Galatasaray Ne Zaman Kuruldu?

1
11
Galatasaray Ne Zaman Kuruldu?

Galatasaray ne zaman kuruldu? Galatasaray Spor Kulübü’nü kim kurdu? Dört büyüklerden biri olan ve Türkiye’nin önde gelen spor kulüplerinden biri olan Galatasaray’ın ne zaman kurulduğunu merak ediyorsanız yazımıza bir göz atın. Galatasaray ne zaman kuruldu? Tam tarihiyle Galatasaray ne zaman kuruldu? İşte cevabı…

Galatasaray Kaç Yılında Kuruldu?

Tarihi çok eskilere dayanan Galatasaray Lisesi, sporun gelişimini destekleyerek ilk olarak futbol olmak üzere birçok spor alanının yayılmasına sebep oldu. 1481 yılında II. Bayezid tarafından devlet adamı yetiştirme amaçlı kurulan lisenin ilk adı Mekteb-i Sultani’dir. Daha sonra aldığı ismi ise bulunduğu semtten almış ve Galata’nın Sarayı olarak bilinmiştir. Peki Galatasaray ne zaman kuruldu?1868 yılında Sultan Abdülaziz Han’ın öncü olduğu faaliyetlerle Galatasaray Lisesi ilk sportif aktivitelere başlamıştır. Yabancı ülkelerden getirilen spor hocalarının eğitimleriyle lisede birçok yeni spor dalı yapılmaya başlanmıştır. Kürek, atletizm, yüzme bunlardan bazılarıdır.

Galatasaray Ne Zaman Kuruldu?

Liseden daha sonra sporcu olarak çıkan mezunlar ise, genç nesil arasında idol olarak gösterilmiş ve Galatasaray Lisesi’nin popülerliği artmıştır. Türk sporcular tarihinde önemli bir yeri olan Faik Üstünidman öğrencileri futbol spor dalı ile tanıştırmıştır. Galatasaray Lisesi’nin futboldan haberi olmayan öğrencileri, bu faaliyeti ilk zamanlar kuralları olmayan bir koşturmacaya çevirmişler, buna rağmen kısa sürede yapılan en popüler spor dalı olmuştur.

1901 yılında İstanbul’da oturan iki ingiliz arkadaş (Horace Armitage ve James Lafontaine) Kadıköy’de bir futbol okulu kurdu, anlaşamayınca Moda Kulübü’nde faaliyete geçtiler. 1904 yılında ise bu iki kulüp diğer yabancı takımlarla anlaşarak İstanbul Futbol Birliği’ni sporcularına açtı. Çeşitli maçlar düzenleyerek halkın yoğun ilgisini üzerinde toplayan kulübe,Galatasaray Lisesi öğrencileri de hayranlık duyuyor, fakat bir yandan İstanbul’da böyle bir kulübü yabancı ve azınlıklar kurduğu için üzülüyorlardı.  Bunun üzerine öğrenciler, Türk bir futbol kulübü kurarak yabancı azınlıkları mağlup etme isteğine sahip oldular. Galatasaray ne zaman kuruldu?Asım Tevfik Sonumut, Reşat Şirvani, Refik Cevdet Kalpakçıoğlu, Abidin Daver ve Kamil Ulus Bey gibi arkadaşlarına 1 Ekim 1905 yılında bir spor kulübü kurma isteğinden söz eden Ali Sami Yen,  aynı gün Refik Cevdet Kalpakçıoğlu asbaşkanlığında kulübü kurmuştur.

Bir önceki yazımız olan 2019 TYT Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here