Kaç Yılda Bir

Genel Seçimler Kaç Yılda Bir Yapılır? Milletvekili Seçimleri Kaç Yılda Bir Yapılır?

Genel Seçimler (Milletvekili Seçimleri) Kaç Yılda Bir Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 77. maddesine göre genel seçimler yani milletvekili seçimleri 4 (dört) yılda bir kere yapılır. Türkiye’de 2007 yılına kadar genel seçimler 5 yılda bir kez yapılmaktaydı. Fakat 2007’de yapılan referandum oylaması sonucunda kabul edilerek artık Türkiye’de genel seçimle yani milletvekili seçimler dört yılda bir kez yapılmaktadır. Sıradaki genel seçimler ise 2023 yılında yapılacaktır.

Bu seçimler halkımız tarafından vekil seçimi, milletvekili seçimi diye de bilinmektedir.  Bu seçimde tüm seçmenler sandık başına giderek oylarını kullanırlar ve kendisini yönetecek olan milletvekilleri adayları arasından Türkiye Büyük Millet Meclisine gidecek olan milletvekilini seçmiş olurlar ve bu sayede ülke yönetimine katılmış olurlar. Yani akıllara takılan sorulardan genel seçimler kaç yılda bir yapılır , kaç yılda bir genel seçim yapılırmilletvekili seçimleri kaç yılda bir yapılır sorularının cevapları aynıdır.

Sonraki Genel Seçim Hangi Yıllarda Yapılacak?

Türkiye’de son genel seçim 2018 yılında yapıldı. Bu tarihten sonra ki muhtemel seçim tarihlerini verelim. Bu tarihlerin kesin olmadığı belirtelim çünkü bazı durumlarda seçimlerin tarihi değiştirilebilmektedir. Zira 2018 yılında da bir erken seçime gidilerek Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılmıştır. Bu seçimlerde aday olarak Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce, Selahattin Demirtaş, Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu ve Doğu Perinçek seçimlere katılmış ve Recep Tayyip Erdoğan %52.6 oy alarak seçimi kazanmıştır. 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan seçimlerde Cumhur İttifakı adayları %53,70, Millet İttifakı adayları %33,90 oy almış ve ittifak dışı katılan adaylar da %12,60 oy almıştır. Böylece Ak Parti 295 milletvekili, CHP 146 milletvekili, HDP 67 milletvekili, MHP 49 milletvekili, İyi Parti 43 milletvekili çıkarmıştır.

İlginizi Çekebilir:  KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır? (A-B-Lisans-Önlisans-Ortaöğretim-Engelli)

2015

2018 (En son yapılan genel seçim bu sene yapılmıştır.)

2023(En yakın yapılacak olan genel seçim (milletvekili seçim) tarihidir.)

2027

Sponsorlu Reklamlar

2031

2035

….(+4 yıl)

KAYNAKÇA:

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası

Yerel Seçimler Kaç Yılda Bir Yapılır? 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün