Göz damlası Kaç Gün Kullanılır?

Hava kirliliği, sigara kullanımı ve sigara kullanılan mekanlarda bulunma zorunluluğu, bilgisayar başında çalışma, ekrana sürekli maruz kalma gibi durumlar nedeni ile gözlerde birçok problem açığa çıkmaktadır. Bu problemlerin başında göz kuruluğu meydana gelmektedir. Gözde batma, sulanma, kaşınma gibi semptomların yanı sıra kızarıklık, bulanık görme, iltihaplanma gibi problemlerle de karşılaşılabilmektedir.

Uzman bir göz doktorunun ayrıntılı muayene ve değerlendirmesi sonucunda basit göz problemleri birtakım göz damlaları ile tedavi edilebilmektedir. Bu göz damlalarının doktor tavsiyesi ve kontrolünde kullanmak büyük önem taşımaktadır. Aksi taktirde enfeksiyon, iltihap ya da kalıcı göz hasarları meydana gelebilmektedir. Sıklıkla kullanılan göz damlaları; Eyestil, Tobrased, Zylet, Blephamide ve Acular’dır. Tıbbi ilaç kategorisinde olan ve doktor kontrolünde kullanılması gereken bu ilaçların kullanım ve saklama koşullarına uymak gerekmektedir.

Göz damlası Kaç Gün Kullanılır?

Göz Damlası Açıldıktan Sonra Kaç Gün Kullanılır?

Göz damlasının başlıca saklama koşulu uygun sıcaklıkta ve steril ortamlarda saklanmasıdır. Bu nedenle gerek saklarken gerekse uygularken ellerin ve ortamın toz, enfeksiyon ya da bakteriden arındırılmış olması gerekmektedir. Göz damlalarının açıldıktan sonra 15 gün içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde ilaç içerisinde istenmeyen mikroplar üreyebilmekte ve uzun süre açık kalmış göz damlalarının kullanımı ile gözde kalıcı hasarlar oluşabilmektedir.

Tobrased Göz Damlası Kaç Gün Kullanılır?

Sıklıkla uygulana göz damlalar arasında olan Tobrased de diğer göz damlaları gibi kullanım ve saklama koşullarına dikkat edilmesi gereken bir ilaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Doktor kontrolünde kullanılan bu göz damlasının normal kullanım süresi 7 ila 10 gündür. Ancak doktorunuz tedavi süresini probleme göre uzatabilir ya da kısaltabilmektedir.

Göz Damlası Açıldıktan Sonra

Göz damlaları açıldıktan sonra 15 gün boyunca kullanılabilmektedir. Uygun sıcaklıkta saklanması çeşitli bakterilerin üremesine engel olacaktır. Aynı zamanda kapağının ve damlalığın mutlaka temiz tutulması herhangi bir noktaya temas etmemesi de çok önemlidir.

Acular göz damlası kaç gün kullanılır?

Acular göz damlası doktorların tavsiye ettiği ilaçlar arasındadır. Acular da diğer göz damlaları gibi maksimum 15 gün süre ile kullanılabilmektedir. Tedavinin süresi uzadığı zaman yeni göz damlası almak gerekmektedir.

Zylet Göz Damlası Kaç Gün Kullanılır?

Göz damlaları arasında en çok bilinen Zylet özellikle göz batmaları ve lens kullanımı sırasında kullanılan bir ilaçtır. Zylet açıldıktan sonra 15 gün içerisinde mutlaka kullanılmalıdır.

Göz Damlası Kullanımı

Göz damlasının mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Aynı zamanda uygulamadan önce ellerin dezenfekte edilmesi de büyük önem taşımaktadır.

Göz damlası Kaç Gün Kullanılır?

Blephamide Göz Damlası Kaç Gün Kullanılır?

Göz kuruluğu problemine iyi gelen ve hastayı rahatlatıcı etkisi bulunan Blephamide ambalajı açıldıktam sonra maksimum 10 gün kullanılmalıdır.

Eyestil Göz Damlası Kaç Gün Kullanılır?

Eyestil özellikle bilgisayar başında çalışan kişiler için cankurtaran niteliği taşımaktadır. Bu ilacı da diğer ilaçlar gibi yaklaşık 15 – 20 gün içerisinde tüketmek gerekmektedir.

Göz Damlası Kullanım Süresi Nedir?

Yazı içerisinde de belirttiğimiz üzere ilaç firmalarının belirttiği sürelere göre göz damlalarının açıldıktan sonra kullanılması ve bitirilmesi gereken süreler belirtilmiştir. Ürün açıldıktan sonra bu süreler geçtiyse kullanmamanız göz sağlığınız için bir zorunluluktur. Ancak sorunuz en uzun ne kadar süreyle kullanabilirim şeklindeyse bu sorunun cevabı doktorunuzun uygun gördüğü süredir. Yani almış olduğunuz göz damlasını ne kadar süreyle kullanacağınıza doktorunuz karar verebilir. İnternette bu tip konularda yazılanlara itimat etmeyerek bir göz doktoruna gitmeniz ve onun tavsiyesi üzerine bildirilen süre ile göz damlası kullanım süresini tespit etmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı