Günde Kaç Tel Saç Dökülür?

Günde Kaç Tel Saç Dökülür?

Saçlarımız vücudumuzdaki proteinlerin, kafa derisindeki hücre boşluklarından çıkarak uzayan uzuvlarımız dır. Bir oran olmayıp, var oluşlarının mevcut şartlar altında kozmetik unsurlar dışında bir özelliği yoktur. İlkel insan için vücut tüyleri büyük öneme sahipken, modern insan saçlarını doğaya karşı bir savunma mekanizması olarak kullanmaz. Yani saçlarımız artık sadece görselliğimizle ilgili birer unsurdur. Ancak, elbette saç dökülmesi sağlık bakımından bazı sorunların belirteci olabilmektedir. Olağan dışı saç dökülmesi problemi olanlar, Günde Kaç tel Saç Dökülür sorusunu ister istemez sorarlar. Zira hepimizde belli miktarda saç dökülmesi görülür, ancak bunun normal miktarını pek çoğumuz bilmeyiz ve elbette bu soruyu merak ederiz.

Günde Kaç tel Saç Dökülür? Sorusu, kadın ve erkek için farklılık gösterebilen bir sorudur. Zira erkekler için doğal kabul edilen genetik saç dökülmesi sırasında, olağanın çok üzerinde rakamlara ulaşılabilir. Erkek tipi genetik saç dökülmesinin belli bir nedeni bulunmamaktadır. Her ne kadar tıp dünyası bu soruna yönelik onlarca çalışma yapmış olsa da, henüz erkek tipi saç dökülmesinin bir çözümü söz konusu değildir. Kadınlarda ise genetik olağan bir kellik beklenmediğinden, şartlar normale bağlı olarak hesaplanabilir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi, günlük olağan dökülmenin üzerindeki sayılar bir olumsuzluğu işaret ediyor olabilir. Örneğin hormon bozukluklarının en net belirteci saç dökülmesidir. Kadınların özellikle tiroit hormonlarındaki anormallikler saç dökülmesine neden olabilmektedir. Bu sebeple Günde Kaç tel Saç Dökülür sorusunun cevabını biliyor olmak ve zaman zaman bunu kontrol etmekte fayda vardır. Pekiyi şimdi sorumuzun cevabına geçelim; Günde Kaç tel Saç Dökülür?

İnsan kafa derisinde 100bin ile 120bin arasında saç teli olduğu varsayılır. Genetik özelliklere bağlı olarak bu miktar %20’ye kadar artıp, azalabilmektedir. Kadınlarda günlük saç dökülmesi günlük 10-15 tel şeklinde beklenir. Yani Günde Kaç tel Saç Dökülür sorusunun, herhangi bir sağlık sorunu olmayan normal saçlı kadınlar için cevabı günlük emn çok  15 tel olacağı biçimindedir.

Erkeklerde Saç Dökülmesi

Vücut tüyleri ile ilgili yapılan araştırmalara göre, kafa derisindeki saçlar kadınlık hormonuna, vücut kılları ise erkeklik hormonu ile doğru orantılıdır. Yani, erkeklik hormonu saç dökülme hızını bir miktar artırır. Kadınlarda 15 olan maksimum dökülme erkeklerde 20 civarında ortaya çıkabilir. Ancak, erkek tipi saç dökülmesi olan, yani uzun vadede kellikle muhatap olan erkeklerde bu sayı marjinal biçimde artabilmektedir. Kellik eğer deri hastalıklarından kaynaklanmıyorsa, bu sorun için mevcut şartlar altında yapılacak çok fazla şey bulunmamaktadır.Günde Kaç Tel Saç Dökülür?

Saçlarım Neden Fazla Dökülüyor?

Saçlarınız, 3 nedenle dökülür

  • Doğal nedenler
  • Sağlık Sorunları
  • Genetik etkenler

Son başlıktaki genetik nedenler, kadınlar için beklenen bir durum değildir. Yani kadınlar için Günde Kaç tel Saç Dökülür? Sorunsunun cevabı verilirken, 3. Madde dikkate alınmamalıdır, bu madde erkek tipi saç dökülmesini ifade eder.

Doğal nedenler, bu makalenin genel olarak hedef kitlesini ilgilendiren grubun merakıdır. Yani normal şartlarda günde kaç saç teli döküleceği konusunu ifade eder. Sağlık sorunları ise,

  • Hormon problemleri
  • Protein alımındaki yetersizlik
  • Vitamin eksiklikleri
  • Mineral eksiklikleri
  • Hastalıkların etkileri
  • İlaç yan etkileri

şeklinde sıralanabilmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir