Günde Kaç Litre Su İçmeli?

Günde Kaç Litre Su İçmeli?

Günde kaç litre su içmeli, bu konuda her kesin bir fikri bulunmaktadır, her birey doktordur adeta, ancak bu sorunun cevabı oldukça farklıdır. Şöyle ki bir bireyin su içme miktarı o bireyin kilosu, boyu, yaşı, iç organlarının yapısı gibi parametrelere bağlıdır. Yani her birey aynı miktarda bir günde şu kadar litre su tüketmelidir anlamı çıkarmak mümkün değildir. Bir insanın bir günde tüketmesi gereken su miktarını bilimsel yöntemler ile hesap etmeniz gerekir. Bu standart bir formül olmasa da örneğin yetişkin bireylerde bir günde vücut ağırlığının 0.03 katı kadar su tüketimi gereklidir.

Yani 70 kilo bir insan bir günde 2,1 litre su tüketmelidir.

Yetişkinler için; Kilo * 0.03 = Bir insanın tüketmesi gereke su miktarı Böbrek problemi olanlar,

Kimler Daha Fazla Su Tüketmelidir?

Böbrek hastalığı olanlar, taş veya kum dökenlerin daha fazla su tüketmesi gereklidir.

Diyet yapanlar zayıflamak isteyenler ve cildinde aşırı yağlanma olanlar daha fazla su tüketmelidir.

Sporcular, yazın sıcaklığın 28 derecenin üstünde olduğu kentlerde yaşayanlar çok daha fazla su tüketmelidir.

Hamile bayanlar, idrar yolu sorunu olanlar ve toksinleri vücutlarından atmak isteyenler çok fazla su tüketimi gerçekleştirmektedir.

Suyun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Su insanoğlunun vücudunda % 60 oranında bulunan sıvının bir parçasıdır. Toksinleri dışarı atan, organların daha sağlıklı çalışmasını sağlayan ve vücuda enerji veren bir ihtiyaçtır. Zira su eksikliği vücutta dehidrasyon yanı halsizlik ve enerjinin yok olmasına neden olur.

Su tüketiminde yerine koyma yaklaşımı;

Bir gün içinde bir yetişkin birey 1,5 litre oranında idrarı vücuttan dışarıya atar. Bu da vücudun en az 1,5 litre vücuda sıvı alması ihtiyacını ortaya koyar. Her ne kadar bazı yiyecekler de sıvı olsa da 1,5 litre den az su tüketilmemesi oldukça önemlidir.

Su ihtiyacını etkileyen faktörler nelerdir=Günde Kaç Litre Su İçmeli?

Egzersiz yapan insanların normal insanlara göre en az 1 Litre daha fazla su tüketilmesi önerilir.

Çevre faktörleri son derece önemlidir. Örneğin aşırı sıcaklık nedeni ile yaşanan su kaybını telafi için daha fazla su tüketimi oldukça önemlidir.

Hastalık ve sağlık koşulları su ihtiyacını etkileyen faktörlerdir. Böbrek ve sindirim problemi yaşayan hastalar, diyet programı yapan obezite hastaları mutlaka çok daha fazla su tüketmelidir.

Bir anne ve anne adayının gebelik ve emzirme döneminde çok daha fazla süt emzirmesi gereklidir. Böylelikle süt ihtiyacının karşılanmasında anneye faydalı olacaktır.

Vücut için diğer su kaynakları nelerdir?

Özellikle sebze ve meyvelerde su oranı oldukça fazladır. Domates, salatalık marul, karpuz, kavun ve elma su oranı açısından vücudu oldukça besleyici özelliğe sahiptir. Posası ile birlikte tüketilmesi sağlık açısından daha faydalıdır. Mevsimine göre bir meyve veya sebze seçimi yapılabilir.

Grip Aşısı Ne Zaman Yapılır? 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir