Günde Kaç Tel Saç Dökülür?

Günde Kaç Tel Saç Dökülür?

Saçlarımız vücudumuzdaki proteinlerin, kafa derisindeki hücre boşluklarından çıkarak uzayan uzuvlarımız dır. Bir oran olmayıp, var oluşlarının mevcut şartlar altında kozmetik unsurlar dışında bir özelliği yoktur. İlkel insan için vücut tüyleri büyük öneme sahipken, modern insan saçlarını doğaya karşı bir savunma mekanizması olarak kullanmaz. Yani saçlarımız artık sadece görselliğimizle ilgili birer unsurdur. Ancak, elbette saç dökülmesi sağlık bakımından bazı sorunların belirteci olabilmektedir. Olağan dışı saç dökülmesi problemi olanlar, Günde Kaç tel Saç Dökülür, Günde Kaç Saç Teli Dökülmesi Normaldir? sorularını ister istemez sorarlar. Zira hepimizde belli miktarda saç dökülmesi görülür, ancak bunun normal miktarını pek çoğumuz bilmeyiz ve elbette bu soruyu merak ederiz.

Günde Kaç Saç Teli Dökülmesi Normaldir?

Günde Kaç tel Saç Dökülür? Sorusu, kadın ve erkek için farklılık gösterebilen bir sorudur. Zira erkekler için doğal kabul edilen genetik saç dökülmesi sırasında, olağanın çok üzerinde rakamlara ulaşılabilir. Erkek tipi genetik saç dökülmesinin belli bir nedeni bulunmamaktadır. Her ne kadar tıp dünyası bu soruna yönelik onlarca çalışma yapmış olsa da, henüz erkek tipi saç dökülmesinin bir çözümü söz konusu değildir. Kadınlarda ise genetik olağan bir kellik beklenmediğinden, şartlar normale bağlı olarak hesaplanabilir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi, günlük olağan dökülmenin üzerindeki sayılar bir olumsuzluğu işaret ediyor olabilir. Örneğin hormon bozukluklarının en net belirteci saç dökülmesidir. Kadınların özellikle tiroit hormonlarındaki anormallikler saç dökülmesine neden olabilmektedir. Bu sebeple Günde Kaç tel Saç Dökülür, günde kaç saç teli dökülmesi normaldir sorularının cevabını biliyor olmak ve zaman zaman bunu kontrol etmekte fayda vardır. Pekiyi şimdi sorumuzun cevabına geçelim; Günde Kaç tel Saç Dökülür?

Günde Kaç Saç Teli Dökülür?

İnsan kafa derisinde 100 bin ile 120 bin arasında saç teli olduğu varsayılır. Genetik özelliklere bağlı olarak bu miktar %20’ye kadar artıp, azalabilmektedir. Kadınlarda günlük saç dökülmesi günlük 10-15 tel şeklinde beklenir. Yani Günde Kaç tel Saç Dökülür sorusunun, herhangi bir sağlık sorunu olmayan normal saçlı kadınlar için cevabı günlük en çok  15 tel olacağı biçimindedir. Ancak bu durum zaman zaman değişebilmektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hormon bozuklukları durumunda veya mevsim geçişlerinde bu dökülen saç miktarı biraz daha artabilir.

Erkeklerde Saç Dökülmesi

Vücut tüyleri ile ilgili yapılan araştırmalara göre, kafa derisindeki saçlar kadınlık hormonuna, vücut kılları ise erkeklik hormonu ile doğru orantılıdır. Yani, erkeklik hormonu saç dökülme hızını bir miktar artırır. Kadınlarda 15 olan maksimum dökülme erkeklerde 20 civarında ortaya çıkabilir. Ancak, erkek tipi saç dökülmesi olan, yani uzun vadede kellikle muhatap olan erkeklerde bu sayı marjinal biçimde artabilmektedir. Kellik eğer deri hastalıklarından kaynaklanmıyorsa, bu sorun için mevcut şartlar altında yapılacak çok fazla şey bulunmamaktadır.Yani özetle kadınlarda  sayı yaş ilerlese de standarda yakın rakamlarda kalsa da, erkeklerde yaş ilerledikçe genetik özelliklere göre standardın çok üzerinde saç dökülmesi görülür. Bu saç dökülmesi öncelikle alnın yan kısımlarında açılma ve tepede açılma olarak kendisini gösterir.

Günde Kaç Tel Saç Dökülür?

Saçlarım Neden Fazla Dökülüyor?

Saçlarınız, 3 nedenle dökülür

  • Doğal nedenler
  • Sağlık Sorunları
  • Genetik etkenler

Son başlıktaki genetik nedenler, kadınlar için beklenen bir durum değildir. Yani kadınlar için Günde Kaç tel Saç Dökülür? Sorusunun cevabı verilirken, 3. Madde dikkate alınmamalıdır, bu madde erkek tipi saç dökülmesini ifade eder.

Doğal nedenler, bu makalenin genel olarak hedef kitlesini ilgilendiren grubun merakıdır. Yani normal şartlarda günde kaç saç teli döküleceği konusunu ifade eder. Sağlık sorunları ise,

  • Hormon problemleri
  • Protein alımındaki yetersizlik
  • Vitamin eksiklikleri
  • Mineral eksiklikleri
  • Hastalıkların etkileri
  • İlaç yan etkileri

şeklinde sıralanabilmektedir. Ayrıca yine belirttiğimiz gibi mevsim değişim dönemlerinde de saç dökülmesinde bir miktar artış görülebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı