Genel Seçimler Kaç Yılda Bir Yapılır? Milletvekili Seçimleri Kaç Yılda Bir Yapılır?

Genel Seçimler (Milletvekili Seçimleri) Kaç Yılda Bir Yapılır?


Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 77. maddesine göre genel seçimler yani milletvekili seçimleri 4 (dört) yılda bir kere yapılır. Türkiye’de 2007 yılına kadar genel seçimler 5 yılda bir kez yapılmaktaydı. Fakat 2007’de yapılan referandum oylaması sonucunda kabul edilerek artık Türkiye’de genel seçimle yani milletvekili seçimler dört yılda bir kez yapılmaktadır.

Bu seçimler halkımız tarafından vekil seçimi, milletvekili seçimi diye de bilinmektedir.  Bu seçimde tüm seçmenler sandık başına giderek oylarını kullanırlar ve kendisini yönetecek olan milletvekilleri adayları arasından Türkiye Büyük Millet Meclisine gidecek olan milletvekilini seçmiş olurlar ve bu sayede ülke yönetimine katılmış olurlar. Yani akıllara takılan sorulardan genel seçimler kaç yılda bir yapılır , kaç yılda bir genel seçim yapılırmilletvekili seçimleri kaç yılda bir yapılır sorularının cevapları aynıdır.

Sonraki Genel Seçim Hangi Yıllarda Yapılacak?

Türkiye’de son genel seçim 2015 yılında yapıldı. Bu tarihten sonra ki muhtemel seçim tarihlerini verelim. Bu tarihlerin kesin olmadığı belirtelim çünkü bazı durumlarda seçimlerin tarihi değiştirilebilmektedir.

2015 (En son yapılan genel seçim bu sene yapılmıştır.)

2019 (En yakın yapılacak olan genel seçim (milletvekili seçim) tarihidir.)

2023

2027

2031

2035

….(+4 yıl)

KAYNAKÇA:

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası

Yerel Seçimler Kaç Yılda Bir Yapılır? 


UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 4,00. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
BİR YORUM YAZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.