Günlük Kalori İhtiyacı

Günlük Kalori İhtiyacı, günlük olarak edinmemiz gereken kalori tutarı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Kalori alımı ve yakımı teorik olarak yapılan incelemeler sonucunda belirlenir.

Her bireyin kalori alım ve yakım oranı farklıdır. Bunu tek bir değer üzerinden hesaplamamız bizi doğru sonuca ulaştırmaz. Bunun için kapsamlı bir araştırma yapmak gerekir. Nasıl ki makineler belirli bir düzeyde takım kaynaklarını tüketerek hareketliliğini sağlamakta ise vücut yapımızda tıpkı bu düzeyde hareketini sürdürmektedir. Vücudumuz açısından bahsettiğimiz hareket kavramı yürümek, kalkmak, oturmak değildir. Vücut yapımızın düzenli olarak yaşamsal ihtiyaçlarını vücudumuzdaki birimlerden karşılaya bilmesidir. Örneğin kalp atmasının dolaşım sistemi ile bağlantılı olması, akciğer kasılmaları, böbrek boşaltım sistemleri vb. işlevleri bu alanda sıralayabiliriz. Vücudumuz günlük enerji ihtiyacını yağlardan ve edindiğimiz protein maddeleri aracılığıyla karşılamaktadır.

Kas kitlesi olduğundan daha yüksek olan kişilerce kalori oranı daha fazla alınması gerekmektedir. Çünkü vücut yapısı kalori yakımına müsaittir. Vücut yapınızla ilgili doğru sonuca erişmek için muhakkak ki bir diyetisyenden yardım almalısınız.

Erkekler ile kadınların kalori oranları için belirli standartlarda bir oran söz konusu değildir. Gerekli kalori vücut tarafından elde edilmediği sürece metabolizma yapısı düzenli hareket etmez ve ciddi sağlık sorunlarına yol açar.

Günlük Kalori İhtiyacı

Günlük olarak hareketlilik süreci içerisinde kas ve eklem aktivitelerin de bulunarak kalori harcarız. Her insanın harcaması gereken kalori düzeyi yaptığı aktivite değerlerine göre farklı yapıdadır. Hatta sadece kalori oranı değil kişinin minimum değerlerde hesaplanması gereken bazal metabolizma değerleri de değişik oranlardadır.

Genel olarak erkek metabolizmasının kadınlara oranla daha hızlı çalıştığını söyleyebiliriz. İdeal kilo hesaplaması yapmak için veya günlük kalori alımını hesaplamak için bazal metabolizma hızını hesaplamak gerekir. Normal koşullar göz önüne alındığında yetişkin bir erkeğin günlük olarak alması gereken kalori oranı 2.800 ila 3.300 arasındadır. Kadınlarda ise 2.300 ile 2500 kalori arasındadır. Günlük olarak yaş, boy, kilo vb. etkenlere göre bu rakamların altında veya üzerinde kalori alan kişiler kilo alır veya verirler. Kalori alımında belirlenen kalori oranı kişinin kilosuna bağlı olarak da değişkenlik göstermektedir. Örneğin kilo için belirli bir hedefiniz var ise ideal kilonuzun tespit edilmesi ile gerekli kalori hesaplamasını yapabilirsiniz.

Besin maddelerinin kalori ortalamasına değinecek olursak yağların, posalı gıdaların ve karbonhidratların her biri düşük kalori değerlerine sahiptir. Fast food ve kızartılarak yapılan besinler rafine şeker, glikoz şurubu içermektedir. Kalori oranı yüksek olan besinler doyurucu değildir lakin kalorisi oldukça fazladır. Doyurucu olan besinler ise doyurucudur. Kilo yapımız hakkında bilgi edinmek istiyorsak vücut kitle endeksini belirleyerek ideal kilo yapımızı hesaplayabiliriz. İdeal kilomuz belirtilen değerlerde ise BMİ endeksleri sonucunda hangi grubun içerisinde olduğumuzu saptayabiliriz.

Kiloya Göre BMI Sonucu

BMI < 18.5 zayıf
BMI 18.5 – 25 normal
BMI 25 – 30 Kilolu
BMI 30 – 35 Şişman (Obez)
BMI 35 – 45 Şişman (Obez Tip-2)
BMI > 45 Aşırı Şişman (Obez Tip – 3)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı