Gluten Nedir? Gluten’in Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Son zamanlarda adını çok sık duymaya başladığımız Gluten hakkında genel bilgiler vermeye çalışacağız. Makalemizde yer alan konu başlıklarımız şu şekildedir: Gluten nedir, zararları nelerdir, hangi yiyeceklerde bulunur ve Gluten faydaları nelerdir? Gluten hakkında bilinmeyenleri bilinmesi gerekenleri açıklama çalışacağız.

Gluten Nedir?

Tahılların hamur yapımı esnasında hamurların birbirine yapışmasını, kabarmasını ve tutmasını sağlayan ağısı, yapışkan proteine  ‘’ Gluten ‘’ adını vermekteyiz. Gluten başta çavdar, buğday, arpa ve yulafta olmak üzere protein olarak bulunmaktadır. Tek protein olmamakla birlikte iki protein gurundan oluşmaktadır. Paketlenmiş ürünlerin yüzde 75’inde çeşitli amaçlarla kullanılıp ucuz kıvam verilerek bağımlılık sağlamaktadır.  Gluten ayrıca gıda sektörü dışında diş macunlarında, şampuanlarda, maskaralarda, kremlerde, ilaçlarda, rujlarda kıvam artıcı olarak kullanıldığını belirtebiliriz. Jelatinlerin en önemli alternatifleri olduğunu söyleyebiliriz. Koku, tadı ve lezzetiyle daha iyi ve ekonomik olarak üretilmektedir. Fırıncılar, Gluteni ekmek yapmak için iskele görevi görsün diye kullanmaktadırlar. Maya, tek hücreli bir organizma olup buğday ununa eklenmektedir. Bu sırada şeker, fermantasyon kanalıyla tüketilip, karbondioksitten oluşan gaz baloncuklarına dönüşmektedir. Hamurlar, gaz baloncuklarını yakalayarak kabartmakta ve esnek, yapışkan iskelet desteği ile hava cepleri ağını yaratmaktadır. Gluten proteinleri ısıtıldığında tutularak, esneklik yumuşaklığa ve gevşekliğe dönüşmektedir. Genellikle; buğday ekmeğini dilimlediğinizde içindeki kabarcıkları ve Gluten desteğini tespit etmeniz mümkün olacaktır.

Gluten Nedir Gluten'in Faydaları ve Zararları Nelerdir

Gluten Nedir? Glutenin Zararları Nelerdir?

Gluten besinlerinin; bağırsak hastalıklarından tutunda metabolizma sorunlarına kadar genel sindirim ve dolaşım sistemi üzerinde değişken olarak zararları bulunduğu tespit edilmiştir. Gluten olan besinler, bağışıklık sisteminin genetik yapısını bozarak vücuttaki doku sistemine zararları dokunduğu görülmüştür. Enfeksiyon, astım ve alerjilere karşı vücut direncini bozarak zayıf düşürmektedir. Bağırsak ve sindirim rahatsızlıklarına neden olarak çölyak hastalığının ortaya çıktığı görülmüştür. İçerdiği toksinde, yabancı protein grubunda yer aldığını söyleyebiliriz.

Gluten Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi, Gluten bulunan başlıca yiyecekleri şöyle sıralayabiliriz; buğday,çavdar,arpa,yulaf ve bazı tahıllar da görüldüğünü söyleyebiliriz. Bu malzemelerin, birçok isimle adlandırıldığı değişik çeşitleri olduğunu söyleyebiliriz. Tratacle diye adlandırdığımız burdur, buğday ve çavdarında karışımından elde edilen tahıllarda da Gluten bulunmaktadır.

Makarna,kek,pasta,poğaça,ketçap,şehriye,erişte,hazır salça,kuskus,bisküvi,kurabiye,mantı,krep, hamburger ekmekleri, galata ve galata unu, pudingler, pizza, simit, dondurma külahı, tarhana, krakerlerde, irmik, çikolata, markette satılan paketli ürünler, boza, hazır çorbalar, patates cipsleri, salam, sosis, sucuk, pastırma, krema sosları, malt kullanılarak elde edilen alkollü ve alkolsüz içeceklerde, yiyeceklerde de Gluten bulunmaktadır.

Gluten Nedir Gluten'in Faydaları ve Zararları Nelerdir

Gluten Faydaları Nelerdir?

Glutenin, çölyak hastalığına verdiği zarar dışında pek çok faydası bulunmaktadır. Erişkin bir insanın ve çocuğun karbonhidrat ile rahat beslenebilmesi için Glutene ihtiyacı bulunmaktadır. En fazla tükettiğimiz yiyecek olan ekmekte buğdaydan yapıldığı için, insanlar açısından hayati gıdalar arasında yer almaktadır. Çölyak hastalarındaysa, bu ihtiyaç Gluten yerine geçecek başka ürünlerle telafi edilmektedir. Bu ürünlerde; mısır ve pirinçten oluşmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı