Gözlük Çerçeve ve Camı Kaç Yılda Bir Değiştirilir?

Gözlerinizin yeterince iyi görmediğini düşünüyorsunuz ve gözlük kullanmanız gerektiğini düşünüyorsunuz? Peki devletin verdiği gözlük hakkı kaç yılda bir yenileniyor, SGK ile alınan gözlüğün reçetesi kaç gün geçerli ve devlet gözlük çerçevesinin ne kadarını karşılıyor? Tüm bu soruların yanıtlarını arıyorsanız devamı yazımızda.

Eğer gözlük kullanmanız gerektiğini düşünüyorsanız bunun için gitmeniz gereken göz doktorunun mutlaka size bu konu ile ilgili düzenlenmiş bir reçete yazması gerekir. Bir reçeteye dayandırılarak alınan gözlük cam ve çerçevelerinin bedelleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır.

Devletten Kaç Yılda Bir Gözlük Alma Hakkımız Bulunmaktadır

Eğer gözlüğünüzden memnun değilseniz camını ya da çerçevesini değiştirmek istiyorsanız yine mutlaka konusunda uzman bir göz doktoruna gidip kendinize ait bir gözlük reçetesi düzenletmeniz gerekmektedir. Eğer daha önce devletten bir gözlük almışsanız ve eski gözlüğünüzü yenilemek istiyorsanız bunun için devletin belirlediği yenileme süresi 3 yıldır. Ancak siz tam olarak tarihten emin değilseniz ya da hatırlamıyorsanız o zaman TC kimlik şifreniz ile öğrenebileceğiniz www.turkiye.gov.tr sitesine giriş yaparak buradan yeni bir gözlük almak için ne kadar zaman süreniz kalmış öğrenebilirsiniz.

Ancak göz doktoruna gittiğiniz zaman görme bozukluğunuzda 0.5 diyoptirilik oranında bir değişiklik olduğu tespit edilirse o zaman gözlük camının değiştirilmesi için gerekli olan 3 yıllık sürenin beklenmesine gerek kalmıyor. Ancak bu diyoptirilik değişiklik 0.5 oranından daha az bir oranda ise o zaman gözlük bedelini hastanın kendisinin karşılaması gerekiyor. Ayrıca büyüme ve gelişme çağındaki çocuklarda gözlük camlarının sağlık raporu ile daha kısa aralıklarla yenilenmesi gerektiği belirlenirse bu gibi durumlarda yine 3 yıl beklenmeden gözlük camları değiştirilebiliyor.

İlgini Çekebilir  Spiraller Kaç Yılda Bir Değiştirilmelidir?

SGK Gözlük Reçeteleri Kaç Gün Geçerli

Göz hekiminin yazmış olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu gözlük reçetelerinin alındığı tarihten itibaren 10 gün içinde anlaşmalı bir optikçiye gidilerek gözlük müracaatının yapılması gerekiyor. Aksi takdirde reçetenin üzerinden 10 günden fazla bir süre geçmiş olursa alınan reçete veya sağlık raporu geçerliliğini yitiriyor. Devlet gözlük çerçevelerinin 2017 yılı itibari ile 85 ile 100 lira arasındaki bir rakamını ödüyor.

UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (YILDIZLARA TIKLAYARAK BU YAZIYA OY VEREBİLİRSİNİZ)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
BİR YORUM YAZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.