Gözlük Reçetesi Kaç Gün Geçerli?

Gözlük Reçetesi Kaç Gün Geçerli? Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında güvencesi olan bireyler, devlet hastaneleri aracılığı ile verilen gözlükleri, reçeteleri ile alabiliyorlar. Reçete ile gözlük alımı her gözlük için geçerli değildir. SGK ‘ nın verdiği bir gözlük çeşidi mevcuttur. Hastalar optisyene başvurduğunda kendisi bu gözlük çeşidini onlara gösterir. Optisyen doktorun verdiği göz numarasına göre gözlük seçiminde yardımcı olan kişidir. Hasta SGK ‘ nın verdiği gözlüğü almak isterse direkt alabilir ancak beğenmediyse üstüne fark olan fiyatı ödeyerek başka bir gözlükte satın alabilir.

Gözlük reçetesi kaç gün geçerli 2020?

Sosyal Güvenlik Kurumu gözlük reçetesi geçerli gün sayısı 2017 yılı itibariyle 10 güne çıkartılmıştır. Hastalar reçeteyi altıktan sonra 10 gün içerisinde optisyene başvurarak gözlüklerini edinmelidir. Gözlük reçete süresi geçtikten sonra SGK desteği de bitmiş olur.

Gözlük reçetesi kaç gün geçerli? Gözlük reçeteleri içi geçerli olan süre daha önceleri bu süreyi daha kısa belirlemişti. Ancak hasta mağduriyetinin çok olması ve gözlüklere ulaşım sağlanamaması sebebiyle süre uzatıldı. Gözlük reçetesi kaç gün geçerli? Gözlük reçete süresinin uzatılması ile amaçlanan, tüm hastaların zamanında gözlüklerine ulaşabilmesini sağlamak. Reçete süresi bittikten sonra hastalar yine göz numaraları ile optisyene başvurabilirler, ancak gözlük masrafları SGK tarafından karşılanmaz.

SGK Gözlük Camı ve Çerçeve Yeniletme Süresi Ne Kadar?

Sgk gözlük reçetesi süresinde olduğu gibi bir de gözlük camı ve çerçeve yeniletme süresi bulunmaktadır. Bu süre doktorlar ile birlikte yürütülen çalışmalar ile belirlenmiş olan bir süredir. Gözlük camı ve çerçevesi değiştirme süresi 3 yıldır. 3 yıllık süre geçmeden gözlük sahibi bireyler yeni bir gözlük reçetesi sahibi olamazlar. Doktor tavsiyelerinde uyulduğu takdirde, gözlük numarası büyüme ortalaması dikkate alınarak 3 yıllık bir süre yeterli görülmüştür.

Gözlük Reçetesi Ne Kadar Geçerli?

3 yıllık süre içerisinde muayene olarak gözlük sahibi olmak isteyen bireyler, gözlük alabilirler. Ancak bu 3 yıl içerisinde alınan gözlüklerin masrafları SGK tarafından ödenmez. Hasta kendi maddi imkanları ile gözlüğünü satın alabilir. Bu süre yalnızca büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar için bir istisnaya tabidir. Yenilenmesi gerektiği bir sağlık kurulu raporu ile ispatlandığında 3 yıllık süre dolmadan yeni gözlük alınabilir.

Reçete Kaç Gün geçerlidir?

Gözlük için yazılan reçetelerin geçerlilik süresinden bahsetmişken, ilaçlar hakkında yazılan reçetelerin geçerlilik süresinden de bahsedelim. Yapılan düzenlemelere göre gözlük reçetelerinin geçerlilik süresi 4 iş gündür. Yani yazılan reçeteye istinaden 4 iş günü içerisinde ilaçlarınızı almanız gerekmektedir. Reçeteler 4 iş günü geçerlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı