayı, ilacın kişisel şekilde alınmamasına özen gösterilmelidir. Bu ilacın kullanım süresi ortalama 7 gündür. Bir hafta süreyle günde 3 kez alınacak olan ilacın, mutlaka tok karnına alınması gerekir. 1 hafta sonra yapılacak doktor kontrolüne göre ilaca devam edilip edilmeme durumu anlaşılır.

Flagyl Ne İçin Kullanılır?

İlaç genel olarak farklı bakteri ve enfeksiyonlara karşı etkili bir antibiyotiktir. Farklı enfeksiyon türlerine göre vücudun bağışıklık sistemini korur.

– Solunum enfeksiyonları

– Yumuşak doku ile birlikte ağır deri üzerinde meydana gelen enfeksiyonlar

– Karın zarının iltihaplanması ile birlikte bu bölgede meydana gelen enfeksiyon durumu

– Diş eti ülseri

– Farklı diş enfeksiyonları

– Eklem ve kemik bölgesinde meydana gelen enfeksiyonlar

– Menenjit hastalığı

Bunlar gibi daha birçok farklı enfeksiyon ve bakteri için, flagyl önemli bir antibiyotik olarak doktor kontrolü altında hastalara verilmektedir.

Flagyl Nasıl Kullanılır?

İlacın içerisinde yer alan etken maddeye karşı kişinin bir alerjisi varsa, kesinlikle kullanılmamalıdır. İlaç özellikle grip enfeksiyonları veya soğuk algınlığı gibi hastalıklarda kullanılmaz. Bu yüzden mutlaka doktor kontrolü altında kullanımına dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca günlük kullanım yine doktorun sunduğu doz ve süreye bağlı olarak kullanılmasına özen gösterilmelidir.

İlaç kullanımı gerçekleştirilirken idrar kahverengiye dönüşebilir. Fakat bu durum herhangi bir yan etkiyi göstermez. Yani tamamen normaldir. Ayrıca ilaç kullanımı gerçekleştirilirken kesinlikle alkol kullanılmamasına dikkat edilmesi gerekir.

Günde 3 defa olmak suretiyle 1 hafta boyunca ilacın düzenli şekilde kullanılması gerekir. Bu süre standart olmanın dışında doktor kontrolünde daha az veya daha uzun tutulabilir. Kişinin yaşı ile birlikte yaşadığı hastalık durumu ve bünyeye bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Flagyl Yan Etkileri

İlaç çok fazla olmasa bile belli başlı bazı yan etkiler gösterebilmektedir.

– İshal

– Halsizlik

– Ellerde ve ayaklarda belirli zamanlarda meydana gelen şişkinlikler

– Ağız kenarlarında veya içlerinde oluşabilecek küçük beyaz yaralar

– Gözler ile cildin farklı kısımlarında sararmanın meydana gelmesi

– Karın ağrısı

– Sırt ağrıları

Çok yüksek dozda olmasa dahi bu ağrılar belirli zamanlarda yan etki olarak ortaya çıkabilmektedir.

Flagyl 7 Gün Süreyle Düzenli Olarak Kullanılır

Farklı bakteri ve enfeksiyonlara karşı flagyl mücadele noktasında büyük bir etkinlik gösterir. Doktor kontrolü altında eğer verilirse günde 3 kez kullanılması gerekmektedir. Tok karnına alınmasına özen gösterilmesi gerekir. Bu süreç normal olarak 7 gün sürer. Ancak hastalığın şiddetine bağlı olarak bu süre daha uzun tutabilir ya da daha kısa süreye çekilebilir.

Fiyatları tablet, şurup ve solüsyona bağlı olarak ayrıca miktara göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı