Gözlük Çerçeve ve Camı Kaç Yılda Bir Değiştirilir?

Gözlerinizin yeterince iyi görmediğini düşünüyorsunuz ve gözlük kullanmanız gerektiğini düşünüyorsunuz? Peki devletin verdiği gözlük hakkı kaç yılda bir yenileniyor, SGK ile alınan gözlüğün reçetesi kaç gün geçerli ve devlet gözlük çerçevesinin ne kadarını karşılıyor? Devlet gözlük için ne kadar ödüyor 2019 ? Tüm bu soruların yanıtlarını arıyorsanız devamı yazımızda.

Eğer gözlük kullanmanız gerektiğini düşünüyorsanız bunun için gitmeniz gereken göz doktorunun mutlaka size bu konu ile ilgili düzenlenmiş bir reçete yazması gerekir. Bir reçeteye dayandırılarak alınan gözlük cam ve çerçevelerinin bedelleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır. Ancak siz devletin vermiş olduğu çerçeve ve gözlük camını kullanmak istemiyorsanız aradaki fark bedeli ödeyerek farklı bir çerçeve ve cam taktırabilirsiniz.

Devletten Kaç Yılda Bir Gözlük Alma Hakkımız Bulunmaktadır

Eğer gözlüğünüzden memnun değilseniz camını ya da çerçevesini değiştirmek istiyorsanız yine mutlaka konusunda uzman bir göz doktoruna gidip kendinize ait bir gözlük reçetesi düzenletmeniz gerekmektedir. Eğer daha önce devletten bir gözlük almışsanız ve eski gözlüğünüzü yenilemek istiyorsanız bunun için devletin belirlediği yenileme süresi 3 yıldır. Ancak siz gözlüğünüzü ne zaman aldığınız konusunda tam olarak tarihten emin değilseniz ya da hatırlamıyorsanız o zaman TC kimlik şifreniz ile öğrenebileceğiniz www.turkiye.gov.tr sitesine giriş yaparak buradan yeni bir gözlük almak için ne kadar zaman süreniz kalmış öğrenebilirsiniz.

3 Yıl beklemeden gözlük değiştirmek mümkün mü ?

Ancak göz doktoruna gittiğiniz zaman görme bozukluğunuzda 0.5 diyoptirilik oranında bir değişiklik olduğu tespit edilirse o zaman gözlük camının değiştirilmesi için gerekli olan 3 yıllık sürenin beklenmesine gerek kalmıyor. Ancak bu diyoptirilik değişiklik 0.5 oranından daha az bir oranda ise o zaman gözlük bedelini hastanın kendisinin karşılaması gerekiyor. Ayrıca büyüme ve gelişme çağındaki çocuklarda gözlük camlarının sağlık raporu ile daha kısa aralıklarla yenilenmesi gerektiği belirlenirse bu gibi durumlarda yine 3 yıl beklenmeden gözlük camları değiştirilebiliyor.

SGK Gözlük Reçeteleri Kaç Gün Geçerli

Göz hekiminin yazmış olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu gözlük reçetelerinin alındığı tarihten itibaren 10 gün içinde anlaşmalı bir optikçiye gidilerek gözlük müracaatının yapılması gerekiyor. Aksi takdirde reçetenin üzerinden 10 günden fazla bir süre geçmiş olursa alınan reçete veya sağlık raporu geçerliliğini yitiriyor.

Devlet gözlük için ne kadar ödüyor 2019

Devlet gözlük çerçevelerinin ne kadarını ödüyor diye soruyorsanız, bu tamamen kişiye göre farklılık gösteriyor. Yani göz bozukluğunuza, alınacak camın niteliğine göre değişiyor. Çerçeve, gözlük camlarının her biri için ayrı ayrı bedel toplamı, devletin size ödeyeceği gözlük yardımını oluşturuyor. Ancak yine belirtelim ki bu bedel SGK tarafından size gözlük alabilmeniz için yapılan yardımı oluşturuyor. Yani siz herhangi bir gözlükçüye gidip istediğiniz çerçeve ve camı tercih edebilirsiniz. Tabi devletin yapmış olduğu yardımdan bakiye kalan tutarı ödemek koşuluyla.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı