Kaç Günde

Güneş Yanığı Kaç Günde Geçer?

Güneş yanığı özellikle açık tenli insanların aşırı güneş ışınına (ultraviyole) maruz kalması sonucunda oluşur. Güneş yanığı olan insanın güneş yanığı bölgesinden ateş çıkıyormuş gibi bir hissiyat verir. Bu ağrı ve hissiyat insanı çaresizliğe iter ve geçici olarak halk arasında uygulanan yöntemlerle kendini tedavi etmeye çalışır. Güneş yanığı vakalarının birçoğu denize gitmiş insanlar tarafından kumsalda yaşanır. Tabi kide tarlada çalışan bir işçinin de başına gelebilecek bir olaydır. Bu yüzden güneş ışınlarına uzun süre maruz kalacaksanız önleminizi önceden almanız gerekir. Güneş koruyucu kremler ile güneş yanığını engelleyebilirsiniz.

Güneş Yanığının Sonucunda Ortaya Çıkabilecek Durumlar

 1. Ağrı,
 2. Sızı,
 3. Deride kızarıklık,
 4. Deride su toplaması.
 5. Bunun haricinde alerjisi olanlarda kabartı, kızartı, kaşıntı ve lekeler ortaya çıkabilir.

Güneş yanığı güneşte kaldıktan sonra hemen kendini belli eden bir hastalık değildir. Evet yanan bölgede sıcaklıklar hissedilebilir, kızarmış olabilir. Ama yaklaşık 12-48 saat arasında tüm belirtiler belirgin bir şekilde ortaya çıkmaya başlar. Gündüz denize girdiniz, kumsalda güneşlendiniz. O anda saatlerce güneş ışığına maruz kaldınız. O saatlerde belirgin bir his olmayabilir. Ama eve gittiğinizde gece saatlerinde yanma hissi büyük boyutlara ulaşmıştır. Sırtınız mı yandı? Sırtüstü yatmak mı? Tabi kide hayır…Sırtüstü yatamazsınız çünkü oraya dokunmak bile acı veriyordur. O yüzden önlem olması için güneş koruyucu kullanmanızı uzmanlar tavsiye etmektedir.


 

Güneş Yanığı Kaç Günde Geçer?Güneş Yanığı Kaç Günde Geçer?

Güneş yanığının kaç günde geçeceğini güneş yanığının derecesi ve sizin kullandığınız yöntemler belirleyecektir. Güneş yanığınız birinci derece yanık ise 1-2 günde kendi kendine geçecektir. Bu yanık türünde deri yüzeysel olarak zarar görür, kızarır ve hafif ağrı vardır. Ama yanığınız ikinci derece bir yanık ise yanığınız su toplamış, ödem oluşmuş ise bu yanığın iyileşmesi 2-4 gün arasında olabilir. Peki bu süreleri kısaltmak güneş yanığının daha çabuk iyileşmesi için neler yapabilirsiniz?

 1. Bir doktora giderek yanığın derecesini tespit ettiriniz.
 2. Bol su tüketiniz.
 3. Yanık bölgesine baskı uygulayacak kıyafetler yerine rahat kıyafetler giyiniz.
 4. İyileşme sürecinde yanık bölgesinde kaşıntı normaldir. Kesinlikle iyileşmekte olan yanık bölgesini kaşımayınız. Kaşıma sonucunda elinizde ki mikroplardan yeni bir deri hastalığına yol açabilirsiniz. Çünkü bu süreçte deriniz çok hassastır.
 5. Soğuk veya ılık bir duş yanık gölgesinin rahatlamasını sağlar.
 6. Halk arasında bilinen yanığa yoğurt sürmenin uzmanlar tarafından açıklanan bir faydası yoktur. Yoğurt sürebilirsiniz ama soğuk yoğurdun sizi rahatlattığını, bilimsel bir faydasının olmadığını unutmayın.
 7. Doktor tavsiyesine uyarak güneş sonrası kremler alabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:  Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar? (2019)

Ayrıca koca karı ilaçları diye dile getirdiğimiz ilaçları kullanmaktansa en yakın sağlık kuruluşuna giderek doktorun kontrolünde ilaç kullanmanız faydalı olacaktır.

Güneş Yanığı İzi Nasıl Geçer?

Tatile gittiğimizde bir anlık dalgınlığın veya güneşten koruyucu kremleri kullanmamanın sonuçları başlangıçta dayanılmaz oluyor. O tatlı kaşınma hissi bir süre sonra dayanılmaz ve rahatsız edici bir hal alıyor. Tam etkileri geçmeye başladığında ise güneş yanığı izleri ile başbaşa kalabiliyoruz. Öncelikle deri soyulması olarak kendini gösteren iyileşme süreci bir süre sonra renk farkı ve iz şeklinde kalmaktadır. Bu sürecin yani güneş yanığı izinin nasıl ve ne zaman geçeceği ise tamamen zaman ile alakalıdır. Ortalama 2 haftalık süre içerisinde deri kendisini toparlar ve renk ayrımı daha az belirgin hale gelir.

Su Çiçeği Kaç Günde Geçer?

İlgili Makaleler

69 Yorum

 1. 20 dakikada yandım
  Sonrası
  O sırt ile 6 saat araç sürdüm
  Eve döndüm sırt kırmızı ışık gibi..
  İlk iki gün sadece yanma açısı
  3-4-5-6 felaket bir kaşıntı 7-8 de mutlu son
  Çözüm
  1- iğne ( bende işe yaramadı )
  2- hafif sıcak duş ( saatlerce oturdum duşta hatta bide sigara yaktım :) öyle bi rahatlatıyo yani
  3- duştan sonra nemlendirici krem veya zeytin yağı
  4- sabır…7- 8 güne geçiyo
  Herşeyden önce doktora gidin
  Ve bu bana iyi bir ders oldu bir daha mı asla en pahalı güneş kremini alıcam
  Ve denize öğleden sonra Saat 4-5 gibi gidicem o güneş pek yakmıyo
  Herkeze geçmiş olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün